statystyki

Drugie życie kopalni Centrum

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.06.2017, 07:56; Aktualizacja: 28.06.2017, 08:06
Nieczynny zakład w Bytomiu może przejść w prywatne ręce. Inwestor Carbo Veneco złożył pierwsze dokumenty w resorcie środowiska – wynika z informacji DGP.

Nieczynny zakład w Bytomiu może przejść w prywatne ręce. Inwestor Carbo Veneco złożył pierwsze dokumenty w resorcie środowiska – wynika z informacji DGP.źródło: ShutterStock

Spółka Carbo Veneco z Bytomia rozważa wznowienie wydobycia z zamkniętej dwa lata temu kopalni – wynika z informacji DGP. To, co nie opłacało się państwowej firmie, może kalkulować się prywatnej

Nieczynny zakład w Bytomiu może przejść w prywatne ręce. Inwestor Carbo Veneco złożył pierwsze dokumenty w resorcie środowiska – wynika z informacji DGP. Jeśli udałaby się reaktywacja kopalni Centrum, której wielkość złóż jest szacowana na ponad 210 mln ton węgla, byłaby to druga prywatna bytomska kopalnia. Pierwsza to Eko-Plus działająca na złożu dawnej kopalni Powstańców Śląskich.

Z danych dostępnych w KRS (stan na 27 czerwca 2017 r.) wynika, że spółka Veneco jest udziałowcem Eko-Plus, a jej siedziba mieści się dokładnie pod tym samym adresem, co istniejąca już prywatna kopalnia w Bytomiu. Udziałowcem w obu spółkach jest np. Sławomir Wróblewski, a udziałowcem Veneco jest też wiceprezes Eko-Plus, Andrzej Wróblewski.

W 2015 r. – podczas ratowania upadającej Kompanii Węglowej – należący wtedy do niej zakład Bobrek-Centrum został podzielony. Tzw. ruch (czyli część kopalni) Bobrek został kupiony przez Węglokoks (dziś z kopalnią Piekary funkcjonuje jako Węglokoks Kraj), a ruch Centrum trafił w maju 2015 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i został postawiony w stan likwidacji.

SRK przygotowała oprócz planu likwidacji niezbędne dokumenty geologiczne dla złóż, które się nie skończyły, ale ich eksploatacja była za droga i niebezpieczna dla miasta – kopalnia Centrum fedrowała pod zabudowaniami Bytomia. SRK wystąpiła z wnioskiem o zakończenie koncesji wydobywczej 31 maja 2017 r. Ministerstwo Środowiska poinformowało formalnie o jej wygaśnięciu, a SRK zawiadomiła o tym odpowiednie instytucje. Co ciekawe, SRK i istniejąca kopalnia Eko-Plus są ze sobą związane różnymi rodzajami płatnych świadczeń. SRK płaci np. 600 tys. zł rocznie Eko-Plus za obsługę centrali telefonicznej i usługi transportu szybem. Z kolei Eko-Plus płaci SRK za świadczenie usług górniczych 780 tys. zł rocznie. Czy te powiązania miały znaczenie dla planów Carbo Veneco? Przedstawiciele tej firmy przez ponad tydzień nie odpowiedzieli na nasze pytania dotyczące planów w kopalni Centrum. Jednak ich zainteresowanie potwierdza SRK.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Lopez(2017-06-29 15:32) Zgłoś naruszenie 51

  Przekret zycia. Byly dyrektor rozjechal sobie ladnie poklady i przygotowal wszystko ze wystarczy rozbic tamy izolacyjne i cala infrastruktura gotowa do wydobycia. Eko plus to przykrywa a udzialy w tej spolce oprocz dyrektora pewnie jeszcze ktos z zwiazkow ma. Specjalne sluzby ktore sa na topie powinny zajac sie ta sprawa!!!!!

  Odpowiedz
 • jasiu(2017-06-29 02:36) Zgłoś naruszenie 21

  na kopalni już przed zamknięciem głośno się otym mówiło.

  Odpowiedz
 • Ronin (2017-06-28 15:08) Zgłoś naruszenie 21

  I nie zmieni się nic dalej będą jechać na przekrętach

  Odpowiedz
 • Hanys55 śl.(2017-06-28 20:43) Zgłoś naruszenie 22

  Byłe emeryty główni inzynierowie kopalń naczelni dyrektorzy i prezesi najpierw to pozamykali a teraz pościągają tych głupich biednych emerytów z kwalifikacjami i sie będą na bich bagacić.A to nie PiS tylko to sie zaczło już wcześniej za tego ryżego ***** z PO!!!

  Odpowiedz
 • obserwator(2017-06-30 21:50) Zgłoś naruszenie 00

  Eco-plus za chwilę się zamknie bo ma ponad 200 spraw sądowych o niepłacenie ZUSu ! i będzie dalej robić wałki na węglu

  Odpowiedz
 • Kuka22 (2017-11-04 16:33) Zgłoś naruszenie 00

  Poziom 585 pokład 510 my to jechali alliną zawarli to i ino zrobią obcina ściany i 1050 m je do fedrowania.

  Odpowiedz
 • Ckaty(2017-06-28 16:35) Zgłoś naruszenie 05

  Złodzieje i tyla a nasza Beatka SZYDŁOWO niech sie do sama dobrowolnie poddac torturom bo lono coroz to wiynkszy bat na siebie krynci nic ino cygani i sucho co jej KACOR powie a to je gupek idiota i tyla jak chcom zadymy w Warszawie to niech tak dali dupcom my tam mogiymy przyjechac ale zadyma zrobimy wiynkszo niz ci islamisci

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie