statystyki

Klienci Getin Noble Banku szykują pozew zbiorowy

autor: Jacek Uryniuk01.08.2012, 10:12; Aktualizacja: 01.08.2012, 10:14
Klienci zarzucają bankowi, że ten proponując im aneks do umowy o kredyt hipoteczny we frankach, wprowadził ich w błąd.

Klienci zarzucają bankowi, że ten proponując im aneks do umowy o kredyt hipoteczny we frankach, wprowadził ich w błąd.źródło: ShutterStock

Kancelaria Wierzbowski Eversheds przygotowuje w imieniu kilkudziesięciu klientów pozew zbiorowy przeciwko Getin Noble Bankowi. Chodzi o osoby spłacające kredyt hipoteczny „Tradycyjny” wraz z aneksem „Mini%”.

reklama


reklama


– Aktualnie grupa osób zdecydowanych wystąpić na drogę sądową przeciw bankowi liczy 28 osób – ujawnia Iwo Gabrysiak, prawnik z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Klienci zarzucają bankowi, że ten proponując im aneks do umowy o kredyt hipoteczny we frankach, wprowadził ich w błąd. Propozycja Getin Noble Banku miała obniżyć miesięczną ratę kredytu o kilkaset złotych dzięki odroczeniu płatności części odsetek. Gdy aneks po dwóch latach wygasał, bank doliczał odroczoną część rat do kapitału kredytu. Klienci uważają, że bank nienależycie ich o tym informował i w efekcie byli zaskoczeni, że po dwóch latach rata kredytu rosła do kwoty większej, niż płacili pierwotnie.

Maciej Szczechura, członek zarządu Getin Noble Banku, tłumaczy, że proponując aneks „Mini%”, bank nie miał na celu naciągania klientów na dodatkowe koszty, ale chciał im ulżyć, obniżając miesięczną ratę, gdy złoty znacznie się osłabił. Oczekiwane umocnienie naszej waluty miało klientom zrekompensować wzrost raty. Okazało się jednak, że złoty zamiast się umacniać, znowu jest słabszy. Stąd – zdaniem przedstawiciela banku – rozgoryczenie klientów. Ma on jednak nadzieję, że spór nie będzie miał finału w sądzie, ale że uda się go rozwiązać polubownie.

– Wszystkie sprawy reklamacyjne będziemy starać się rozpatrywać indywidualnie i elastycznie – deklaruje Maciej Szczechura.

Getin Noble Bank może mieć do czynienia również z innym problemem. Do kancelari Wierzbowski Eversheds zgłosili się również klienci GNB, którzy czują się wprowadzeni w błąd po zakupie 10-letniego produktu strukturyzowanego „Kwartalny zysk” lub „Kwartalny profit”. Zarzucają bankowi nienależyte informowanie o skutkach wyjścia z inwestycji przed jej zakończeniem.

– Wątpliwości zgłaszane w kontekście produktów inwestycyjno-oszczędnościowych biorą się stąd, że część klientów ocenia ich wyniki jak krótkoterminową inwestycję. Tymczasem w przypadku produktów wieloletnich zysk pojawia się zazwyczaj w dłuższym okresie – tłumaczy Wojciech Sury, rzecznik GNB.

I w tym wypadku sytuacja może się skończyć pozwem zbiorowym. – Jest zbyt wcześnie, aby mówić coś więcej na ten temat. Analizujemy dokumenty i pozostajemy w kontakcie z konsumentami, którzy zwrócili się do nas w tej sprawie – opowiada Iwo Gabrysiak. Wojciech Sury, rzecznik prasowy Getin Noble Banku, ma na ten temat własne zdanie.

Dlaczego wybór klientów GNB padł na kancelarię Wierzbowski Eversheds? To właśnie ona stoi za głośnym pozwem kilkuset klientów spłacających kredyty hipoteczne z tzw. starego portfela przeciwko BRE Bankowi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • Grzegorz(2012-08-04 10:28) Odpowiedz 00

  kaja, miałabyś rację pod warunkiem, że dotyczyłoby to wykształconych ludzi, którzy rozumieją język umów finansowych celowo komplikowany przez banki, by ludzie go nie kumali. A w opisywanym przypadku mowa jest zwykle o emerytach, nie zorientowanych w nowoczesnej inżynierii finansowej, w dodatku wprowadzanych w błąd przez tzw. doradców z banku.

 • *(2012-08-01 15:33) Odpowiedz 00

  ...przypominam sobie taki kredyt hipoteczny "Alicja" w PKO BP to był dopiero przekręt, w tym kredycie część odsetek dopisywano do kapitału...praktycznie kredyt nie do spłacenia.

 • anonim(2012-08-01 20:46) Odpowiedz 00

  Panie redaktorze aneks jest tylko w zlotowkach ! Prosze zapoznac sie z grupa GGO .

 • anonim1(2012-08-01 22:42) Odpowiedz 00

  szkoda tylko że mini% nie był brany we frankach... a po dwóch latach kredytu w złotówkach doliczono co?? naszego polskiego złotego... ech, oszuści na każdym kroku... Popieram poprzednika, proszę najpierw zapoznać się z tematem!!!

 • kaja(2012-08-03 18:49) Odpowiedz 00

  Niezadowolenie najczęściej wynika z faktu, że oferta nie jest do końca przeanalizowana. Ludzi podpisują dokumenty, nie wiedzą c w nich właściwie jest, a potem mają pretensję. Oj chyba nie tak powinno to wyglądać?

 • Paweł(2012-08-06 19:34) Odpowiedz 00

  O czym ty piszesz jacy emeryci mają kredyty we frankach? przecież te kredyty zaciągali głównie osoby w sile wieku produkcyjnego na 20-30 lat. jaki bank da kredyt 70 letniej osobie na 30 lat? Podpisujesz to sprawdź co i jakie są konsekwencje niewiedza czy zbyt pochopnie podejmowane decyzje nie są usprawiedliwieniem. Zresztą nikt nie chciał źle po prostu źle poszło pewnie zakończy się na polubownym rozwiązaniu sprawy.

 • Adam(2012-08-02 20:36) Odpowiedz 00

  Jak dla mnie szukanie dziury w całym widać że chcą się polubownie dogadać pewnie kilku niezadowolonych się znalazło i tyle ale przecież jeszcze nigdy się nie urodził taki co wszystkim by dogodził.

 • Dariusz(2012-09-12 15:55) Odpowiedz 00

  Po opisaniu sprawy w kilku gazetach (m.in. po tym artykule) Getin Noble Bank poszedł na kompromis w sprawie powyższych produktów. Chciałbym zainteresować i przestrzec przed nowszym produktem oferowanym przez Getin Bank we współpracy z Open Life TUŻ. Chodzi tu o Plan Regularnego Oszczędzania Zabezpiecz Przyszłość. W/w Kancelaria nie zajęła się jeszcze klientami, którzy stali się jego nabywcami, a jest on dużo bardziej toksyczny dla klientów i pod względem prawnym dużo bardziej wyrafinowany/perfidny.
  Zapraszam do swojego bloga, w którym opisałem ten "produkt" i sposób jego sprzedaży
  http://getinout.blogspot.com w poście pt. Plan Regularnego Oszczędzania Zabezpiecz Przyszłość cz. I

 • Anka(2012-12-18 22:05) Odpowiedz 00

  Oszuści i tyle,ale jeszcze troche i zrobie im i open finance reklame

 • EMERY(2013-03-22 11:27) Odpowiedz 00

  GETIN GANG I OPEN FAJANS TO OSZUŚCI NR 1 W POLSCE

 • jurek jurek jurek(2013-04-18 20:16) Odpowiedz 00

  888328831 posiadam nagrania, w których bracowniczka Getin Noble Bank wprowadziła mnie w błąd co do produktu Zabezpiecz Przyszłość. Do wykorzystania ponieważ nagranie wykonały obie strony rozmowy.

 • BYŁY OSZUKANY KLIENT(2013-06-07 14:53) Odpowiedz 00

  SURA TO OPENFAJANSOWSKI OPOWIADACZ KŁAMSTW OPEN FINANCE OSZUKAŁ NIŚWIADOMYCH KLIENTÓW ,ŻE ZOSTALI WPUSZCZENI W PUŁAPKĘ FINANSOWĄ CO JEST PRZESTĘPSTWEM ART 286$1 KK

 • Tomek(2013-09-07 09:28) Odpowiedz 00

  Należałoby się jeszcze przyjrzeć produktowi GNB pod tytułem "Pół w dół".
  Tu do pozwu przyłączyłoby się pewnie kilkaset jeśli nie kilka tysięcy osób.
  To był dopiero przekręt majstersztyk...

 • STEVENSON(2013-11-18 20:24) Odpowiedz 00

  Wreszcie Getin Bank pokazał prawdziwe oblicze i to dobrowolnie sam od siebie pokazując reklamę swojego nowego produktu i powołując się na nowelę Stevensona pt. Doktor Jekyl i mister Hyde
  Ludzie wiedzą o czym jest ta nowela przypomnę O mordercy. , oszuście , pedofilu,
  i który wszystkie te przestępstwa kamufluje pod postacią szlachetnego człowieka , lepszej reklamy Getin Bank nie mógł wymyślić i TERAZ NIE MÓWCIE ŻE NIE WIEDZIELIŚCIE Z KIM MIELIŚCIE DO CZYNIENIA.

 • Viper(2014-03-10 12:30) Odpowiedz 00

  W 2006, kiedy brałam kredyt, przekonano mnie w Open Finance, że jest to jedyna sensowna opcja (miałam gotówkę na kupno mieszkania). Do dziś spłaciłam nominalnie całą kwote (ponad 400 tys.). Mam jeszcze 22 lata spłacania i 64 lata. Chłopcom p.Czarneckiego,którzy brali za to prowizje i kłamali, klamali, kłamali życzę tego samego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

reklama