statystyki

Tani i wierny. Pracownik po pięćdziesiątce

autor: Ewa Wesołowska21.03.2012, 07:06; Aktualizacja: 21.03.2012, 13:01
Bezrobotni 50+

Bezrobotni 50+źródło: DGP

Firmy coraz chętniej sięgają po osoby po pięćdziesiątce, bo są one bardziej pracowite i lojalne niż młodsi. Przedsiębiorcy przyznają, że mniej im płacą, ale starają się to rekompensować szkoleniami i innymi bonusami.

reklama


reklama


Po rynku pracy od lat krąży mit, że firmy wolą wychowywać pracowników, niż sięgać po starszych, z większym doświadczeniem. To miało odpowiadać za wysokie bezrobocie wśród osób po 50. roku życia. I rzeczywiście, tak było do niedawna, co widać po statystykach GUS – w czerwcu ub.r. wśród bezrobotnych było 393 tys. osób poniżej 25. roku życia i 418 tys. powyżej pięćdziesiątki. Ale już na koniec grudnia proporcje się odwróciły. Osób po 50. roku życia było 385 tys., czyli o 31 tys. mniej niż młodych.

– W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania firm pracownikami po pięćdziesiątce. Przekonało ich to, że przedstawiciele grupy 50+ z reguły godzą się zarabiać o 10-30 proc. mniej niż ich młodsi koledzy. Ponadto są bardziej sumienni, a ich ewentualne przeszkolenie jest 2-3 razy tańsze niż osób zaraz po studiach – wylicza Artur Ragan z agencji pośrednictwa pracy Work Express.

Pięćdziesięciolatków chętnie zatrudnia i szkoli m.in. Ikea. Szwedzki koncern dofinansowuje im leczenie i daje zniżki na zakupy w sieci sklepów. Obecnie pracownicy 50+ stanowią ok. 5-6 proc. załogi Ikei, ale firma zamierza zwiększać ten odsetek.

Właśnie przedstawicielstwa zagranicznych spółek najchętniej zatrudniają starszych pracowników. Wśród nich jest m.in. Unilever czy Vatenfall. Przemawiają do nich badania zawarte w raporcie „Bilans kapitału ludzkiego w Polsce”. Wynika z nich, że 50- i 60-latkowie znacznie szybciej niż np. 20-latkowie wyciągają wnioski oraz mają większe zdolności analityczne i werbalne.

Wszystko to sprawia, że rośnie wskaźnik zatrudniania osób między 55. a 65. rokiem życia. W 2008 r. wynosił on 31 proc., a obecnie 37 proc. Choć to nadal niewiele w porównaniu z Niemcami czy Szwecją, gdzie wskaźnik ten wynosi – odpowiednio – 57 i 70,5 proc. to na pewno będzie rósł. Także za sprawą wydłużenia wieku emerytalnego i zniesienia przywilejów dla wielu grup społecznych. Seniorzy mogą liczyć na karierę głównie w firmach produkcyjnych, finansowych i handlowych. Zdaniem ekspertów, bardzo dobrze radzą sobie również z pracami biurowymi oraz w telemarketingu. Wzbudzają znacznie większe zaufanie u rozmówców. Jeszcze lepiej nasi pięćdziesięciolatkowie radzą sobie poza granicami kraju. Około 60 proc. budowlańców z Polski, którzy za pośrednictwem agencji Work Experess znaleźli pracę we Francji i w Belgii, zalicza się do grupy 50+. Podobnie jest z opiekunkami osób starszych. Najstarsza z nich ma 87 lat i czynnie pracowała jeszcze w ubiegłym roku.

Zatrudnij i zgarnij bonusy

Rządowy program 50+ przewiduje różnego rodzaju ulgi dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników w wieku przedemerytalnym.

Firmy takie nie muszą płacić składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponoszą też niższe koszty z tytułu choroby starszego pracownika, bo ZUS zaczyna wypłacać chorobowe już po 14 dniach choroby, a nie po miesiącu jak w przypadku młodszych. Ponadto pracodawcy mogą ubiegać się o zwrot do 50 proc. ich wynagrodzenia (jeśli wcześniej zatrudniony był zarejestrowany w urzędzie pracy). Dodatkowo przedsiębiorca może otrzymać połowę kwot, które zapłacił na składki rentowe i emerytalne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • 50+(2012-03-22 09:22) Odpowiedz 00

    Spada liczba bezrobotnych w ogólnej liczbie, bo się nie rejestrują, aby nie być upokarzanym na każdym kroku. Na Śląsku nie ma pracy dla kobiet w tym wieku. Skończcie z propagandą.

  • adam(2012-03-21 17:52) Odpowiedz 00

    Północne mazowsze,a niby kto zatrudnia?
    gimar111@wp.pl - nawet od 01.04.2012.

  • bezbronny - bezradny - niedoceniony(2012-03-21 19:46) Odpowiedz 00

    zamiast "tani i wierny" powinno byc "bezbronny wobec silnego przedsiebiorcy, bezradny wobec niesprawiedliwego prawa, niedoceniony i okradany" - czy po 25- 30 latach pracy mozna byc tanim pracownikiem? czy to znaczy ze im ktos ma wieksze doswiadczenie, wiedze, kompetencje to tym mniej zarabia? czy raczej przedsiebiorca w pewnym momencie ma przyzwolenie tuska i jego bandy na to aby ludziom starszym placic grosze? a oni musza sie godzic bo jak nie to zdechna z glodu? ( nie maja alternatywy).
    Pensje to nie wynik wydajnosci i przydatnosci dla przedsiebiorcy ale wynik umowy miedzy przedsiebiorca a partia rzadzaca!!!

  • eeeewa(2012-03-22 14:06) Odpowiedz 00

    Ja juz dodałam swój kometarz. Teraz cztam kolejne. Cieszę sie , że jest tyle osób , które nie dają sie mamić taniej propagandzie GP.
    PoZdrawiam komentatorów !!!

  • Alf(2012-03-22 06:55) Odpowiedz 00

    P. Wesołowska autor powyzszego artykułu pisze oczywiscie na zamówienie. Manipulacja danymi statystycznymi jest dostrzegalna. Przykro jest czytać płytkie analizy.

  • Jan(2012-03-21 22:24) Odpowiedz 00

    Do autorki artukułu
    "Tani i wierny " - może być tylko pies i niewolnik!
    Pisanie w takim kontekście o ludziach w wieku przedemerytalnym uwłacza ich godności, ale co Pani może wiedzieć o szanowaniu starszych i realiach, w którym przyszło im żyć.Artykuł kompletnie oderwany od rzeczywistości, bowiem prawda jest jedna : NIKT NIE CHCE ZATRUDNIAĆ 50+.Potwierdzają to za każdym razem sami zainteresowani jak i wzrost bezrobocia w ostatnim czasie w grupie wiekowej 50,60+.W tak zakłamany artykuł wierzyć może tylko Rząd.

  • szkoda gadac(2012-03-21 18:58) Odpowiedz 00

    oszuści-złodzieje naszych pieniędzy!!!w ZUS!!!

    Teraz praca do śmierci!!!aby im było lepiej!!!

  • lidka(2012-03-21 19:36) Odpowiedz 00

    Nie ma pracy dla młodych, nawet do nie dawna funkcjonowało określenie "pokolenie 1200zł brutto" - a dziwicie się że osoby 50+ nie mają pracy? Dajcie pracę młodym za godziwe pieniądze, zaczną pracować i zarazem odprowadzać składki. Będą mieli dzieci i stary poczciwy system repartycji zacznie działać. A tym czasem chcecie żeby staruszkowie tyrali do śmierci a ich składki umierały wraz z nimi. Wydłużyć wiek emerytalny to jedno a mieć pracę to drugie.

  • piotr(2012-03-21 21:45) Odpowiedz 00

    Tak zwana "komuna" miała swoich lizusów od tandetnej propagandy. Obecne władze mają nawet takich, co nie zawachają się dla władzy otworzyć parasol w d---e.

  • i kropka(2012-03-23 18:49) Odpowiedz 00

    Możecie jeszcze raz zagłosować na Tuska będziecie szczęśliwsi.
    Trzeba było używać mózgu przed wyborami a nie słuchać medialnej propagandy

  • II(2012-03-24 08:22) Odpowiedz 00

    JA JESTEM PO 50-TCE, ZNAM JĘZYKI, MAM WYZSZE WYKSZTAŁCENIE I DUZE DOSWIADCZENIE, A MIMO TO OD 7 LAT NIE MAM STAŁEJ PRACY. NIECH MLODZI NIE MOWIA O STARSZYCH ZLE I NIE WRZUCAJA ICH DO JEDNEGO WORKA, BO ICH CZEKA TO SAMO, A MOZE GORZEJ, BO RZAD MA WSZYSTKICH W D...

  • Alicja(2012-03-29 18:18) Odpowiedz 00

    To jest polityka rządu skłócili naród,młodzi na starych, starzy na młodych to jest metoda.Jak nie ma pracy to szuka się winnych wszędzie.Mój znajomy nie miał pracy 24m-ce jest po 50tce.Biuro zatrudnienia nie chciało go wysłać na szkolenia bo ma średnie wykształcenie, więc ma zawód.Skończył się zasiłek i co dalej za co żyć?Powinny być zasiłki z opieki a nie pozostawianie bez środków do życia! jak skończy się zasiłek! Rząd powinien się nad tym zastanowić?

  • realny mick(2012-04-30 15:25) Odpowiedz 00

    Pracy nie ma w po-LANDZIE I NIE BĘDZIE. Zreszta nigdy jej nie było. Aktualnie to jest 7mlnów realnego bezrobocia. Zlikwidowany przemysł i beznadziejne czekanie na inwestycje jakiś "dobrodziejów'. A niby dlaczego ??? Jeśli już to wyrosły jak grzyby po deszczu market y i banki. Więc likwidacja państawa i narodu POlskiego i dzie zgodnie z POplanem. Zagranicami ok. 3mlny POlaków. Zaplecze taniej siły roboczej. Żadnych rokoszy ani puczu nie bedzie bo Ci co mają jaja są zagranicą

  • realny nick(2012-06-12 18:42) Odpowiedz 00

    Czy, rzeczywiście PO-lacy są aż tak głupi skomunizowani i otumanieni. Czy wszyscy oglądaja TVN dzieki czemu widza , że żyja w krainie szczęśliwoścvi.W 1980roku 10mlnów powiedziało rezimowi "nie". Gzie oni są. Niestety Ci najbardziej swiadomi zagranicą.Kiedy ten "narodek" sie przebudzi ?kiedy będzie miał "jaja' jak choćby Arabi. Nędza i bieda wyzwala agresję ale my mamy poddaństwo w genach. Zabory, bolszewizm i żydowska niewola finansowa. PO-land już nie zrzuci kajdanów

  • ja(2012-03-26 14:34) Odpowiedz 00

    mam 53,doświadczenie w kontaktach z klientem,zwolniono mnie z pracy bo miałam lekki stopień niepełnosprawności zamiast umiarkowany...teraz mam umiarkowany,ale od stycznia szukam pracy bez skutku,to może mnie zatrudni ktoś,kto tak twierdzi,że pięćdziesięciolatkom łatwo o pracę,niekoniecznie z tym stopniem niepełnosprawności,nawet za najniższą krajową,po prostu,młodszy czy starszy,jak nie ma na życie i opłaty to weźmie co jest...

  • sz(2012-03-26 06:26) Odpowiedz 00

    Jakie szkolenia, cały czas dużo różnej roboty i większość pracodawców nie wysyła na żadne szkolenia, oszczędzają itp., nawet samemu nie ma czasu jechać, choć to dość kosztowne formy,

  • piotr(2012-03-24 19:20) Odpowiedz 00

    góra z górą się zejdzie, ale wazelina z rządem napewno...

  • nina(2012-03-24 20:27) Odpowiedz 00

    Tani, wierny i bez wyjścia pracownik po pięćdziesiątce.
    Dlaczego?
    Dlatego, że mamy rząd reprezentujący grupę dominującą, silną, tj. przedsiębiorców, a nie słabszą - ludzi pracy najemnej.
    W tę szeroką grupę społeczną uderzają wszystkie dotychczasowe reformy rządu: najwyższe podatki płacą najmniej zarabiający i to oni mają pracować do 67 roku życia. A także w urzędników, którym strajkować nie wolno, więc można im zamrozić pensje - niech pracują za półdarmo.
    Pracownik doświadczony, profesjonalista nie jest ceniony, ale jest dyskryminowany ze względu na wiek.
    To jest zwyczajny i ordynarny wyzysk przez nowobogackich kapitalistów, którzy prawdopodobnie ukradli pierwszy milion - nic więcej.
    Tak być nie powinno.

  • 50dziesiątka +(2012-03-24 22:32) Odpowiedz 00

    Czy autor czyta komentarze?
    Skąd bierzecie Państwo te dane do artykułów?
    Na ilu statystycznych osobach testujecie?
    Mnie to przypomina jak w latach 70tych naciągaliśmy nasze efekty w szkole ,by atrakcyjnie wyglądały raporty z aktywności nas-uczniów.Z pogadanki tworzyliśmy super prezentację, z lichego wystąpienia podczas apelu powstawało niemal dzisiejsze "Metro".Czyli szkoła nie idzie w las.Pan Tusk i inni to też ten chów- młodzi tuczą się tym co im nasz rocznik podsuwa do mózgów.Czy nie potrafią sami myśleć, rozumować i decydować?Tragedia narodu?A może to efekt ołowicy?warto zerknąć w raporty o stanie zdrowia dzieci i młodzieży robionej na początku lat 90tych.Może nikt ich nie spalił.
    Dlatego artykuły są rozbieżne z realiami życia?

  • marecki5(2012-03-21 21:24) Odpowiedz 00

    Ale to jest propaganda! No dramat! Mam nadzieję ze sprzedaż tej gazety będzie spadać bardzo i sie już nie podniesie nigdy!