statystyki

Dochody z pracy dziecka trzeba wykazać na osobnym zeznaniu podatkowym

autor: Magdalena Majkowska27.09.2012, 07:24; Aktualizacja: 27.09.2012, 08:10
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

W przypadku uzyskania przez małoletnie dziecko dochodów z pracy zarobkowej podjętej podczas wakacji rodzice powinni pamiętać o ich właściwym rozliczeniu. Tego rodzaju dochodów nie należy jednak doliczać do własnych zarobków, lecz wykazać w oddzielnym zeznaniu podatkowym składanym przez rodziców w imieniu dziecka.

Reklama


Reklama


Lech Janicki, ekspert podatkowy w ECDDP, tłumaczy, że zgodnie z art. 7 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski, dolicza się do dochodów rodziców (chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci). Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków.

– Rodzic ma obowiązek doliczyć do swoich dochodów w zeznaniu PIT-36 jedynie te dochody małoletniego dziecka, które nie pochodzą ze świadczonej przez dziecko pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku – wyjaśnia Lech Janicki.

Dochody dziecka z pracy należy rozumieć szeroko. – Będzie to zatem nie tylko pensja wypłacana na podstawie stosunku pracy, ale także wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło, a także staży czy praktyk uczniowskich – wymienia ekspert ECDDP.

Jeżeli więc małoletnie dziecko uzyskało dochody podczas wakacyjnej pracy, to zgodnie z art. 7 ustawy o PIT nie podlegają one doliczeniu do dochodów rodzica. – Rodzice powinni je wykazać w zeznaniu PIT-37, w którym figurować będą dane dziecka, a które będzie podpisane przez nich – instruuje Lech Janicki.

Natomiast pełnoletnie dzieci zawsze rozliczają się samodzielnie. Zatem dziecko, które ukończyło 18 lat, powinno złożyć we własnym imieniu PIT-37, w którym wykaże dochody z wakacyjnej pracy. Obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego dotyczy także sytuacji, gdy uzyskany dochód nie przekroczył w 2011 r. kwoty wolnej od podatku, tj. 3091 zł. Na podstawie złożonego zeznania urząd skarbowy zwróci dziecku pobraną w trakcie roku zaliczkę na PIT.

Warto pamiętać, że obowiązek złożenia zeznania jest wyłączony w przypadku, gdy dziecko uzyskało dochód z umowy-zlecenia lub umowy o dzieło w wysokości nieprzekraczającej 200 zł. Od takiego dochodu zleceniodawca potrąca zryczałtowany PIT w wysokości 18 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama