statystyki

Nie można wymagać od szeregowego pracownika, by odwoływał kolegę z urlopu

autor: Sebastian Kryczka13.10.2017, 07:00
Przepisy dające pracodawcy prawo odwołania pracownika z urlopu są niestety lakoniczne i nie odpowiadają na pytania związane z samą procedurą.

Przepisy dające pracodawcy prawo odwołania pracownika z urlopu są niestety lakoniczne i nie odpowiadają na pytania związane z samą procedurą.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma zamiar odwołać pracownika z urlopu. Ponieważ nie może się z nim skontaktować osobiście, nakazał innemu pracownikowi, aby ten, znając jego numer telefonu, poinformował go o konieczności powrotu do pracy. Pracodawca zagroził, że odmowę potraktuje jako naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, a jeżeli pracownik będzie się upierał przy swoim, to zaniechanie wykonania polecenia uzna za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Czy rzeczywiście ma prawo wymagać, aby to pracownik odwołał wypoczywającego z urlopu? Czy w razie odmowy może zastosować wobec niego sankcje?

Pracodawca powinien odwołać pracownika z urlopu osobiście, za pośrednictwem osoby wyznaczonej do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy lub poprzez jego bezpośredniego przełożonego. Przepisy regulujące odwołanie z urlopu nie normują szczegółowo kwestii technicznych, lecz należy przyjąć, że nie może cedować tej czynności na szeregowych pracowników ani stosować w razie odmowy środków dyscyplinujących.

Przerwanie wypoczynku to ostateczność

Status pracownika wiąże się z wieloma przywilejami. Jednym z nich jest prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Korzysta z niego zwykle w terminie uzgodnionym wcześniej z pracodawcą, jednak nie zawsze będzie mógł go kontynuować w sposób niezakłócony – niezależnie od miejsca i czasu, w jakim realizuje prawo do wypoczynku. Pracodawca ma bowiem prawo odwołać go z urlopu. Uprawnienie to powinno być rozwiązaniem ostatecznym, podejmowanym tylko wtedy, gdy obecności pracownika wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania przez niego urlopu.

Przepisy dające pracodawcy prawo odwołania pracownika z urlopu są niestety lakoniczne i nie odpowiadają na pytania związane z samą procedurą. Kluczowe jest dotarcie do zatrudnionego z informacją o potrzebie przerwania wypoczynku i niezwłocznego powrotu do pracy. Problemem okazuje się brak regulacji zobowiązujących pracownika zarówno do ujawniania miejsca wypoczynku, jak i podawania danych kontaktowych, które umożliwiłyby skuteczne odwołanie go z urlopu.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane