statystyki

Wsparcie przy zakupie nieruchomości? Banki polegają na rządzie

autor: Małgorzata Kwiatkowska08.02.2017, 07:41; Aktualizacja: 08.02.2017, 08:10
blok mieszkanie nieruchomości

Program Mieszkanie dla Młodych wkrótce się skończy, a na innego rodzaju pomoc we wzięciu kredytu na mieszkanie chętni w najbliższym czasie raczej nie mogą liczyć.źródło: ShutterStock

Poza programem MdM instytucje nie oferują żadnego wsparcia w zakupie nieruchomości. Sytuację może zmienić dopiero wprowadzenie indywidualnych kont mieszkaniowych

Program Mieszkanie dla Młodych wkrótce się skończy, a na innego rodzaju pomoc we wzięciu kredytu na mieszkanie chętni w najbliższym czasie raczej nie mogą liczyć. Obsługujący MdM Bank Gospodarstwa Krajowego dopiero co poinformował o wyczerpaniu pieniędzy na 2017 r. Szybko znikają też środki na dopłaty do kredytów na lokale, które do nowych właścicieli mają trafić w przyszłym roku. Budżet na 2018 r. w końcu stycznia wykorzystany był w ponad 23 proc. Kiedy wykorzystanie dojdzie do 50 proc., czyli 381 mln zł, banki przestaną przyjmować wnioski. Reszta pieniędzy zostanie odblokowana dopiero w styczniu 2018 r.

Według Jarosława Sadowskiego, analityka Expander Advisors, połowa MdM na 2018 r. zostanie wyczerpana najpóźniej w maju. Sami bankowcy są nieco bardziej optymistyczni i szacują, że pieniądze skończą się miesiąc później.

Z informacji zebranych przez DGP wynika, że potem osoby zainteresowane kupnem mieszkania na większe wsparcie, poza okresowymi promocjami, raczej nie będą mogły liczyć. Z kilkunastu ankietowanych banków jedynie dwa – PKO BP i Credit Agricole – wskazały produkty pozwalające na uzyskanie jakiejś ulgi w kredycie mieszkaniowym.

W pierwszym, korzystając z programu długoterminowego i systematycznego oszczędzania, można otrzymać kredyt z obniżoną prowizją. – Produkt jest w ofercie od ponad roku i cieszy się sporym zainteresowaniem, prowadzimy już kilkanaście tysięcy rachunków – informuje Iwona Radomska z PKO BP. Z kolei w Credit Agricole, oszczędzając systematycznie przez 2 do 5 lat, można liczyć na kredyt z obniżoną marżą.

Niewielką popularność takich rozwiązań bankowcy tłumaczą m.in. niechęcią Polaków do długoterminowych lokat. Poza tym na rynku kredytów nie spodziewają się jakiegoś specjalnego odbicia, jeśli chodzi o popyt, który skłaniałby do większego wysiłku w przyciąganiu klientów z tego segmentu. Zaznaczają jednak, że to podejście może się zmienić, kiedy realne stanie się wprowadzenie premiowanych przez rząd kont oszczędnościowych. Będzie można na nich zbierać pieniądze na cele mieszkaniowe, np. kupno, budowę czy remont własnego lokum. To element rządowego narodowego programu mieszkaniowego.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie