statystyki

PIT 2012: Kiedy na formularzu podajemy PESEL, a kiedy NIP

autor: Agnieszka Pokojska13.02.2013, 07:10; Aktualizacja: 13.02.2013, 08:22
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Kilkanaście milionów podatników, którzy będą składać roczne rozliczenia podatkowe na formularzach PIT-37 i PIT-36, jako swój identyfikator podatkowy powinno wpisać PESEL.

Reklama


Reklama


Jak wskazują nasi rozmówcy z izb skarbowych, wiele osób popełnia błąd. Tym łatwiej o to, że same formularze w odpowiedniej rubryce przewidują możliwość wpisania „NIP/ PESEL”. Niektórzy sądzą, że panuje dowolność, jeśli chodzi o użycie identyfikatora, a tak nie jest.

Konrad Zawada, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, że w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie są podatnikiem VAT lub nie są płatnikiem składek ZUS, właściwy jest numer PESEL. W pozostałych przypadkach (także podatników rozliczających CIT) trzeba podać NIP.

Ze statystyk wynika, że właśnie ten identyfikator powinna wpisać większość podatników składających PIT-36. Są to głównie osoby prowadzące swoje firmy. – PESEL w tej deklaracji może się pojawić w przypadku osób fizycznych, które mają zagraniczne dochody – twierdzi nasz rozmówca.

Jeżeli zaś chodzi o PIT-37, większość podatników jest zobowiązanych do podania PESEL. NIP w tym przypadku to rzadkość. – Konieczność jego wpisania dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem lub podatkiem liniowym i oprócz zeznania PIT-37 składają także PIT-28 lub PIT-36L – twierdzi Konrad Zawada. Osoby takie prowadzą często działalność handlową, usługową czy budowlaną opodatkowaną ryczałtem. Rozliczają się z niej, składając PIT-28. Jeśli oprócz tej działalności mają dochody ze stosunku pracy, renty, emerytury – z tych ostatnich rozliczają się oddzielnie, składając PIT-37. We wszystkich składanych zeznaniach podają NIP.

Jak wskazuje Konrad Zawada – analogicznie sytuacja wygląda w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (składają PIT-36L) i uzyskują jednocześnie dochody z pracy, renty, emerytury lub z umów-zleceń (PIT-37). Tu także we wszystkich zeznaniach podają NIP.

Jeżeli jednak podatnik się pomyli – nie musi obawiać się kary. Może jednak zostać przez urząd skarbowy wezwany do poprawienia błędu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • sam41(2013-02-13 11:15) Odpowiedz 00

  Z artykułu wynika, że przy rozliczeniu małżonków z których jedno prowadzi działalność należy podawać odpowiednio NIP i pesel (!?)

 • normi(2013-02-14 07:29) Odpowiedz 00

  Zapytajcie profesorka Modzelewskiego twórce tego knota, który jako minister stał na czeli jajogłowych

 • Jędrek(2013-02-14 12:24) Odpowiedz 00

  A jeśli w całym 2012 roku działalnośc była zawieszona to podać NIP czy pesel?
  Czy wypełnić OIT-36 czy 37?

 • podatnik(2013-02-13 21:36) Odpowiedz 00

  Z tego wynika że w Ministerstwie Finansów pracuje dwa tysiące półgłuplków bo stworzyli idiotyczne przepisy

 • wjw(2013-02-15 12:46) Odpowiedz 00

  Od dawna jestem za tym aby zlikwidować Ministerstwo Formularzy.

 • siekiera zmęczona(2013-02-15 00:17) Odpowiedz 00

  A lasy padają pod siekierą...
  System e-Deklaracje kończy się wydrukowaniem PIT w Urzędzie skarbowym, średnio 4 strony A4 na podatnika. Do tego kilka stron załącznika. Do tego papierowa wersja u podatnika, do tego UPO.
  Do tego prawie zawsze konieczne korekty, bo system e-deklaracje zawiera niedoróbki.

 • Zbychu(2013-04-26 10:28) Odpowiedz 00

  Jeśli to tak istotna sprawa skoro można być wzywanym do urzędu w celu ewentualnego dokonania korekty numeru, to dlaczego nie uwzględnia się tego w biuletynie informacyjnym, pouczenia co do wyboru odpowiedniej identyfikacji ?!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama