statystyki

Kontrola z UOKiK przybywa do spółki? Prezes powinien przerwać spotkanie

autor: Leszek Jaworski14.07.2017, 18:00
kontrola, urzędnik

Kontrola pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów u przedsiębiorcy odbywa się bez wcześniejszego zawiadomienia.źródło: ShutterStock

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na recepcji budynku stanowiącego siedzibę spółki poinformowali, że przybyli w celu przeprowadzenia kontroli. Poprosili o spotkanie z kimś z członków jej zarządu. W tym czasie trwało jednak spotkanie. Żaden z członków zarządu nie mógł się skontaktować z kontrolującymi. Na spółkę nałożono karę pieniężną. Powodem było uniemożliwienie kontrolującym niezwłocznego rozpoczęcia czynności kontrolnych poprzez opóźnianie kontaktu z osobą upoważnioną do reprezentacji spółki pomimo jej obecności w siedzibie. Czy dopuszczalne było nałożenie kary, skoro kontrola formalnie jeszcze nie została wszczęta?

Tak, nałożenie kary było dopuszczalne. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 2 pkt 3 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: u.o.k.k.) prezes urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość do 50 mln euro, jeżeli przedsiębiorca ten choćby nieumyślnie uniemożliwia lub utrudnia rozpoczęcie lub przeprowadzenie kontroli.

zobacz także:

Bez uprzedzenia

W sprawie istotne jest ustalenie, jak należy rozumieć pojęcie „rozpoczęcie kontroli”.

Zasadą jest zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. To przekłada się na moment wszczęcia kontroli liczony od dnia doręczenia zawiadomienia, a następnie wykonywanie czynności kontrolnych w ramach kontroli. W przypadku kontroli przez pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: UOKiK) ta kwestia jest bardziej skomplikowana, gdyż art. 79 ust. 2 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.) wskazuje, że dla kontroli prowadzonej na podstawie przepisów u.o.k.k. nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia.

To, że u.s.d.g. wyłącza zawiadomienie o wszczęciu kontroli dla kontroli w ramach postępowania przed prezesem UOKiK, nie oznacza, iż wszczęcie kontroli zrównuje się z wykonywaniem czynności kontrolnych. Artykuł 105a ust. 4 pkt 7 u.o.k.k. wskazuje, że osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają w swoich upoważnieniach określone daty rozpoczęcia i przewidywane daty zakończenia kontroli. Przepisy u.o.k.k. nie określają natomiast wprost, jaki moment powoduje jej wszczęcie. Określa zaś obowiązek doręczenia kontrolowanemu lub osobie przez niego upoważnionej upoważnienia do przeprowadzenia kontroli i okazania legitymacji służbowej (art. 105a ust. 6 u.o.k.k.).


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane