statystyki

Media: TVN i Polsat nie chcą dekoncentracji

autor: Barbara Sowa08.05.2017, 06:43; Aktualizacja: 08.05.2017, 07:25
– Na razie zajmujemy się ustawą abonamentową. Temat ograniczania koncentracji w mediach będzie następny w kolejce – mówi nam Paweł Lewandowski, wiceminister kultury. Przyznaje, że członkowie KRRiT są istotnym partnerem w dyskusji. Projekt ma być gotowy do połowy roku.

– Na razie zajmujemy się ustawą abonamentową. Temat ograniczania koncentracji w mediach będzie następny w kolejce – mówi nam Paweł Lewandowski, wiceminister kultury. Przyznaje, że członkowie KRRiT są istotnym partnerem w dyskusji. Projekt ma być gotowy do połowy roku.źródło: ShutterStock

Przepisy zaostrzające regulacje antymonopolowe przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako pierwsza propozycje zmian ogłosiła publicznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swojej strategii na lata 2017–2022. Na zmianie prawa skorzystają internetowi giganci zza oceanu.

– Na razie zajmujemy się ustawą abonamentową. Temat ograniczania koncentracji w mediach będzie następny w kolejce – mówi nam Paweł Lewandowski, wiceminister kultury. Przyznaje, że członkowie KRRiT są istotnym partnerem w dyskusji. Projekt ma być gotowy do połowy roku.

Część zgłoszonych pomysłów już ma poparcie resortu. Dla KRRiT najważniejszy postulat dotyczy określenia „pozycji znaczącej w mediach”. Ta – jak proponuje rada – może zostać osiągnięta przez podmiot (grupę kapitałową), który zdobędzie 30 proc. udziałów w przychodach na jednym z wymienionych rynków: reklamy, opłat z płatnej telewizji, widowni telewizyjnej, audytorium radiowego lub użytkowników usług audiowizualnych online. Do tej pory w polskim prawie była mowa jedynie o podmiocie dominującym, czyli takim, który uzyskał ponad 40 proc. udziałów w danej kategorii. Po przekroczeniu tego progu UOKiK mógł zablokować kolejne transakcje.

Czy aby osiągnąć pozycję znaczącą, należy osiągnąć 30 proc. we wszystkich wymienionych kategoriach czy jednej? Jak ten pułap ma być liczony i weryfikowany? – pyta TVN w opinii zgłoszonej w czasie konsultacji strategii. Przedstawiciele stacji, podobnie jak kierownictwo Polsatu, uważają, że KRRiT nie przedstawiła żadnych argumentów uzasadniających obniżenie progu z 40 do 30 proc. Choć jeśli chodzi o telewizję, ich udział w widowni nie przekracza 30 proc., ale już ograniczenie koncentracji krzyżowej, czyli na różnych rynkach, może im zaszkodzić.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane