statystyki

Zapraszamy do Polski imigrantów. Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej

autor: Grzegorz Osiecki18.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 18.01.2017, 08:12
Prace nad nowymi rozwiązaniami rozpoczął już rządowy zespół.

Prace nad nowymi rozwiązaniami rozpoczął już rządowy zespół.źródło: PAP

Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej. Przyjeżdżający do nas ze Wschodu łatwiej znajdą pracę i szybciej uzyskają pobyt stały. Pod warunkiem, że spełnią warunki stawiane im przez rząd.

Reklama


Jak dowiedział się DGP, prace nad nowymi rozwiązaniami rozpoczął już rządowy zespół. Składa się on z przedstawicieli resortów: rozwoju, rodziny oraz spraw wewnętrznych.

– Interesuje nas wpisanie polityki migracyjnej w strategię rozwoju gospodarczego w celu uzupełniania niedoborów na rynku pracy, a nie kwestia uchodźców czy azylantów – mówi Jerzy Kwieciński, wiceszef resortu rozwoju.

Nowa polityka migracyjna nastawiona głównie na Ukraińców ma być skuteczną receptą na demograficzne kłopoty Polski. Będzie składać się z kilku elementów.

Stawiamy na młodych. Większość Ukraińców przyjeżdża do Polski w ramach procedury oświadczeń. Maksymalnie mogą zostać przez pół roku. Rząd myśli o wprowadzaniu ułatwień w dawaniu wiz na dłuższe pobyty. Możliwe, że liczba takich pozwoleń będzie limitowana w skali roku. Dodatkowo takie zaproszenia mają być adresowane do określonych z góry grup, np. ludzi młodych (w wieku do 35 lat), o pożądanych kwalifikacjach zawodowych.

Mapa potrzeb. Dziś osoby z oświadczeniami oficjalnie mogą pracować u wyznaczonego pracodawcy. To prowadzi do wielu patologii, wystawiania fikcyjnych dokumentów i handlu nimi. Po zmianach imigranci zarobkowi zyskaliby większą swobodę. – Chcemy też zrobić mapę potrzeb rynku pracy pokazującą, gdzie i jakich zawodów brakuje. To będzie informacja ogólnodostępna, by wskazać cudzoziemcom, gdzie szukać zajęcia – zapowiada Jerzy Kwieciński. Dodatkowo ułatwione ma być poświadczanie kwalifikacji zawodowych i nostryfikacja dyplomów uczelni.

Imigracja ze Wschodu a polska demografia

Imigracja ze Wschodu a polska demografia

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ułatwienia dla rodzin. Dzieci imigrantów zyskają szerszy dostęp do edukacji. – Chodzi o to, aby te osoby, które zdecydują się u nas osiedlić, docelowo mogły spokojnie mieszkać w Polsce z rodzinami – wyjaśnia Jerzy Kwieciński. Niewykluczone, że dzieci osób z pozwoleniem na stały pobyt w Polsce zostaną np. objęte programem 500 plus.

Łatwiejszy pobyt. Rząd będzie zachęcał Ukraińców do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa. Obecnie nie jest to ani łatwe, ani preferowane przez urzędników. Zmiana w podejściu ma przynieść wymierne skutki: zamiast pracowników na jakiś czas Polska zyska w Ukraińcach i ich rodzinach nowych obywateli.

Zmiany planowane przez rząd mają być wprowadzane w sposób ewolucyjny. Wcześniej ma być przyjęta ustawa o repatriacji Polaków i ich potomków. Od zeszłego roku już działa znowelizowana Karta Polaka. Dzięki niej w ciągu 10 lat do kraju ma przyjechać około 100 tys. osób. Ale to za mało. Te działania nie wypełnią demograficznej dziury. – W ciągu 20 lat w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 3,7 mln – alarmuje demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Nowa strategia rządu ma zminimalizować skutki tego zjawiska.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (62)

  • qqq(2017-01-18 08:34) Zgłoś naruszenie 23413

    Może by zachęcić Polaków do pozostania w kraju, poprawić im warunki bytowania, podnieśc pensje, zamiast inwestować KROCIE w nieprzyjazną nam nację.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • realpolitik(2017-01-18 08:04) Zgłoś naruszenie 15710

    A może lepsze zarobki, godziwe warunki pracy. Ludzie nie mają dzieci, bo ich na dzieci nie stać. Sprowadzanie obcych to tylko dostarczanie taniej sił roboczej, która i tak wyjedzie na zachód, tam gdzie zapewniają im godne warunki życia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • allejaja(2017-01-18 10:47) Zgłoś naruszenie 13012

    Ciemnota i krótkowzroczność włodarzy jest porażająca. Tak jest, fundujmy stypendia i zasiłki dla potomków banderowskich ludobójców kipiących z nienawiści do Polski. To niepojęte, że można aż tak bardzo nie znać realiów i zapraszać do siebie tykającą bombę, która wcześniej czy później wybuchnie. Ci potomkowie banderowskich ludobójców wcześniej czy później wbiją Polsce nóż w plecy. O ile rosyjskie zagrożenie militarne jest realne o tyle banderowskie zagrożenie ukraińskie jest pewne. Raz wpuszczona zaraza po dobroci sama już nie ustąpi. W tym właśnie momencie Polska funduje sobie najgorszego wroga bo wroga wewnętrznego.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Stańczyk(2017-01-18 10:04) Zgłoś naruszenie 10512

    ... większym błaznem jest ten, kto mając niedźwiedzia w klatce, wypuszcza go na własną zgubę … Wpuszczać do Polski miliony obłudnie uśmiechających się wrogich nam, polakożerczych komunistów i banderowców ? Niedługo zażądają żeby Polska im "oddała zrabowane" Chełmszczyznę, Bieszczady i Galicję po Dunajec. Wróg mojego wroga nie zawsze jest moim przyjacielem, vide Hitler, Stalin i Polska.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Borsuk(2017-01-18 09:50) Zgłoś naruszenie 903

    No to Polaków zmusić do emigracji dając im glodowe stawki w Polsce i umowy śmieciowe np.48zloty na miesiąc ozusowane albo inna patologie a oczywiście imigrantom ze wschodu umową o prace bo przecież trzeba ich dofinasowac z budrzetu

    Odpowiedz
  • mm(2017-01-18 11:58) Zgłoś naruszenie 894

    a później nowi Polacy o pochodzeniu ukraińskim stwierdzą, że "prawdziwi" Polacy się wywyższają i ich uciskają, i potraktują nasze kobiety, dzieci i starsze osoby, jak na Wołyniu w 1943.... nie dzięki!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nikt(2017-01-18 09:10) Zgłoś naruszenie 859

    Jeśli jeszcze ściągniemy rosjan do kraju to Rosja anektuje polskę podobnie jak Ukrainę bo będą tu ich obywatele :D

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lex(2017-01-18 12:05) Zgłoś naruszenie 843

    Za pieniadze polskiego podatnika beda im fundowac 500+ oraz mieszkania socjalne. Super interes Polska zrobi na tym :)

    Odpowiedz
  • sdasd(2017-01-18 12:09) Zgłoś naruszenie 782

    Zamiast obnizac podatki i zmniejszac koszta zycia w polsce bym mogl wrocic do Polski i moi znajomi to te K**** zapraszaja ukraincow? Niczym sie nie roznicie pisowcy od PO,SLD i tego calego kodu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Cogito(2017-01-18 10:15) Zgłoś naruszenie 584

    Czytam, że trzeba stworzyć warunki Polakom zamiast instytucjonalizować migrację zarobkową ze Wschodu. Nie, to jest świadome działanie obecnego bolszewickiego rządu - niech mieszkający jeszcze w tej chwili w Polsce myślący ludzie uciekną na Zachód a na ich miejsce przyjmiemy przyzwyczajonych do zamordystycznych, autokratycznych rządów Ukraińców, Białorusinów, na których będzie dodatkowy bat w postaci status migranta.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-01-18 10:15) Zgłoś naruszenie 534

    POlityka rozwadniania narodowej substancji - i rozszczelniania państwa kwitnie w najlepsze . Jeszcze nie raz , nie jedno Szydło , wyjdzie nam z worka . Blad .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ???????????????(2017-01-18 13:28) Zgłoś naruszenie 442

    a ile to się NAWYTYKAŁLO P. Merkel? OBŁUDA, OBŁUDA I JESZCZE RAZ OBŁUDA.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxx(2017-01-18 12:05) Zgłoś naruszenie 432

    Proponuje jeszcze ukraincom wypłacać 500+ na Ukrainie. Pozytywnie wpłynie to na postrzeganie przez banderowcow. Na Ukraine jest tyle biednych dzieci, ze szydełowa musi sie pochylic nad nimi,

    Odpowiedz
  • Nlcza(2017-01-18 13:39) Zgłoś naruszenie 401

    Bardzo zasmucił mnie ten art. ,,szykuje sie wielka zmiana w polityce migracyjnej (...) " serce sie uradowalo, polacy zaczna wracac, ale czytam dalej... polityce migracyjnej wschodu...hmm nie mam nic do ukr., ale za malo interesujemy sie samymi pol. Wielu jest na rozdrozu i zastanawia sie czy wrocic, ale niestety za malo wsparcia od panstwa na ten temat. Natomiast max skier. Na pomoc tylko ukr. Spowoduje, ze nasi beda zastanawiac sie nad soba i emigrowac dalej... czy to jest ta lepsza decyzja obecnej polityki...mi sie zrobilo smutno

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Reini!(2017-01-18 09:34) Zgłoś naruszenie 3914

    Polska nie potrzebuje imigrantów, mamy okupantów ,juź oni się postarają o większy przyrost naturalny , dzięki przychylności polskich ,,panienek,,.Ile po wojnie zostało niemieckich i ruskich bękartów ,nie mówiąc juź o Niemczech wschodnich ,-ile tam źyje ruskich bękartów i się rozmnarzają! Polsce grozi to samo -nniestety!!!

    Odpowiedz
  • Dziadek(2017-01-18 14:52) Zgłoś naruszenie 322

    Zaczyna się od nowa ogłupianie ludzi,w imię wolnych sobót ,naiwny ludek ,zniszczył dosłownie polskie miejsca pracy/przemysł/,a teraz ich dzieci powielają durnotę ,nie tylko pracują wszystkie soboty,to i jeszcze niedziele,no ale głupich nie sieją?/ To nie tylko ich dzieci ,bo gro tyra jeszcze co walczyli o te wolne soboty/

    Odpowiedz
  • 1234(2017-01-18 13:08) Zgłoś naruszenie 292

    te sama polityke prowadzili w 1945-Ziemie Odzyskane-polnocno zachodnia Polska zapelnili Ukraincami-do dzisiaj jeszcze wiekszosc spolczenstwa tamtejszego na pochodzenie zza Buga. Jak donosza z banderlandu co kilka minut autobusy wypelnione na 200% wala do nowej Ukrainy -kraj miedzy Odra i Bugiem. W banderlandzie bilbordy obiecuja zlote gory w tzw. Polsce. Wszystko wskazuje ze pewno za Donbas banderowcy uzyskaja kolonie do Odry. Polacy ktorzy zawsze bredzili o odzyskaniu Lwowa z przyleglosciami obudza sie w koncu w banderlandli od Odry do Dniepru..

    Odpowiedz
  • q(2017-01-18 19:03) Zgłoś naruszenie 261

    Pchają nas w przepaść.

    Odpowiedz
  • Jan(2017-01-18 18:26) Zgłoś naruszenie 250

    Ukraina: Zakaz wjazdu dla prezydenta Przemyśla

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Reini!(2017-01-18 10:01) Zgłoś naruszenie 176

    Polska nie potrzebuje imigrantów, mamy okupantów ,juź oni się postarają o większy przyrost naturalny , dzięki przychylności polskich ,,panienek,,.Ile po wojnie zostało niemieckich i ruskich bękartów ,nie mówiąc j uź o Niemczech wschodnich ,-ile tam źyje ruskich bękartów i się rozmnarzają! Polsce grozi to samo -nniestety!!!

    Odpowiedz