statystyki

Opóźnienie w spłacie kredytu może mieć przykre konsekwencje

autor: Jan Ludwikowski18.02.2016, 19:00
kredyt gotówkowy-pieniądze-złoty

Zanim bank udzieli kredytu, dokonuje bardzo szczegółowych czynności weryfikacyjnych.źródło: ShutterStock

Jakiś czas temu zaciągnąłem kilka pożyczek – chwilówek i niewysoki kredyt w banku – pisze pan Marcin. – Nie wziąłem pod uwagę, że mam za małe dochody, aby spłacić długi w terminie. Po kilku miesiącach udało mi się zarobić potrzebną sumę i oddałem pożyczone pieniądze. Teraz potrzebuję wziąć kredyt na zakup mieszkania, ale pracownik banku stwierdził, że nie przeszedłem weryfikacji. Powiedział, że moje dane widnieją w Krajowym Rejestrze Długów i Biurze Informacji Kredytowej. Co zrobić, abym przestał figurować w tych rejestrach – pyta zdenerwowany czytelnik.

Zanim bank udzieli kredytu, dokonuje bardzo szczegółowych czynności weryfikacyjnych. Przede wszystkim ocenia status majątkowy klienta i jego możliwości zarobkowe. Mało tego, aby sprawdzić wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, pracownicy banku nie omieszkają sprawdzić bazy prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej. Ta instytucja gromadzi dane dotyczące klientów banków i SKOK-ów. Ponadto istotne znaczenie mają rejestry dłużników. Jednym z takich spisów jest Krajowy Rejestr Długów.

KRD to polskie biuro informacji gospodarczej gromadzące dane osób mających problemy z wywiązywaniem się z zawartych umów. Wcale nie trzeba mieć wielkiego zadłużenia, aby wiadomość o opóźnieniach stała się ogólnie dostępna. W przypadku konsumenta wystarczy kwota w wysokości 200 zł. Konsumentem jest osoba, która nabywa towar lub usługi od przedsiębiorcy bez związku z działalnością gospodarczą. Do rejestru dłużników trafiają ci, którzy opóźniają się ze spłatą o 60 dni, chyba że zobowiązanie zostało stwierdzone tytułem wykonawczym. Dokonanie wpisu jest zgodne z prawem, jeżeli nastąpi po upływie miesiąca od powiadomienia konsumenta o zamiarze przekazania informacji do KRD.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane