statystyki

Kontrola z UOKiK przybywa do spółki? Prezes powinien przerwać spotkanie

autor: Leszek Jaworski14.07.2017, 18:00
kontrola, urzędnik

Kontrola pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów u przedsiębiorcy odbywa się bez wcześniejszego zawiadomienia.źródło: ShutterStock

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na recepcji budynku stanowiącego siedzibę spółki poinformowali, że przybyli w celu przeprowadzenia kontroli. Poprosili o spotkanie z kimś z członków jej zarządu. W tym czasie trwało jednak spotkanie. Żaden z członków zarządu nie mógł się skontaktować z kontrolującymi. Na spółkę nałożono karę pieniężną. Powodem było uniemożliwienie kontrolującym niezwłocznego rozpoczęcia czynności kontrolnych poprzez opóźnianie kontaktu z osobą upoważnioną do reprezentacji spółki pomimo jej obecności w siedzibie. Czy dopuszczalne było nałożenie kary, skoro kontrola formalnie jeszcze nie została wszczęta?

Tak, nałożenie kary było dopuszczalne. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 2 pkt 3 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: u.o.k.k.) prezes urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość do 50 mln euro, jeżeli przedsiębiorca ten choćby nieumyślnie uniemożliwia lub utrudnia rozpoczęcie lub przeprowadzenie kontroli.

zobacz także:

Bez uprzedzenia

W sprawie istotne jest ustalenie, jak należy rozumieć pojęcie „rozpoczęcie kontroli”.

Zasadą jest zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. To przekłada się na moment wszczęcia kontroli liczony od dnia doręczenia zawiadomienia, a następnie wykonywanie czynności kontrolnych w ramach kontroli. W przypadku kontroli przez pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: UOKiK) ta kwestia jest bardziej skomplikowana, gdyż art. 79 ust. 2 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.) wskazuje, że dla kontroli prowadzonej na podstawie przepisów u.o.k.k. nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia.

To, że u.s.d.g. wyłącza zawiadomienie o wszczęciu kontroli dla kontroli w ramach postępowania przed prezesem UOKiK, nie oznacza, iż wszczęcie kontroli zrównuje się z wykonywaniem czynności kontrolnych. Artykuł 105a ust. 4 pkt 7 u.o.k.k. wskazuje, że osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają w swoich upoważnieniach określone daty rozpoczęcia i przewidywane daty zakończenia kontroli. Przepisy u.o.k.k. nie określają natomiast wprost, jaki moment powoduje jej wszczęcie. Określa zaś obowiązek doręczenia kontrolowanemu lub osobie przez niego upoważnionej upoważnienia do przeprowadzenia kontroli i okazania legitymacji służbowej (art. 105a ust. 6 u.o.k.k.).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane