statystyki

Bezrobotny, który nie chce podjąć pracy, na dwa lata straci ubezpieczenie zdrowotne

autor: Paweł Jakubczak01.03.2012, 07:03; Aktualizacja: 01.03.2012, 08:44

Rejestracja w urzędzie pracy przestanie oznaczać automatyczne nabycie prawa do leczenia. Dostaną je tylko ci, którzy faktycznie chcą pracować, a nie symulanci, którym zależy tylko na ubezpieczeniu zdrowotnym. – Zamierzamy oddzielić ubezpieczenie zdrowotne od rejestracji bezrobotnych – mówi DGP Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

reklama


reklama


Praktycznie ma to wyglądać tak, że pośredniak tylko rejestrowałby bezrobotnego, ale już nie zajmowałby się przekazywaniem za niego składki do ZUS. Wysyłałby tylko informację, że dany obywatel figuruje w spisie bezrobotnych, a więc ma prawo do ubezpieczenia.

Jednocześnie uległyby zaostrzeniu sankcje dla tych, którzy nie zamierzają szukać pracy i nie stawiają się na wezwania urzędów. Dziś można im zawiesić opłacanie składek na 3 miesiące. Według ekspertów recydywiści powinni być ich pozbawiani nawet na 2 lata.

Zarejestrowani w urzędach powinni być surowiej karani za odmowę pracy

Takie zmiany od dawna postulują specjaliści. Bo obecny system rodzi patologie. Bezrobotni teoretycznie mają obowiązek poszukiwania pracy, a urzędy przedstawiania im propozycji szkoleń czy ofert firm. Tyle że wiele osób nie jest nimi zainteresowanych.

– Propozycja ministra oznacza pozytywne skutki dla rynku pracy – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej. Uważa, że przy takich zaostrzeniach mniej osób rejestrowałoby się w urzędach pracy, a stopa bezrobocia spadłaby o co najmniej trzy punkty procentowe – z 13,3 do 10 proc. Wzrosłaby też liczba zatrudnionych. Doradcy zawodowi i pośrednicy pracy mogliby skuteczniej aktywizować bezrobotnych.

Wyprowadzenie składki zdrowotnej z urzędów przyniesie też oszczędności, bo zlikwiduje bezsensowny przepływ pieniędzy. Dziś składka za osobę bezrobotną jest wysyłana przez resort finansów do urzędu wojewódzkiego, stamtąd do starostwa, dalej do urzędu pracy, który przekazuje pieniądze do ZUS, a ten – do NFZ.

Praca

Praca

źródło: ShutterStock

Prywatne agencje pomogą publicznym pośredniakom

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, zapewnił DGP, że będzie dążył do wyprowadzenia składki zdrowotnej z powiatowych urzędów pracy (PUP). Dzięki temu stopa bezrobocia obniżyłaby się i zlikwidowane zostałyby zbędne koszty administracyjne.

– Nie można jednak poprzestać na takim technicznym rozwiązaniu – mówi minister pracy.

Żeby zatrudnienie rosło, należy także zmienić zasady działania samych urzędów pracy. I dlatego resort proponuje, aby pieniądze z Funduszu Pracy trafiały również do prywatnych agencji pracy w zamian za aktywizowanie bezrobotnych.

Agencje według przedstawicieli PUP powinny zająć się przede wszystkim starszymi i długotrwale bezrobotnymi, czyli tymi, którzy najdłużej, bo nawet przez kilka lat, pozostają w rejestrach urzędów.

To z kolei pozytywnie przełoży się na wdrożenie koncepcji wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat, bo więcej starszych ludzi znajdzie zatrudnienie.

Trzeba również stosować indywidualne podejście do bezrobotnych. Będzie o nie łatwiej, kiedy ich liczba spadnie. A to będzie możliwe po oddzieleniu składki zdrowotnej od statusu bezrobotnego.

Prywatni pośrednicy w publicznej misji

– Pracujemy nad tym, jak wesprzeć tych, którzy są długotrwale bezrobotni. Może trzeba współpracować z prywatnymi agencjami pracy i organizacjami pozarządowymi – mówi DGP minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodaje, że warto zaangażować się w zmianę koncepcji działania prywatnych agencji, bo stworzenie odpowiedniego systemu pozytywnie przełoży się na wydłużenie wieku emerytalnego.

Agencje powinny być, zdaniem Wiktora Wojciechowskiego, głównego ekonomisty w Invest-Banku, wynagradzane zarówno za znalezienie pracy, jak i za samo zajmowanie się poszukującym zatrudnienia, motywowanie go i wskazywanie kierunków rozwoju zawodowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Czlowiek(2012-03-02 20:48) Odpowiedz 10

    W tych pomyslach chodzi o pieniadze. Tzn. jak zrobic z ludzi niewolnikow, ze nie beda mieli wyboru i beda musieli przyjac kazdy warunek agencji. A agencja bedzie ciagnac pieniadze od panstwa. Nic tylko zostac agentem i doic panstwo, bo jestem rowniejszy. A biedni, nie potrafiacy sobie poradzic itd niech robia na mnie i niech mi sluza. Niewolnictwo wraca.

    Jedyna szansa, zeby temu zaniechac sa protesty. I wybory. Ale problem w tym, ze tych ktorych wybieramy sa w mafii z tymi dla ktorych sluza. W koncu musi dojsc do rewolucji.

  • Czlowiek(2012-03-02 20:58) Odpowiedz 10

    Do tej pory zawsze glosowalam na PO. Jak to uchwala. Nigdy im tego niewybacze. Dadza ekstra zarobek agencja (wielkim i czesto zagranicznym). Zrobia z ludzi niewolnikow. A ludzie biedni beda sie suwac z choroby po ulicach jak w USA.

    Ten kto to wprowadzi powinien dostac dozywocie.

  • .(2012-10-17 07:37) Odpowiedz 00

    Co z kobietami samotnie wychowujacymi male dzieci?Miala byc polityka prodzietna a jest przeciwdzietna ,ile mlodych matek ma prace zanim zajdzie w ciaze i urodzi dziecko?Przeciez jezeli jest samotna nie moze byc na ubezpieczeniu swojego faceta bo go nie ma,poniewaz np.ojciec dziecka uznal zwiazek z matka dziecka za nieporozumienie lub zakochal sie w innej[tez mi argument],albo zwyczajnie jest nieododpowiedzialny,co w koncu z pomoca spoleczna ktora jest uzalezniona nie tylko od dochodow rodziny,ale rowniez od tego czy zdrowa osoba [czyli taka ktora nie ma orzeczonej grupy inwalidziej]poszukuje pracy przez Urzad Pracy inaczej mowiac czy jest zarejstrowana?Nie oszukujmy sie pracodawcy w Polsce to nie slodkie bulki tylko przaśny chleb,nie zatrudnią kobiety ktora ma male dziecko,a nawet takiej z przeszloscia p.t.wychowywala dziecko,ale dziecko juz jest wyrosniete czyli z "kryminalna",sa tez takie sytuacje gdy pracodawca zglasza oferte z pensja za pól darmo,a jak zarejestrowany twierdzi ze nawet nie bedzie mu sie oplacalo do domu jechac tyle godzin mu proponuje i przede wszystkim za proponowana pensje nie bedzie go stac na te dojazdy ,to pracodawca zlosliwie wpisuje bezrobotnemu "Nie chce podjac pracy!"to nie sa wyjatkowe wypadki, taki jest polski przedsiebiorca,sam za takie pieniadze nawet by jednego oka nie otworzyl zeby obudzic sie do pracy,ale jak on przedsiebiorca ma firme to inni musza u niego tak pracowac za pol darmo i jeszcze robi wielka łache.Wniosek z tego taki ze rzad pierdzieli w pierwszej kolejnosci o tym ,ze trzeba zwiekszyc dzietnosc ,a pozniej przychodzi cichaczem do kobiet, ktore sa matkami w Polsce i zdziera nich "Ubezpieczenie zdrowotne" i nie tylko z nich przede wszystkim z ich dzieci.Czyli moje przewidywania sie spelniaja, najpierw hura - bura ogloszono jakis program na rzecz dzietnosci, macie tu wam dajemy łopatką a pozniej z cichacza przyjezdzaja taczka i zabieraja nawet wiecej niz dali ,ciekawe kiedy wladza obudzi sie nastepny raz i dowie sie ze znowu z reka w nocniku jak chodzi o dzietnosc?

  • qqaazz(2012-03-02 22:31) Odpowiedz 00

    A DELEGACJI NIKT NIE PLACI SŁUZBOWYCH DIET NIEMA A NI DARMOWYCH NOCLEGÓW TO NIE MISJA ZAGRANICZNA POMIĘTACIE JEK 6 LAT TEMU TUSK W ANGLI NAWOŁYWAŁ POLAKÓW DO POWROTU DO KRAJU I DOSTAŁOD PRZYGŁÓPÓW 78% GŁÓSÓW

  • samtron(2012-03-02 18:49) Odpowiedz 00

    Już dawno powinny być zlikwidowane biura pracy, ile by było oszczędności, ile tam jest etatów, to jest skandal zeby ich utrzymywać, bezrobotni sami poszukają sobie pracę, kto chce to pracuje, zgłaszali się tylko po ubbezpieczenie, dlatego dobry pomysł zlikwidować skł. zdrowotną, ale też i biura pośrednictwa.

  • aSASS(2012-03-02 19:45) Odpowiedz 00

    Dobre sobie szkolenia i kursy jest marzec a u nas w urzedzie mowia ze nie ma pieniedzy!!!

  • piotr(2012-03-02 20:10) Odpowiedz 00

    Sprawność obecnych Urzędów Pracy, oraz system zasiłków tworzą patologię.
    Czy nie jest to oczywiste, że młody czlowiek po kilku bezskutecznych wizytach w Urzędzie zejdzie na drogę przestępstwa ? Jak się akcja powiedzie to napewno ją powtórzy. Jeżeli się nie powiedzie to koledzy z celi wyprowadzą go na właściwą drogę, drogę przestępstwa. Wiecznie nie bedzie się powodzić, napewno kiedyś się nie powiedzie. Cykl zostanie zamknięty. Utrzymanie więźnia kosztuje wielokrotnie więcej niż emeryta.

  • Czlowiek(2012-03-02 20:54) Odpowiedz 00

    Jaka jest roznica miedzy agencja prywatna a urzedem pracy. Ano powstaje kolejny urzad tyle ze prywatny z ktorego panstwo ekstra jest dojone. A prywatny agent nie robi nic dla gospodarki panstwa tylko tak jak ciagnal kase urzad pracy (tyle ze taniej), tak teraz bedzie ciagnal prywaciarz.

    O co chodzi jak nie wiadomo o co chodzi. Ano chodzi o wielkie agencje zagraniczne typu Randstad, Powerman itd. ktore chca zwiekszyc zyski tzn. nas Polakow wydojic.

    Taka prawda. A pan Wiktor Wojciechowski albo jest naiwny (w co niewierze), albo jest ladnie kasuje za lobbing.

  • Czlowiek(2012-03-02 21:04) Odpowiedz 00

    Jak wprowadza zaplate za znalezienie pracy dla bezrobotnego to bedzie wygladalo nastepujaco. Kazda firma praktycznie zlikwiduje dzial kadrowy. I zalozy agencje, ktora bedzie ciagnela kase od panstwa, za to ze ludzie beda przekazywani do tej wlasnie firmy. Tak w Niemczech robi wiele firm np. Schlecker.

  • qqaazz(2012-03-02 22:19) Odpowiedz 00

    co ujawnic z pracy na czarno na zachodzie jak zostaje na czysto 1000eu po z odliczeniu chaty ,dojazdów i zycia a w polsce żona bezrobotna i dwoje dzieci na utrzymaniu byle jki policjant wojskowy urzednik ma tyle i JEST PO 8 GODZINACH W DOMU I NIE MUSI ISC DO PRACY W KAŻDĄ SOBOTE JESTEM CIEKAW CZY CI CO MÓWIA O UJAWNINI ZAROBKÓW UJAWNILI BY SWOJE JAKBY PRCOWALI 50,GODZN W TYGODNIU I NIE WIDZIELI DOMU PRZEZ 3,MIESIACE MÓWIE (PRACOWALI) A NIE TYRALI

  • Nie bezrobotna(2012-03-02 23:03) Odpowiedz 00

    Tere fere kuku...
    NAWET BEZROBOTNY MUSI MIEĆ DOSTĘP DO POWSZECHNEGO LECZNICTWA!!! Nie jest to tylko w interesie bezrobotnych, ale CAŁEGO SPOŁECZEŃTWA, gdyż nie chcemy ZARAŻAĆ SIĘ OD CHORYCH, którzy będą roznosić zarazki, bo nie będą mogli sie leczyc!!!
    Zwiększyć nakłady na pośrednictwa pracy? BZDURA!!! Jak można znaleźć pracę, skoro tej pracy NIE MA???!!! Rząd winien NAJPIERW zapewnić pracę dla bezrobotnych, a dopiero PÓŹNIEJ robić jakiekolwiek restrykcje!
    Aż dziw bierze, że W naszym kraju zaczyna sie od tyłu... A potem się dziwią, że ludzie chcą robić rewolucję.

  • MAX(2012-03-02 22:53) Odpowiedz 00

    Czyli składkę zdrowotną za bezrobotnego będzie płacił ZUS? To przecież zwiększy jeg o olbrzymie długi!

  • dffedd(2012-03-02 10:26) Odpowiedz 00

    Koles co ty wiesz o rynku pracy...nawet w Warszawie na najbardziej podłą ofertę są setki a czasami i kilka tysięcy aplikacji! a o lepszych ofertach nie wspominając! to pokazuje obraz dram,atu

  • mimi(2012-03-02 23:06) Odpowiedz 00

    NAWET BEZROBOTNY MUSI MIEĆ DOSTEP DO POWSZECHNEGO LECZNICTWA!!! Nie jest to tylko w interesie bezrobotnych, ale CAŁEGO SPOŁECZEŃTWA, gdyż nie chcemy ZARAŻAĆ SIĘ OD CHORYCH, którzy będą roznosić zarazki, bo nie będą mogli sie leczyc!!!

  • jA(2012-03-02 23:16) Odpowiedz 00

    TO JEST WŁAŚNIE NASZA WŁADZA!!! Do swoich milionowych premii, 13-tek, 14-tek i nagród wypłącanych MASOWO W CAŁEJ BUDŻETÓWCE Z NASZYCH PODATKÓW TO NIKT SIĘ NIE PRZYCZEPI??? NIE - trzeba się dobrać do tyłka bezrobotnemu, bez pieniędzy, bez sensu życia - przeciez można mu jeszcze prawo do podstawowej opieki Zdrowotnej odebrać!!! A CO!! PATRZCIE LUDZIE JAKA WŁADZA MĄDRA!!! TYLKO CZEKAJCIE JAK CI 60-letni popracują to nikt z nich nie będzie "WYZYSKIWAŁ" państwa i emerytury brał - wszyscy PADNĄ ZANIM EMERYTURĘ ZOBACZĄ...
    LUDZIE NIE UPADAJCIE TAK NISKO - NIE DAJMY Z SIEBIE ZROBIĆ NIEWOLNIKÓW !!!

  • MSWiA-wykop_pl(2012-03-02 23:35) Odpowiedz 00

    SZPRYTNY sposób na obniżenie bezrobocia...
    hahahaha musi być kiepsko z pieniążkami dla służb specjalnych, bo nie ukrywajmy to one rządzą, a nie Tuks.

  • 67(2012-03-03 03:23) Odpowiedz 00

    Powoła Kolejne Agencje opłacane z budżetu z pośrednictwa pracy prezes otrzyma 25000 zł. miesięcznie kierownictwo troszkę mniej i praca będzie dla znajomych, posiadamy już kilkanaście agencji, Do wspólnych cech agencji należy zaliczyć powoływanie przez organy państwowe między innymi do realizacji zadań wynikających z polityki państwa oraz powiązania organizacyjne i funkcjonalne organów agencji, zwłaszcza prezesa, z naczelnymi lub centralnymi organami administracji państwowej. Zauważa się iż agencje państwowe są formą wywołania presji państwa na gospodarkę prywatną oraz ograniczenia konkurencji. Tworzy się nowe agencje i rozszerza się uprawnienia już istniejących. I w ten sposób polityczne matolstwo obejmuje stołki gdzie płace są poza kontrolą i tworzy się kaplero podobnych. Agencja przesyła jakiś przestrzenne dane Kamasz wklepuje do kompa i ołgasz poprawę słupków wirtualnej rzeczywistości w której żyje. Za trzy lata może będzie sterował ilością bezrobotnych klawiszem "Delete"

  • jan99(2012-03-03 08:03) Odpowiedz 00

    cóż brak jest podania z imienia i nazwiska tych ekspertów. Pani Chłoń znana jest z tego że ma poglądy libertariańskie ( czyli każdy jest zdany na siebie samego).

    szkoda że nie podano nazwisk tych innych ekspertów

    biedny człowieku nic ci nie pozostaje jak albo zabawić się w redystrybucje dochodu narodowego na własną rękę (kradnij, rabuj etc.), albo umieraj z głodu i z chorób których nie będziesz mógł wyleczyć bo nie będziesz mieć za co

  • dana(2012-03-03 08:42) Odpowiedz 00

    Bezrobotni mają umierać??? czy o to chodzi??? no to będziecie mieli ich wtedy mniej...
    bo na prywatne leczenia nikogo nie stać!!!, nawet tego który pracuje...

  • m(2012-03-02 13:23) Odpowiedz 00

    ... czyli szukamy nowych zawodów
    np.wyspecjalizowanych fachowców od leserów
    a nie widzą ,że to dzięki bezrobotnym mają prace
    to po jasną cholere załatwiać prace
    to by był atak samobójczy
    a tak co rano proszę wyciągnąć numerek i NIE MA PRACY a jak jest to za takie pieniądze nikt by nie pracował ...
    dajcie godnie żyć ... bo po śmierci niech się rodzina martwi (a nie będzie jej łatwo pochować )