statystyki

Żołnierze nadal rezygnują ze służby w armii. Wyższe dodatki mają to zmienić

autor: Artur Radwan09.10.2012, 07:03; Aktualizacja: 09.10.2012, 09:08
Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowejźródło: DGP

W tym roku armię opuści 3 tys. żołnierzy mniej niż rok wcześniej. Rezygnacje ze służby wśród podoficerów są niepokojące, bo w niekontrolowany sposób wojsko traci specjalistów - mówi Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Reklama


Reklama


Rząd ma zdecydować o kolejnych zachętach dla ochotników do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Wątpliwości ma resort finansów. Nie chce zgodzić się, aby pieniądze, jakie żołnierze NSR mają otrzymywać comiesięcznie za gotowość, były nieopodatkowane. Dlaczego?

Ponieważ wynagrodzenia i inne podobne świadczenia są opodatkowane.

W jakim celu MON chce zmienić zasady wynagradzania żołnierzy NSR?

Chcemy stworzyć system motywacyjny zachęcający do służby. Obecnie, po rocznych ćwiczeniach, zaliczeniu egzaminu oraz bardzo dobrej ocenie służbowej ochotnicy mogą liczyć na 2 tys. złotych nagrody, która jest zwolniona od podatku. Problem w tym, że część z nich rezygnowała ze służby, bo nie chcieli czekać na pieniądze cały rok. Dlatego chcemy wprowadzić miesięczne uposażenie, które po roku też będzie wynosiło nieco ponad 2 tys. złotych. Skoro nagroda była zwolniona z opodatkowania, to również miesięczne świadczenie nie powinno być opodatkowane. Inaczej to świadczenie nie będzie atrakcyjne, naszym celem nie jest osłabianie dotychczasowych zachęt.

Czy to przyciągnie więcej chętnych do NSR?

Mam nadzieje, że tak. NSR jest swoistym źródłem dopływu kandydatów do zawodowej służby wojskowej. Do tej pory otrzymaliśmy 25 tys. wniosków o wstąpienie do formacji. Z tego 19 tys. osób podpisało z wojskiem kontrakty. Część zrezygnowała, inni trafili do armii zawodowej. Dlatego w NSR wciąż jest tylko 10 tys. żołnierzy, a powinno być 20 tys.

W ubiegłym roku z armii odeszło prawie 7 tys. żołnierzy. Czy w tym roku szykuje się kolejna fala odejść?

Nie. W tym roku będzie ich mniej, bo niespełna 4 tys. osób. Odejścia obejmą zarówno szeregowych jak i oficerów. Najwięcej jednak będzie ich w korpusie podoficerów. I to jest niepokojące. Tym bardziej że odbywa się to w sposób niekontrolowany. Rezygnują też żołnierze, którzy nie nabyli uprawnień emerytalnych, tj. ok. 35 proc. podoficerów. A to jest dla nas ważny sygnał, że służba w armii przegrywa z ofertami pracy na otwartym rynku.

Ale przecież w armii jest za dużo podoficerów i oficerów. Odejście części z nich nie powinno być więc problemem.

Dążymy do tego, aby coraz większą grupę żołnierzy stanowili szeregowi zawodowi. Nie chcemy jednak, aby specjaliści odchodzili w sposób niekontrolowany. Chcemy zbliżyć się do modelu, w którym w korpusie szeregowych będzie ok. 42 tys. żołnierzy, w podoficerskim 37 tys. i 18 tys. w oficerskim.

Czy jest tak mało chętnych, a odchodzących z wojska tak dużo, że MON musi organizować specjalne akcje medialne zachęcające do wstąpienia do armii?

Nie o to chodzi. Chętnych będzie więcej, jeżeli oferta służby będzie atrakcyjniejsza. W tym roku już ją poprawiliśmy. Każdy żołnierz otrzymał po 300 zł podwyżki. Wdrażamy system dodatków motywacyjnych, który premiuje najlepszych w służbie. Młode osoby, które najczęściej trafiają do korpusu szeregowych, są przyjmowane na czas określony i służą np. przez dwa kontrakty. Mamy świadomość, że jeśli w tym czasie okaże się, że na rynku cywilnym znajdują atrakcyjniejszą ofertę pracy, to mogą odejść.

Od stycznia wchodzi reforma służb mundurowych, a tym samym zmienią się zasady nabywania praw emerytalnych. Czy spowoduje to, że chętnych do służby będzie mniej?

W porównaniu do powszechnego systemu emerytalnego, ten dla mundurowych, nawet po zmianach, wciąż będzie atrakcyjny (żołnierz zyska prawo do świadczenia po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia). Nie obawiam się tego. To nie będzie zasadnicza zmiana od 2013 roku, bo my już od lat nie gwarantowaliśmy żołnierzom uprawnień emerytalnych za sam fakt rozpoczęcia służby. W gorszej sytuacji mogą być inne służby mundurowe, w których nie była przewidziana służba kontraktowa.

Ilu chętnych obecnie poszukuje armia?

Około 3,5 tys. ochotników.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • g(2012-10-09 10:19) Odpowiedz 00

  najniżsi rezygnują, ale tym na stanowiskach źle nie jest jak zwykle. super polskie proporcje. ten co na dupie siedzi i palcem u nogi pokazuje dostaje kasę, a ten co zapier... kopa w dupę. Nie dziwne że rezygnują, wiem o co chodzi.

 • Albin Kolano(2012-10-10 12:42) Odpowiedz 00

  Pierwszy raz w dziejach Polski Policji jest więcej niż Wojska ... cała Armia zmieściłaby się na Narodowym :)

 • zwolniony(2013-02-04 19:05) Odpowiedz 00

  aby rodacy mogli mówić po polsku
  najlepsze 12 lat życia poświęciłem wojsku

 • mik(2013-01-28 15:38) Odpowiedz 00

  Dlaczego ci starsi żołnierze są wywalani po 12 latach przecież oni by też chcieli pracować do 55lat dlaczego dotyczy to tylko nowych,co to za dziwny przepis

 • GOSIA(2013-03-19 09:44) Odpowiedz 00

  DLACZEGO WOJSKO ZWALNIA ŻOŁNIERZY PO 12 LATACH PRACY? !!!
  DLACZEGO NIKT Z SEJMU NIE MOŻE CZEGOŚ ZROBIĆ W TEJ SPRAWIE???
  JAKA EMERYTURA I DLA KOGO???
  12 LAT CIĘŻKIEJ PRACY NP. W WOG-ACH I NARA???

 • nsr-owiec(2012-10-13 20:31) Odpowiedz 00

  jak zrezygnować z kontraktu z nsr otrzymałem orzeczenie ze jestem nie zdolny do zawodowej a w nsr mogę biegać na ćwiczeniach i strzelec i to jest to dla mnie kpina ze na nsr się nadaje a na zawodowego już nie co się stanie jak nie pojadę na ćwiczenia?

 • nsr(2012-10-13 20:33) Odpowiedz 00

  minęło 16 miesięcy w nsr 2 tysięcy ja i koledzy nie dostali nie dajcie sie nabrać!

 • pdf.emeryt(2012-10-25 10:32) Odpowiedz 00

  trzeba rozbudować bardziej WOG-i dla DZBANÓW bo w cywilu się nie odnajdą!

 • aladyn(2012-10-15 19:08) Odpowiedz 00

  Żołnierz to zawód męski i prestiżowy,wycisną z ciebie wszystko, a na koniec
  służby zmienią ustawy i dostaniesz stary portfel,zamiast godnej
  emerytury, tak jak kadra byłych żołnierzy zawodowych.

 • Albin(2012-10-10 23:43) Odpowiedz 00

  W żadnej innej służbie mundurowej nie ma takich chorych kontraktów (12 lat i kopniak w tyłek ) ani Policja ani Staraż Pożarna , Straż Graniczna , Służby Więzienne itd itd ... nigdzie ... dlaczego w Armi jest takie dziadostwo z tymi kontraktami ??

 • olek(2012-10-09 10:13) Odpowiedz 00

  To chyba kpiny, 2 koła za gotowość i to bez podatku. Przecież wojskowi nie robią nic tylko siedzą w jednostkach a ci na misjach zarabiają dodatkowo. I po co w ogóle tyle wojska? Jak wojna wybuchnie to i tak na nic się nie przydadzą z tym sprzętem i wyszkoleniem że piloci wojskowi samoloty rozbijają,szkoda gadać.

 • maverick24(2012-10-10 21:29) Odpowiedz 00

  hm.. moim zdaniem jeżeli służba w wojsku bedzie dalej służą kontraktową nie bedzie armia miała dobrego odsetku hentnych do służby z prostej przyczyny jeżlei daje się żołnieżowi kontrakt na 12 lat maksymalnie a potem mówi się mu dowidzenia po wyeksploatowaniu jego najlepszych lat i możliwości to jaki to ma sens co potem z takim żołnierzem gdzie ma szukać pracy na kasie wbiedronce czy w ochronie za 5 zł dajcie nam bezterminowe umowy o prace tak jak w policji czy straży a armia bedzie zawsze miała fachowców i nigdy nie bedzie jej brakowało rak do pracy inaczej tylko nieuki i margines bedzie szedł do nsr czy na kontrakty wiedząc ze i tak za pare lat dostaną kopa a nieliczni tylko etaty na stałe -po znajomościach zapewne bądz jak bedą prze...takie jest moje zdanie w tym temacie

 • czytelnik(2012-10-09 13:47) Odpowiedz 00

  Zachęty materialne i nie tylko do służby w armii były i bedą zawsze pozostawały na straconej pozycji ,w stosunku do możliwości zarobkowo-rozwojowych jakie daje gospodarka cywilna. Jak ruszy gospodarka, co nastąpi prędzej czy później, problemy kadrowe armii i innych służb siłowych znowu uwidocznią się z większą siłą. Kwestie emerytalne nie mają znaczenia dla młodych ludzi rozpoczynających samodzielne życie, dla nich ważniejsze są warunki pracy oraz płacy oraz zadowolenie z wykonywanych zadań. Wydaje mi się że należałoby rozpocząć rozmowę o aktywizacji do służby w MON od zwartościowania (wyceny) pracy żołnierzy, w stosunku do innych grup zawodowych i płacenia im większych pieniędzy lub poinformowania zainteresowanych że więcej im nie można płacić bo inne grupy zawodowe mają cieższą pracę/służbę.

 • zygmunt47(2012-10-10 10:08) Odpowiedz 00

  Armia sama się nie zreformuje. To tak, jakbyś oczekiwał, że samiec alfa sam się wykastruje. Minister ON który nie służył w wojsku, miru tam miał nie będzie. On też armii nie zreformuje, a wizjonerów obronności brak. Dobrze, że tego marszałek Józef Piłsudski nie musi oglądać.

 • Michał(2012-10-10 08:06) Odpowiedz 00

  obiektywny -> Ale zwróć uwagę, że taka służba w niezłym stopniu przygotuje go na armageddon zombie. Będzie umiał strzelać, jest szansa, że nie będzie tchórzył a i może kogoś uratuje przez żywymi trupami.

 • obiektywny(2012-10-10 07:49) Odpowiedz 00

  kto przyjdzie do wojska na zawodowego szeregowego, aby narażać życie na misjach za marną pensję. Po 12 latach zaś zostanie zwolniony i nie ma szans nabycie emerytury wojskowej (ta teraz po 25 latach służby będzie przysługiwać). Straci zdrowie, nie będzie miał żadnego doświadczenia potrzebnego na cywilnym rynku pracy (latanie z karabinem tu jest całkowicie nieprzydatne) i zasili armie bezrobotnych, w najlepszym przypadku kadrę niewykwalifikowanych robotników kopiących rowy.

 • Albin Kolano(2012-10-09 22:04) Odpowiedz 00

  i tak "komedio dramat" tak będzie

 • $(2012-10-09 21:22) Odpowiedz 00

  ...i dodaj "sztaby pełne oficerów-plecaków".

 • z(2012-10-09 21:03) Odpowiedz 00

  Haha, jeszcze parę lat a w Policji i Wojsku zostaną same sztaby pełne oficerów.

 • Kuba(2012-10-10 15:33) Odpowiedz 00

  uciekaja i beda uciekac. wojsko jest fajne na obrazku lub paradzie. w rzeczywistosci: sluzby po 24godz nieplatne, poligony po 24h w pracy za miske zupy, szkolenia dzienne, nocne zadarmo. brak mozliwosci zatrudnienia zony-bo pracy nie ma w garnizonach, nakaz pracy wg zasady dzis sluzysz w elblagu, jutro w zaganiu itd. nie dotyczy to d... z warszawy ale oni nie odchodza. nie przedluza sie kontraktow, gdy wiazaloby sie to z uzyskaniem praw emerytalnych (nie dotyczy d... z w-wy)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama