statystyki

Obowiązek służby w Obronie Terytorialnej do sześćdziesiątego roku życia

autor: Artur Radwan07.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 07.11.2017, 07:43
Resort rezygnuje ze sztywnej zasady, że powołanie do służby i wstępne szkolenie odbywają się raz na kwartał.

Resort rezygnuje ze sztywnej zasady, że powołanie do służby i wstępne szkolenie odbywają się raz na kwartał.źródło: ShutterStock

Obowiązek służby dla niższych stopniem zostanie wydłużony z 55 do 60 lat. Rekrutacja do oddziałów terytorialnych ma być szybsza i dogodna dla kandydatów.

Reklama


Po orzeczenia o braku przeciwwskazań do pełnienia służby w WOT żołnierze oddziałów terytorialnych będą kierowani do wojskowych pracowni psychologicznych. Takie m.in. zmiany pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1430).

Dokument opracowany przez MON trafił właśnie do konsultacji społecznych. Resort tłumaczy, że badania psychologiczne są niezbędne z uwagi na to, że żołnierze OT będą mieć dostęp do broni. Ponadto o przyjęciu do nowej formacji ma decydować pozytywne postępowanie kwalifikacyjne bezpośrednio przeprowadzone w jednostkach, a nie jak do tej pory w wojskowych komendach uzupełnień.

MON chce też, aby żołnierze rezerwy, którzy już wcześniej byli w czynnej służbie wojskowej, mogli wstąpić do OT po odbyciu ośmiodniowego, nieprzerwanego szkolenia wyrównawczego.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • dejwid(2017-11-07 12:15) Zgłoś naruszenie 7721

    takiego wała, pierwszy będę uciekał :)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • A po 60-ce ...(2017-11-07 16:46) Zgłoś naruszenie 7111

    .... powiedzą , że byliście w bandzie Antoniego i zabiorą wam emerytury.

    Odpowiedz
  • Kuba(2017-11-07 10:17) Zgłoś naruszenie 6114

    .........Gdybym miał służyć znowu w wojsku to bym odmówił. Z mojego poboru do pod- oddziału w desancie spadochron 5 Dama ^PDPD na 23 żołnierzy do cywila wyszło 12 zdrowych ,pozostali to kalecy ,a i ja wyszedłem dość głuchy. Za limit skoków spadochronowych ówczesna ustawa emerytalna za każdy rok z limitem tych skoków gwarantował mi dodatkowo 1rok do stażu emerytalnego . Za skoki nikt nic wówczas nie płacił . Po fakcie – po wykonaniu wymaganego limitu skoków_ mafia wojskowa i Rządowa odebrała mi i wielu innym to uprawnienie pozostawiając je tylko zawodowym choć to ja przez dziesięciolecia w nocy wierzgam nogami. …....Po wojsku pracowałem w szkodliwych i nieb warunkach pracy i gdy już spełniłem warunek 15 lat pracy w tych warunkach też po fakcie naćpany Premier ukradł mi wstecznie prawo za to do wcześniejszej w wieku 60 lat emerytury obiecując rekompensatę ale jak dożyje emeryturę a potem dołożył tak jak wszystkim jeszcze 2 lata pracy. Pamiętajcie żołnierze , Oni zrobią z Was głównie kaleków i nie wierzcie w jakiekolwiek Ich obietnice, iż w przyszłości wam za to coś zwrócą ,może jak oszuści zorganizowani jednym i drugim,- tak, ale większości nie -gdyż nie zagwarantują na to środków albo je ktoś ukradnie na Maciu Piciu.. To na odmiane naćpany Premier pójdzie jako Król Europy w wieku 62lat zycia za 80 000euro na emeryturę a Wy --jak dożyjecie.!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kroll(2017-11-07 12:02) Zgłoś naruszenie 5017

    przyleci tylko jeden nowoczesny helikopter z kamera termowizyjną i po partyzantach WOT

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mały(2017-11-08 05:15) Zgłoś naruszenie 4310

    Do gangu Macierewicza nigdy.

    Odpowiedz
  • WOjciech(2017-11-07 16:55) Zgłoś naruszenie 4216

    Niech Macierewicz sam sobie będzie obroną terytorialną. Pozostali będą uciekać za granicę. Obecnie w XXI wieku ie ma dość głupich żeby robić z siebie mięso armatnie kiedy polska armia to technologicznie zacofany liliput.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przeszkolony(2017-11-12 11:46) Zgłoś naruszenie 360

    Obrona Terytorialna Kraju/tzw. OTK/ była w latach 60 i 70 ubiegłego wieku.A przysposobienie obronne/tzw.PO/ było również w szkole średniej przez dwa lata i później na studiach.Nic nowego nie wymyslono??????

    Odpowiedz
  • Dla niższych stopniem owszem....(2017-11-07 08:43) Zgłoś naruszenie 324

    Dla wyższych stopniem sowita emka po 15 latach.....

    Odpowiedz
  • Precz z PiS i PO(2017-11-08 07:05) Zgłoś naruszenie 238

    Ebac WOT .Ebac tych którzy chcą żebyśmy byli mięsem armatnim... A ludziom już pomagam jestem strażakiem i szczerze dużo więcej zrobiłem dobrego dla ludzi niż ten cały WOT .. nie ma głupich w narodzie

    Odpowiedz
  • matt.(2017-11-08 13:36) Zgłoś naruszenie 223

    Misiewicz i jego kumple niech do WOT wstąpi . Medale za służbę już ma , tylko lat służby mu brakuje.

    Odpowiedz
  • Roman(2017-11-08 07:10) Zgłoś naruszenie 161

    Na tych szkoleniach troche sie dostaje w d...więc ktoś kto jest po 50 nie za bardzo bedzie chętny.

    Odpowiedz
  • Gramantyck(2017-11-07 19:11) Zgłoś naruszenie 142

    Nie bardzo rozumiem autora: osoba zgłąszająca się DOBROWLONIE do zawodowej słuzby wojskowej ma potem OBOWIĄZEK służby do 600 roku? Czyli wczesniej nie może wypisać papierów na przejście do cywila? A może miało być: ma MOZLIWOŚĆ słuzby...?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aaa(2017-11-08 08:34) Zgłoś naruszenie 103

    ******** żołnierzy po 12 latach służby by emerytur nie dac a teraz przyjaciela do budy szukaja.

    Odpowiedz
  • Teddy(2017-11-08 18:58) Zgłoś naruszenie 1017

    Ten polityczny hejt w tych komentarzach .... LUDZIE ! Czy wy naprawdę nie rozumiecie, że WOT to jest służba KRAJOWI w którym żyjecie ? Nie jakiemuś Macierewiczowi ! Ten facet dziś jest, a za 2 lata może to być znowu Siemoniak ! Służysz swojej ojczyźnie ! Nie ministrowi ! Naprawdę jesteście aż tak ograniczeni by tego nie pojmować! ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • marinero(2017-11-10 15:10) Zgłoś naruszenie 70

    OT jest oparta na szkoleniu jakie przechodzilo SS .Tez tam byla szkola "polityczna" :) i tez indoktrynowanoa rekrutow robiac z nich fanatykow !

    Odpowiedz
  • Lesio(2017-11-09 04:26) Zgłoś naruszenie 70

    Czolg ci przez glowe przejechal?

    Odpowiedz
  • Taa(2017-11-08 22:55) Zgłoś naruszenie 514

    Nie powiem ja się naprawde ciesze że powròci obowiązkowa służba, przynajmniej może wojsko wychowa to durne społeczeństwo które jest spedalone zachodnia europa. Ja moge iść bez problemu bo mam honor i nie boje sie śmierci jak wy tchòrze PO. Ubolewam jedynie nad naprawdę słabym sprzętem, ktory posiada polska armiaw. Ale wierze ze jest przeciagu 4/5 lat jest w stanie się coś zmienico. Już lepej być (wedlug niektórych) "mięsem armatnim" niż później chować siesię po katach ii blagac wroga o wybaczenie tfu takim niby polakom. Doceniam poswiecenie wcześniejszych pokolen i nie zamierzam chowac sie po katach co rownowazylo by sie z brakiem szacunku dls poleglych ktorzy nawet nie wachali się za nas zginąć.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ano(2017-11-09 15:42) Zgłoś naruszenie 41

    #Taa- Jak świrze masz zamiar wrzucać coś w necie, nie ćpaj wcześniej pisi ******

    Odpowiedz
  • psps(2017-11-11 10:22) Zgłoś naruszenie 30

    Jak można trzymać trepów co nie są w stanie zdać testu sprawnościowego? Co to za wojsko?

    Odpowiedz