statystyki

Bank Millenium zachęca frankowiczów do przewalutowania kredytów

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto24.11.2015, 07:29; Aktualizacja: 24.11.2015, 10:58
frank szwajcarski

Działania większości banków ograniczają się do realizacji zaleceń tzw. sześciopaku i trójpaku Związku Banków Polskich.źródło: ShutterStock

Tylko Millennium próbuje przekonać swoich klientów do wyjścia z kredytów walutowych, proponując im specjalne zachęty. Reszta ma wprawdzie takie opcje w swojej ofercie, ale nie idzie śladem konkurenta.

Działania większości banków ograniczają się do realizacji zaleceń tzw. sześciopaku i trójpaku Związku Banków Polskich. To zestaw rekomendacji dla banków, który ZBP opracował wkrótce po styczniowej rezygnacji przez Szwajcarski Bank Narodowy z utrzymywania niskiego kursu franka. Oprócz uwzględniania ujemnej stopy LIBOR przy wyliczaniu wielkości oprocentowania związek zalecił także bankom m.in. umożliwienie kredytobiorcom zamiany waluty kredytu z franków na złote po kursie równym średniemu kursowi NBP, a także zamianę nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie obecnego kredytu na inną, którą klient zamierza nabyć.

Banki mają to w swoich ofertach – tyle że ich celem raczej jest wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji, a nie pozbycie się frankowego problemu. I tak na przykład w mBanku można zamienić kredyt na złote po kursie NBP, podobnie w Raiffeisen Polbanku, BZ WBK i w Getin Banku. Przewalutowanie kredytu po kursie NBP oferuje też PKO BP, choć oferta obowiązuje tylko do końca roku. Ale żaden z nich nie oferuje do tego dodatkowych zachęt podobnych do tych z oferty Millennium.

Adrian Sejdak, dyrektor do spraw kredytów hipotecznych w Raiffeisen Polbanku, mówi, że przewalutowanie kredytów dziś byłoby po prostu nieopłacalne. – Przy aktualnym poziomie kursu namawianie klientów do przewalutowania jest ekonomicznie nieuzasadnione, bowiem następuje materializacja straty kursowej. W efekcie zmiany waluty oprocentowanie ulega podwyższeniu o ok. 3 pkt proc., co ma wymierny wpływ na wzrost miesięcznej raty kredytowej – podkreśla.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • anty(2015-11-24 16:10) Zgłoś naruszenie 112

    Bezczelne gnidy! W koncu, podobnie jak na Islandii, zlodzieje i mordercy w bialych rekawiczkach pojda siedziec.

    Odpowiedz
  • Jam to rzekł(2015-11-24 14:17) Zgłoś naruszenie 111

    To jest próba zalegalizowania toksycznego produktu bankowego. Po przejściu na złotówki wszelkie roszczenia "frankowe" wygasają w sposób naturalny, bank szczęśliwy, a klient ze sznurem w ręku szuka odpowiedniego drzewa...

    Odpowiedz
  • WERONIKA(2015-11-24 15:55) Zgłoś naruszenie 111

    uhaha uśmiałam sie jak norka,Bank Millenium tak sie martwi o kredytobiorców że lepiej przewalutować i PODPISAĆ ANEKSY które oczywiśćie zostaną podłożone pod nową umowe.Wtedy frankowicze już nie będą mogli prowadzić spraw o zwrot np UNNW ,INDEKSACJE ITD.Tak już lecę i przewalutuje kredyt na złotówki który wypłacono mi w złotówkach.

    Odpowiedz
  • Won!(2015-11-24 15:41) Zgłoś naruszenie 102

    Już jeden toksyczny bank upadł, czekamy na kolejne.. Precz z Polskiej ziemi bankowe pasożyty!

    Odpowiedz
  • wq(2015-11-24 13:50) Zgłoś naruszenie 81

    To jest propozycja? To rabunek w biały dzień dokonywany przez banksterów!!!

    Odpowiedz
  • Franiszek(2015-11-24 13:31) Zgłoś naruszenie 70

    To najbardziej złodziejski o bandycki bank. Nie dajcie się nabrać ta nie niby super propozycje pomocy. Bank nigdy nie pomoże klientowi. Wobec tego banku toczy się największy pozew zbiorowy własnie o kredyty frankowe. Ta propozycja to wielka ściema. Aż żal to czytać !

    Odpowiedz
  • Arti(2015-11-24 13:07) Zgłoś naruszenie 71

    Raz już się dałem wydymać...

    Odpowiedz
  • Lukas(2015-11-24 13:24) Zgłoś naruszenie 71

    Jak można przewalutować kredyt udzielony w złotówkach indeksowany do CHF za pomocą nielegalnej klauzuli? To tylko mógł Bank Millennium wymyślić... "Przewalutowanie" po aktualnym kursie to super biznes... Ehh, brak słów.

    Odpowiedz
  • Krociech(2015-11-24 13:26) Zgłoś naruszenie 51

    Bezczelne są te banki i zuchwałe.

    Odpowiedz
  • jaga(2015-11-24 14:38) Zgłoś naruszenie 51

    Już lecę do oddziału, dostałam na mieszkanie 250 tysięcy będę musiała spłacić 430 (po 7 latach spłacania) plus odsetki - no co za super promocyjna oferta hahahaha

    Odpowiedz
  • rezerwistka(2015-11-26 19:39) Zgłoś naruszenie 50

    Może i to byłaby opcja, żeby jakoś poradzić sobie z tak wysokimi ratami, ale nie jestem pewna czy dla każdego.
    No i trzeba by było dokładniej poczytać sobie umowę, na jakiej zasadzie tak naprawdę ma się to odbyć. Póki co moi znajomi frankowicze kombinują i wymieniają kasę na przykład w internecie, w takich kantorach jak ergokantor.pl czy innych podobnych. Oczywiście to, gdzie jest najkorzystniej zmienia się cały czas, ale myślę, że trzeba podchodzić do takich cudownych ofert wysuwanych przez banki z pewną rezerwą.

    Odpowiedz
  • Wkurzony propozycją(2015-12-02 14:15) Zgłoś naruszenie 50

    Nie dajcie się na to nabrać. Żadne pozwy zbiorowe. Tylko pozew indywidualny i sprawa jest do wygrania. Powodzenia

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-11-24 17:08) Zgłoś naruszenie 10

    A do czego bank Millennium zachęciłby byłych depozytariuszy PŚU , które im zajumał - i od piętnastu lat nie oddaje skradzionych pieniędzy ? - to też nas interesuje .

    Odpowiedz
  • Notanymore(2015-11-25 14:42) Zgłoś naruszenie 10

    Bez zagłębiania się w szczegóły - najważniejszy jest sam fakt iż pierwszy raz któryś z banków wychodzi z propozycją do kredytobiorców.
    Propozycja nadal jest bezczelna ale coś się rusza powoli...

    Najważniejsze to dotrzeć do jak największej liczby kredytobiorców. To może dziwne ale cała masa osób nadal nie zajmuje się tym tematem myśląc, że nie można nic zrobić z tymi pseudokredytami.
    Otóż można!

    Odpowiedz
  • oszukany przez millennium(2015-11-24 15:03) Zgłoś naruszenie 11

    No oczywiście jeszcze mam doplacic do tego co mi ukradziono lece..ta nieudolna proba ma na celu zlapanoe klientow na tes super propozycje doskpnale wiedza ze polegna chociazby poprzez pozew zboorowy kolka tysiecy oson pozyeajaxuch to nie przelewki

    Odpowiedz
  • WkurzonyNa(2015-12-04 09:54) Zgłoś naruszenie 112

    Złodziejami nie są Ci co dawali kredyty, ale Ci co brali BEZCZELNIE OKRADAJĄ SKARB PAŃSTWA!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zxc(2015-11-24 13:34) Zgłoś naruszenie 10

    Wyrzuciłem to ich pismo do kosza. Frajerów niech sobie szukają gdzie indziej.

    Odpowiedz
  • Mały Jaś(2015-11-24 16:33) Zgłoś naruszenie 10

    Mimo iż trudno ocenić przedstawioną przez bank kredytobiorcom ofertę za atrakcyjną, to zastanawiający jest sam fakt iż ja wystosowali. Chyba "czują", że coś wisi w powietrzu i chcieli zminimalizować efekt negatywnej dla nich zmiany, która nadchodzi.
    Jak wspomniałem już wcześniej, salomonowym wyrokiem byłoby wymuszenie na bankach przekształcenia kredytów frankowych w złotowe na warunkach jakie oferowali kredytobiorcom, którzy brali kredyty hipoteczne w złotówkach. Oczywiście obowiązujących w tym samym dniu, w którym podpisali umowy na kredyt we frankach.
    Dzięki temu nikt z kredytobiorców złotowych nie będzie mógł zarzucić iż "frankowicze" potraktowani zostali lepiej, a banki pozbyłyby się "wirtualnych" odsetek, które w każdej chwili mogą spowodować, że kredytobiorca w ogóle przestanie kredyt spłacać.

    Odpowiedz
  • Doccc(2015-11-25 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    To pułapka, jezeli teraz ktos da sie nabrac na taki trik, to zapewne juz nigdy nie odzyska tego co ci zlodzieje ukradli i beda jeszcze kradli przez wiele lat... bo ich koniec juz jest bliski, wiec knuja i kombinuja aby wyrwac jak najwiecej.

    Odpowiedz
  • Beata(2015-11-25 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    Przeanalizowałam wszystkie propozycje, mało nie podpisałam kolejnej umowy kredytowej by spłacić w polowie kredyt w CHF. Inne są wyliczenia zachęcające przez Bank a inne umowy do podpisania. W wyliczeniach banku miało to mnie kosztować dodatkowe 11 tys. zł. a kiedy już miałam podpisywać umowę to okazało się, że to są koszta ponad 30 tys. zl...Analizujcie i czytajcie dobrze, bo w przeciwnym wypadku Bank ponownie zarobi na Was krocie.

    Odpowiedz