statystyki

Reforma abonamentowa: Pomysł PiS narusza prawo do prywatności

autor: Barbara Sowa09.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 09.05.2017, 08:05
O planowanej przez resort kultury reformie abonamentowej wie już 65 proc. Polaków.

O planowanej przez resort kultury reformie abonamentowej wie już 65 proc. Polaków.źródło: ShutterStock

Widzowie twierdzą, że pomysł PiS narusza ich prawo do prywatności, a Poczta Polska nie jest gotowa, by ochronić ich dane osobowe.

O planowanej przez resort kultury reformie abonamentowej wie już 65 proc. Polaków. Ale, jak wynika z sondażu Kantar Millward Brown na zlecenie zrzeszającej operatorów kablowych Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, większość nie popiera zmian. 66 proc. widzów jest przekonanych, że obowiązek przekazywania przez dostawców płatnej telewizji ich danych osobowych Poczcie Polskiej w celu wyegzekwowania abonamentu RTV naruszałby ich prawo do prywatności. A niemal połowa klientów płatnych telewizji przyznaje, że jeśli ustawa wejdzie w życie, rozważą rezygnację z ich usług.

Takiego scenariusza najbardziej boi się branża telewizyjno-telekomunikacyjna.

– Nie mamy wyliczeń, ilu klientów stracą operatorzy. Ale ryzyko jest duże. Straci też Skarb Państwa. Im mniejsze zyski telekomów, tym mniej podatków trafi do budżetu – tłumaczy Jerzy Straszewski, prezes PIKE.

Abonament po nowemu? Polacy mówią „nie”

Abonament po nowemu? Polacy mówią „nie”

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wielu klientów płatnych telewizji korzysta z najtańszych pakietów, które miesięcznie kosztują mniej niż obecny abonament RTV (22,7 zł). Niemal co piąty klient Cyfrowego Polsatu, płaci poniżej 20 zł za pakiet z ponad 80 kanałami. Ta grupa, chcąc uniknąć obciążeń, może uciec do telewizji naziemnej. Bo sytuacja widzów bezpłatnej telewizji się nie zmieni. System ma być uszczelniany tylko w odniesieniu do klientów kablówek i platform satelitarnych.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • przykra prawda(2017-05-09 09:27) Zgłoś naruszenie 284

  Pomysł za pomysłem jak zmusić wszystkich, łącznie z tymi, co nie mają telewizorów finansować kiepskich dziennikarzy, "twórców" marnych seriali, wątpliwe gwiazdeczki i gwiazdy, sam widok których zniechęca do oglądania tej telewizji a co dopiero dobrowolnie poddać się torturom w postaci ich występów. A żeby tak zrobić coś ciekawego w tej TVP , czy nikt i nigdy się nad tym nie zastanawiał? Zmienić te straszne twarze, przestać odgrzewać stare kotlety, prezentując ich "tańce", różańce itp., bo od tego ich tańczenia flaki już wywraca, ponieważ czasem lepiej potrafią zatańczyć proste dziewczyn w pierwszym lepszym kółku tanecznym, więc po co mam oglądać te pseudosztuke? Dotyczy to wszystkiego, bo i również jałowych dyskusji jakichś tam panów, co to w samozachwycie krytykują innych, w każdym razie nie ma czego oglądać i tyle. Prawdopodobnie problem powoduje skrajni nepotyzm w tej dziedzinie, a zmuszanie społeczeństwa do łożenia na ten kit świadczy o nieposzanowaniu praw obywateli.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mówią że tak było(2017-05-09 10:28) Zgłoś naruszenie 281

  Przestaniemy w końcu udawać że to abonament??? To PODATEK. Wtedy nie ma dyskusji czy masz telewizor czy nie.

  Odpowiedz
 • z(2017-05-09 11:23) Zgłoś naruszenie 191

  A nie mogą zakodować ? Każda TV tak robi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obserwator(2017-05-09 13:44) Zgłoś naruszenie 160

  Wykupi abonament ten kto chce. Jest to jedyny sposób na uczciwość odstąpienia od nienależnego podatku !!!. P.S. Proponuję PIS-owi do stosowania zakodowanej RTV na zasadzie wykupiłem abonament, to oglądam i słucham RTV. - sprawa bezsporna.

  Odpowiedz
 • konrad(2017-05-09 14:26) Zgłoś naruszenie 151

  To po to żeśmy socjalizm obalali żeby teraz nie mieć wyboru programu tylko pod przymusem TVP oglądać. Toż to nazad totalitaryzm.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pod rozwagę(2017-05-09 18:22) Zgłoś naruszenie 143

  Niech zadecyduje suweren w referendum-czy chce płacić czy nie.Obecnie ok.90% nie płaci.A to ogromny elektorat ,który może zadecydować "KTO" będzie w przyszłości rządził?.

  Odpowiedz
 • Wandzia(2017-05-09 17:54) Zgłoś naruszenie 131

  PIS powinien wprowadzić dekodery na państwową TV. Wtedy będzie jasne kto chce oglądać TVP niech kupi dekoder i płaci podatek. Młodzi wogóle nie mają telewizora korzystają wyłącznie z komputera więc za co mają płacić dodatkowy podatek ????

  Odpowiedz
 • abcd(2017-05-09 17:48) Zgłoś naruszenie 122

  Nie oglądam - nie płacę! Używajmy słów właściwych - tylko wtedy możliwa jest jakakolwiek dyskusja. Nie abonament, tylko przymusowa opłata (haracz) od posiadania telewizora. Słowo abonament sugeruje, że płacę abonament, bowiem otrzymuję coś w zamian. Jest to nieprawda. Przymusową opłatę od telewizora (zwanych przez KRRiT abonamentem) muszę płacić nawet, gdy nie oglądam telewizji publicznej, a nawet wtedy, gdy w ogóle nie oglądam żadnej telewizji, ale mam w domu sprawny odbiornik telewizyjny.

  Odpowiedz
 • Beztv(2017-05-11 08:16) Zgłoś naruszenie 00

  Ja nie mam teleizorni, nie ogladam i nie zamierzam placic. Ok jakas kasa na PAP to rozumiem, ze jest potrzebna. Ale finansowanie jakichs tancow na lodzie czy co tam teraz w telewizji jest to sorry ale nie z moich podatkow.

  Odpowiedz
 • parklo(2017-05-10 17:33) Zgłoś naruszenie 02

  Jedynym możliwym i sensownym rozwiązaniem jest powierzenie poboru abonamentu gminom razem z podatkiem.od nieruchomości lub śmieci. Nie trzeba niczego i nikomu przekazywać, wszystko już jest.

  Odpowiedz
 • Krakus(2017-05-10 01:02) Zgłoś naruszenie 02

  A ja bym proponowal aby z tego zrobili klasyczny podatek do PiTu ale na zasadzie % czy kwoty dla ktorej moge wskazac na jaki kanal place. W wersji wspierajacej TVP takie rozwiazanie dotuczyloby tylko jej ...i powiedzmy ze polowe srodkow moge wskazac np na pr 2 a reszta idzie na dzialalnosc misyjna W wersji otwartej wskazuje dowolna telewizje czy radio .... Dzieki tymu ze ludziom da sie wybor bedzie mniej oporow przed oplata ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane