statystyki

Niepożądana kontrola słowa: Polska z „częściowo wolnym” systemem medialnym

autor: Adam Pawluć10.05.2017, 07:41; Aktualizacja: 10.05.2017, 08:53
TVP Telewizja Polska

Pracę w mediach publicznych straciło niemal 200 dziennikarzy.źródło: ShutterStock

W dwóch międzynarodowych badaniach stanu wolności prasy nasz kraj poszedł w dół. Według Freedom House nie jesteśmy już w pełni wolni – pierwszy raz od 1989 r.

W najnowszym raporcie organizacji, dotyczącym sytuacji w 2016 r., Polska znalazła się w gronie krajów z „częściowo wolnym” systemem medialnym. Stało się tak pierwszy raz od 27 lat. Wcześniej oceniano ją jako „wolną”. Podobną ocenę jak Polska mają obecnie takie kraje, jak Izrael, Korea Południowa, Republika Południowej Afryki, a w Europie – Włochy czy Rumunia. „Częściowo wolne” są także media w Grecji czy na Węgrzech – oceny sformułowane przez Freedom House wobec tych krajów są gorsze niż dla Polski.

Raport analizuje stan rynków medialnych w 199 krajach. Sprawdzany jest sposób pracy dziennikarzy oraz charakterystyka działań prywatnych podmiotów medialnych. Badany jest też system polityczny i prawny, w którym operują media. Analizie poddany jest wreszcie wpływ grup przestępczych na politykę medialną wydawnictw.

Michael. J. Abramowitz, prezes organizacji, podkreśla, że odnotowano największy spadek wolności prasy od 13 lat. – Ma to związek z nowymi zagrożeniami dla dziennikarzy, jak też mediów w kluczowych demokracjach oraz dalszymi represjami wobec niezależnych mediów w krajach autorytarnych takich jak Rosja i Chiny – tłumaczy.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane