statystyki

Szybsza ścieżka do Mieszkania Plus

autor: Grzegorz Osiecki02.03.2017, 08:12; Aktualizacja: 02.03.2017, 08:14
Od złożenia dokumentów do wbicia pierwszej łopaty ma mijać najwyżej kilka miesięcy.

Od złożenia dokumentów do wbicia pierwszej łopaty ma mijać najwyżej kilka miesięcy.źródło: ShutterStock

Już w przyszłym tygodniu posłowie PiS chcą złożyć w Sejmie projekt specustawy przyspieszającej budowę lokali w ramach programu.

Chodzi o tę część Mieszkania Plus, która ma być realizowana na komercyjnych zasadach i przy udziale BGK Nieruchomości (spółki córki Banku Gospodarstwa Krajowego). Posłowie przygotowują projekt ustawy we współpracy z nią. Ma on zawierać rozwiązania stosowane już przy budowie dróg czy kolei, które pozwolą szybciej zmienić przeznaczenie gruntów i przyspieszą inwestycje mieszkaniowe.

Miesiące zamiast lat czekania

W wielu przypadkach lokale mają powstawać na terenach po zakładach z czasów PRL. Od dawna nic się na nich nie dzieje, a w obecnych planach zagospodarowania przestrzennego widnieją jako przeznaczone na cele przemysłowe, magazynowe itp. – W świetle obecnych przepisów zmiana tego przeznaczenia może potrwać nawet dwa lata – mówi Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGKN. Jeśli proponowana ustawa wejdzie w życie, ten czas skróci się do kilku miesięcy.

Obecnie decyzje dotyczące gruntów wydawane są według terminów zapisanych w kodeksie postępowania administracyjnego. To oznacza oczekiwanie 1–2 miesięcy na postępowanie wyjaśniające i kolejnego miesiąca na postępowanie odwoławcze. – Tyle że te terminy często nie są przestrzegane. Jedne samorządy przywiązują do tego wagę, inne nie. Do tego dochodzą dodatkowe terminy, np. na konsultacje – wylicza mec. Wacław Knopkiewicz z kancelarii GWW, która uczestniczy w pracach nad projektem.

Proponowana ustawa ma określić konkretne, krótsze terminy na poszczególne czynności. Wydanie decyzji środowiskowej ma trwać do 60 dni, a 45 dni zajmie decyzja lokalizacyjna, która zastępuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie go nie ma.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie