statystyki

Energetyka: W stronę sieci nowej jakości

15.03.2016, 07:46; Aktualizacja: 15.03.2016, 09:26
energetyka -prąd-euro-żarówka

Gdy mowa o bezpieczeństwie energetycznym, dyskusja koncentruje się najczęściej wokół wielomiliardowych inwestycji w budowę nowych bloków, takich jak Opole czy Kozienice.źródło: ShutterStock

W cieniu wielkich inwestycji w nowe moce koncerny energetyczne poprzez swoje spółki dystrybucyjne realizują setki mniejszych projektów – budowę i modernizację sieci. Niesłusznie niedocenianych

Gdy mowa o bezpieczeństwie energetycznym, dyskusja koncentruje się najczęściej wokół wielomiliardowych inwestycji w budowę nowych bloków, takich jak Opole czy Kozienice. Skądinąd niebezpodstawnie – zapewnienie mocy wytwórczych w ilości umożliwiającej rozwój gospodarczy jest sprawą kluczową. Najczęściej jednak w tych publicznych dyskusjach zapominamy o jednym: nie wystarczy energię wyprodukować, trzeba ją jeszcze przesłać do odbiorców. Nie zapominają o tym operatorzy systemów dystrybucyjnych.

O tym, jak ważna jest kwestia sprawnej dystrybucji energii, przekonuje przypadek sprzed ośmiu lat. Tak jak wprowadzenie latem 2015 roku ograniczeń w dostawach energii uświadomiło naocznie konieczność inwestycji w nowe moce, tak szczeciński blekaut pokazał, jak kluczową rolę w systemie energetycznym odgrywają sieci przesyłowe i dystrybucyjne. Opady mokrego, marznącego śniegu zerwały wówczas linie energetyczne i powaliły słupy. Bez energii zostało 630 tys. odbiorców.

To była najpoważniejsza awaria w ostatnich latach, ale nie jedyna. Co roku w wyniku różnego rodzaju awarii sieci – wywołanych czynnikami technicznymi czy też atmosferycznymi – dochodzi w całym kraju do setek zdarzeń, które skutkują wstrzymaniem dostaw energii do odbiorców. Według szacunków zawartych w ubiegłorocznym raporcie Fundacji im. Lesława Pagi te przerwy kosztują polską gospodarkę 1,3 mld zł rocznie. Zadaniem operatorów jest zminimalizować te straty i chociaż do ideału jeszcze daleko, trzeba powiedzieć, że wywiązują się z tego całkiem nieźle.

Z szacunków Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika, że w latach 2015–2019 polscy operatorzy wydadzą na inwestycje 41 mld zł. Ten inwestycyjny wehikuł nabiera rozpędu od kliku lat – Urząd Regulacji Energetyki zauważa, że w latach 2010–2015 średnie roczne inwestycje sektora dystrybucji wzrosły z około 3,8 mld zł do blisko 5,9 mld zł. Dość wspomnieć, że tylko PGE Dystrybucja zainwestowała w 2015 roku ponad 1,8 mld zł. Dzięki temu powstały m.in. nowoczesne stacje transformatorowe i ponad 1,5 tys. km nowych linii energetycznych, a kolejnych 2,8 tys. km zostało zmodernizowanych. Plany na ten rok są na zbliżonym poziomie. W sumie plan inwestycyjny PGE Dystrybucja zakłada inwestycje w wysokości około 8 mld zł (ok. 1,5–1,7 mld zł rocznie) do 2020 r. w zwiększanie bezpieczeństwa i pewności dostaw prądu do odbiorców. 1,9 mld zł zainwestował Tauron Dystrybucja, a do końca 2019 ta kwota ma wzrosnąć do 10 mld zł. Enea Operator deklaruje, że w latach 2015–2019 będzie inwestowała w modernizację i budowę sieci 800–900 mln zł rocznie, co pozwoli spółce na wybudowanie i zmodernizowanie m.in. łącznie około 9800 km linii i wybudowanie około 2700 stacji elektroenergetycznych.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jeszcze nowsza jakość(2016-03-16 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Pomóżmy w modernizacji sieci odłączając się od niej. Nie będzie przychodził inkasent, nie będzie rachunków, nikt nie będzie kontrolował, ile zużywamy prądu. Są technologie, które umożliwiają produkowanie energii we własnym zakresie, a tym samym uniezależnienie się od jej dostawców. Warto o tym pomyśleć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie