statystyki

Jak rozliczyć pracownika powołanego do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

autor: Izabela Nowacka26.10.2018, 18:00; Aktualizacja: 26.10.2018, 18:02
O szczególnych uprawnieniach żołnierzy i ich rodzin stanowi rozdział 7 działu III ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

O szczególnych uprawnieniach żołnierzy i ich rodzin stanowi rozdział 7 działu III ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.źródło: ShutterStock

problem Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony został powołany do terytorialnej służby wojskowej (rotacyjnie). W okresie od 9 października do 8 listopada 2018 r. w związku z tą służbą ma odbyć szkolenie. Jakie obowiązki mamy jako pracodawca wobec tego pracownika? Czy przysługuje mu odprawa wojskowa oraz ewentualne zwolnienia od pracy? Dodam, że pracownik zarabia 4750 zł miesięcznie, do tego ma premię miesięczną od 5 do 20 proc. pensji za czas przepracowany, a od czasu do czasu otrzymuje nagrody uznaniowe (ostatnia była w sierpniu). Premie wypłacone w okresie od lipca do września wyniosły łącznie 1567,50 zł. Jak sporządzić listę płac, zakładając, że premia za październik nie przysługuje?

Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej ma pewne uprawnienia, takie jak odprawa pieniężna oraz urlop bezpłatny.

WOT w Siłach Zbrojnych RP

Terytorialną służbę wojskową pełni się w jednostkach wojskowych i związkach organizacyjnych Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w Dowództwie WOT. Osoby, które ją pełnią, są żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.

Terytorialną służbę wojskową żołnierz OT (bo tak się go określa) pełni rotacyjnie lub dyspozycyjnie. Czas jej trwania wynosi od roku do sześciu lat (choć może być przedłużony). Stosunek służbowy terytorialnej służby wojskowej powstaje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby. W powołaniu wskazuje się miejsce i okres pełnienia służby oraz stanowisko służbowe występujące w etacie jednostki wojskowej przeznaczone dla żołnierza OT.

W przypadku terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie żołnierz OT realizuje ją w jednostce wojskowej, w określonych przez jej dowódcę dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy. Chodzi bowiem o to, by tego rodzaju służba w jak najmniejszym stopniu dezorganizowała życie zawodowe i osobiste żołnierza. Służba w trybie rotacyjnym może być jednak pełniona również w inne dni, stosownie do potrzeb sił zbrojnych, zgodnie z rocznym wykazem sporządzonym przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, uzgodnionym z tym żołnierzem. O konkretnych dniach, w których służba będzie pełniona w ciągu roku, żołnierz zawiadamia swojego pracodawcę.

W okresie pełnienia służby terytorialnej żołnierz odbywa szkolenie podstawowe i składa przysięgę, jeśli wcześniej nie pełnił czynnej służby wojskowej, lub też może przejść specjalistyczne kursy, w zależności od potrzeb jednostki.

Przywileje żołnierza – ochrona stosunku pracy

O szczególnych uprawnieniach żołnierzy i ich rodzin stanowi rozdział 7 działu III ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z nich jest ochrona stosunku pracy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Tomek(2019-10-29 21:56) Zgłoś naruszenie 61

  Sluzba Oczyznie jest wazniejsza niz niewolniczy,obcy kapital.

  Odpowiedz
 • Karolina(2018-10-27 11:23) Zgłoś naruszenie 433

  Nie rozliczać tylko zwolnic darmo zjada .

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • lula(2018-10-29 14:21) Zgłoś naruszenie 04

  za co każą płacić? CTRL+C CTRL+V

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane