statystyki

PIT: Nie warto przeszacowywać wydatków na własne cele mieszkaniowe

autor: Paulina Bąk28.02.2013, 07:06; Aktualizacja: 28.02.2013, 08:51
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Nasza czytelniczka sprzedała w 2011 r. mieszkanie, które otrzymała w spadku w 2009 r. W zeznaniu PIT-39 za 2011 r. wskazała, że dochód uzyskany ze sprzedaży jest zwolniony z opodatkowania, ponieważ wszystkie uzyskane pieniądze ma zamiar przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Jeśli tego nie zrobi do końca 2013 r., będzie musiała skorygować złożony PIT-39 oraz zapłacić zaległy podatek z odsetkami.

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT (t.j. Dz.U z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, którą podatnik posiada krócej niż 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jej nabycia), mogą być zwolnione z podatku. Jest jeden warunek: w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż, podatnik musi przeznaczyć przychody ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, np. na zakup nowego mieszkania czy remont. Podatnik jest zobowiązany do wykazania w zeznaniu PIT-39, jaką kwotę wyda na te cele w ustawowym terminie. Jeżeli zadeklaruje, że nie przeznaczy całego przychodu na własne cele mieszkaniowe, wówczas zwolnieniu z opodatkowania podlegać będzie jedynie ta część dochodu, która odpowiada proporcji wydatków na cele mieszkaniowe do przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Od pozostałej części dochodu podatnik będzie musiał zapłacić 19-proc. PIT.

– W przypadku korzystania z ulgi mieszkaniowej nie warto pochopnie zawyżać kwoty przyszłych wydatków na cele mieszkaniowe. Podatnik, któremu nie uda się w ustawowym terminie dokonać tych wydatków, będzie zobowiązany do złożenia korekty zeznania PIT-39 z pisemnym uzasadnieniem jej przyczyn i do zapłaty zaległego podatku wraz z należnymi odsetkami. Odsetki liczone są za okres dwóch lat, tj. od następnego dnia po upływie terminu od złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym uzyskany został przychód ze sprzedaży nieruchomości, a nie od dnia złożenia korekty – tłumaczy Ewa Dolińska, radca prawny z kancelarii Kozłowski Śmigielska i Wspólnicy. Natomiast, jeżeli podatnik w zeznaniu PIT-39 nie doszacuje kwoty dochodu zwolnionego i w związku z tym zapłaci PIT, a później jednak wyda na własne cele mieszkaniowe więcej, niż planował, będzie mógł skorygować tę deklarację i wystąpić o zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Warto przy tym pamiętać, że możliwość takiej korekty istnieje do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku od dochodu uzyskanego z tytułu zbycia nieruchomości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • F4(2013-07-31 14:21) Odpowiedz 130

  A gdzie można znaleźć listę rzeczy, na które można wydać takie pieniądze "na cele mieszkaniowe"? Bo US na pewno to sobie mocno zawężył... Zlew tak, ale szafka pod - już nie?

 • mg(2013-04-11 13:40) Odpowiedz 30

  Zależy dla kogo się nie opłaca - jeśli nie masz pieniędzy żeby zapłacić podatek (bo przykładowo sprzedałeś swój udział działki po ojcu, żeby wynająć mieszkanie babci, która tam mieszkała), to odsetki podatkowe w wysokości 11,5% rocznie są najtańszym kredytem na rynku - bez zaświadczeń o dochodach z pracy i innych zbędnych formalności... Pozdrawiam.

 • Tomasz(2013-07-17 12:28) Odpowiedz 00

  Jeżeli zadeklaruje, że nie przeznaczy całego przychodu na własne cele mieszkaniowe, wówczas zwolnieniu z opodatkowania podlegać będzie jedynie ta część dochodu, która odpowiada proporcji wydatków na cele mieszkaniowe do przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Od pozostałej części dochodu podatnik będzie musiał zapłacić 19-proc. PIT.

  Przychód a dochód to nie to samo... albo jest tak napisane, że nie rozumiem, albo używacie tego słowa zamiennie...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama