statystyki

Hit 2012: umowy o pracę na czas określony

autor: Janusz K. Kowalski05.06.2012, 06:54; Aktualizacja: 05.06.2012, 08:07
Z punktu widzenia samych pracowników umowy na czas określony są mniej atrakcyjne.

Z punktu widzenia samych pracowników umowy na czas określony są mniej atrakcyjne.źródło: ShutterStock

Ponad trzy miliony osób zatrudnione jest na umowach terminowych. I takich kontraktów ciągle przybywa: niebawem będą stanowiły jedną trzecią wszystkich pracujących na etacie. Umocniliśmy swój rekord w skali Europy.

Reklama


Reklama


W ciągu ostatniego roku grupa pracowników zatrudnionych czasowo zwiększyła się o 123 tys. osób. Już 26,7 proc. wszystkich pracujących ma w umowie wpisaną datę, kiedy – przynajmniej teoretycznie – kończą pracę. 90 proc. pracodawców przyznaje, że unika podpisywania umów bezterminowych.

– Kariera umów terminowych wiąże się z tym, że są tańsze i wygodniejsze dla pracodawców, bo ich wypowiedzenie trwa tylko dwa tygodnie. A zwolnień nie trzeba uzasadniać, co jest obowiązkowe w przypadku umów na czas nieokreślony – wyjaśnia Karolina Sędzimir, ekonomista PKO BP. Jej zdaniem liczba umów terminowych będzie rosła, bo gospodarka hamuje i pracodawcy będą dostosowywać liczbę pracowników do zamówień, które nadchodzą nieregularnie. To kwestia słabnięcia koniunktury w Polsce, ale też kryzysu, którego widmo wisi nad coraz większą liczbą krajów zachodnich. – Można się spodziewać, że wkrótce co trzeci pracownik będzie pracował na podstawie umowy na czas określony – twierdzi Sędzimir.

Ale są też inne powody, dla których pracodawcy preferują takie kontrakty. – Oszczędzają, bowiem na ogół nie inwestują w pracowników zatrudnionych na umowach terminowych – ocenia prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzięki temu koszty pracy są niższe, a to sprawia, że polskie wyroby są konkurencyjne na rynkach zagranicznych. To zaś automatycznie przekłada się na wyniki eksportu – nie odczuwa on gwałtownego załamania. – Niskie koszty pracy wpływają na zahamowanie rozwoju szarej strefy, na której traci gospodarka – mówi Wiśniewski.

Jednak zatrudnianie na czas określony to nie tylko zyski. – Tacy pracownicy nie czują się związani z firmą i nie są wobec niej lojalni tak jak ci zatrudnieni na czas nieokreślony – komentuje Wiśniewski.

Mniej stabilne, gorzej płatne, mało rozwojowe – mówią o czasówkach

Z punktu widzenia samych pracowników umowy na czas określony są mniej atrakcyjne. Jak wynika z badań Eurostatu, postrzegają je jako mniej stabilne, gorzej płatne i mniej rozwojowe zajęcie. Jest jednak grupa osób, która w terminowych umowach dostrzega zasadniczy plus – umożliwiają szybką zmianę pracodawcy. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych, które rozpoczynają karierę – często podejmują pierwszą lepszą pracę, z nadzieją, że po zdobyciu doświadczenia szybko ją zmienią. Mając umowę terminową, mogą to zrobić w zaledwie dwa tygodnie.

Będą zmiany w terminowym zatrudnieniu

Rząd i partnerzy społeczni rozpoczęli już w trójstronnej komisji negocjacje przepisów, które zagwarantują większą stabilność zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony. Resort pracy przedstawił pracodawcom i związkowcom propozycje, zgodnie z którymi m.in. okres wypowiedzenia umów terminowych byłby powiązany ze stażem pracy. Obecnie, jeśli umowa taka zawarta jest na czas dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć w niej możliwość rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Wspomniany okres wypowiedzenia mógłby być wydłużany (np. do miesiąca lub dwóch miesięcy) raz z czasem trwania umowy terminowej (np. po roku zatrudnienia).

Jednocześnie pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony – w razie bezprawnego lub nieuzasadnionego zwolnienia – nie mogliby domagać się przywrócenia do pracy, a jedynie odpowiednio wysokiego odszkodowania (dziś wynosi ono maksymalnie trzy pensje). Rząd podkreślał, że w warunkach gospodarki rynkowej przywrócenie do pracy osoby, z którą pracodawca chciał się rozstać, jest niecelowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • qwadrat(2012-06-05 09:41) Odpowiedz 00

  Od kiedy to trzeba uzasadniać rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem ?

 • gosc(2012-06-05 10:32) Odpowiedz 00

  Jeżeli wypowiadasz umowę o pracę na czas nieokreślony to zawsze musisz podać powód tego wypowiedzenia

 • Bea(2012-06-05 10:36) Odpowiedz 00

  dokładnie od 2 czerwca 1996 roku (art. 30 § 4 kodeksu pracy)

 • Kate(2012-06-05 13:50) Odpowiedz 00

  Po 1,5 roku mój znajomy 31 lat ze stopniem doktora dostał rozwiązanie umowy, zawartej na 5 lat! Na zasadzie porozumienia stron/?/, bo zmiana koncepcji działu/Dział administracyjno-metodyczny wyższej uczelni w dużym mieście akademickim. Żadna dyscyplinarka, wręcz przeciwnie! Dwutygodniowe wypowiedzenie nazwane urlopem! Poprostu zmienił się rektor i zapewne przywiózł ze sobą znajomka do zatrudnienia.Jak młodzi ludzie mają zarabiać, zakładać rodziny i odkładać na emerytury??? Do 67 roku życia.

 • takitam...(2012-06-05 15:14) Odpowiedz 00

  A jak to się ma do przedłużania wieku emerytalnego? Może umożliwić wnukowi wcześniejsze zatrudnienie na cywilizowanych warunkach, a nie przymuszać dziadka do dłużej pracy i krótszej emerytury?

 • Hit, tylko hit?!(2012-06-06 05:05) Odpowiedz 00

  To cud Matołkowy- CUD !!!

 • Budyń(2012-06-10 10:30) Odpowiedz 00

  @Kate
  Problemem NIE JEST ZWOLNIENIE. Problemem jest to, że przy niskim współczynniku zatrudnienia oraz słabej, archaicznej gospodarce, nie można znaleźć kolejnego, zbliżonego zajęcia, dostatecznie szybko. Dotyczy to większości branż nawet w dużych miastach, a co dopiero na prowinicji. Gdyby składki i ubezpieczenia nie były tak drugnie przywiązane do stosunku pracy a średni czas poszukiwania pracy wynosiłby góra 2-3 miesiące, problem jako taki by nie istniał.

 • Budyń(2012-06-10 10:33) Odpowiedz 00

  @gosc,qwadrat
  Może was pogodzę - wypowiadając umowę o pracę w sposób inny niż upłynięcie czasu jej trwania, tylko pracodawca jest zobowiązany uzasadnić tę decyzję; pracownik, nie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama