statystyki

Emerytury Dudy w Sejmie: Związki apelują o podwyżki i uwzględnienie stażu pracy

12.01.2016, 12:43
Posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

Posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzinyźródło: PAP

We wtorek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przeprowadziła wysłuchanie publiczne prezydenckiego projektu zmian w ustawie emerytalnej. Projekt przywraca niższy wiek przechodzenia na emeryturę – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

reklama


reklama


Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" opowiada się za ustaleniem stażu pracy pozwalającego na przechodzenie na emeryturę - niezależnie od wieku - na 35 lat składkowych dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. OPZZ uważa, że staż powinien wynosić 40 lat niezależnie od płci, ale w okresach składkowych należałoby uwzględnić czas urlopu wychowawczego oraz zwolnień lekarskich po wypadku przy pracy i w przypadku choroby zawodowej.

Związki poparły proponowaną przez prezydenta zmianę, ale argumentowały, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie większych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co ustabilizowałoby go. Taką stabilizację zapewniłby wzrost wynagrodzeń, od których odprowadzane są składki oraz zwiększenie płacy minimalnej do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia - przekonywali podczas wysłuchania.

Apelowali też, by likwidować sytuacje, w których składka nie jest opłacana, lub jest zmniejszana np. przy zbiegu różnych form zatrudnienia.

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński zwracał uwagę na szczegółowe zapisy projektu, które mogą pogorszyć sytuację nauczycielek, które urodziły się w 1955 i 1956 roku. Specyficzna sytuacja tych roczników wynika ze zbiegu przepisów dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego i zapisów emerytalnych z Karty Nauczyciela. Apelował, aby w pracach legislacyjnych wprowadzić przejściowy przepis, który nie będzie krzywdził takich osób.

Projekt stanowiska rządu do prezydenckiego projektu ustawy zakłada, że będzie ono pozytywne – powiedział podczas wysłuchania wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Zaznaczył, że formalnego stanowiska jeszcze nie ma, ale – jak powiedział PAP - może ono być przedmiotem wtorkowego posiedzenia rządu.

Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek dziękowała za uwagi do projektu ustawy. "Wiele środowisk zauważyło, że ta reforma (wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat – PAP) była reformą w złym kierunku i że należy przywrócić obowiązujące wcześniej zasady" – podkreśliła.

Zaznaczyła, że wcześniejszy wiek przejścia na emeryturę jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownika. Osoby, które są w złym stanie zdrowia będą mogły same zdecydować, że chcą przejść na emeryturę, a osoby w dobrym zdrowiu i mogące jeszcze pracować same decydować, czy z tego prawa korzystać – mówiła Surówka-Pasek.

Przewodnicząca komisji Beata Mazurek (PiS) zapowiedziała, że wnioski zgłoszone podczas wtorkowego wysłuchania będą podstawą dyskusji posłów podczas kolejnego posiedzenia dotyczącego projektu ustawy.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS po pierwszym czytaniu w Sejmie na początku grudnia trafił do komisji polityki społecznej i rodziny. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r. a mężczyźni w 2020.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • emeryt 48(2016-01-12 19:24) Odpowiedz 373

    Przywileje należy zabrać mundurówce Jak widać są równi i równiejsi --jedni praca do 67 lat a drudzy emerytury po 15 latach pracy

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • matka lekarza(2016-01-13 08:01) Odpowiedz 250

    Jak najszybciej TRZEBA przywrócić wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn, gdyż: 1. w urzędach na państwowej posadce siedzą "urzędnicy" do 70 roku życia i wcale im nie śpieszno na emeryturę, wręcz kombinują jak brać emeryturę i dobrą pensyjkę. Sanatoria chorobowe w czasie zwolnienia, rehabilitacja w czasie zwolnienia, 13 pensja, fundusz socjalny, kawki, obiadki, wyjazdy służbowe na szkolenia itp. 2. młody człowiek - nie ma pracy w urzędzie więc idzie do prywatnej firmy, a tam na rękę zarobi 1500 zł, lekarz na rezydenturze (jak zdobędzie tą rezydenturę, bo może być na wolontariacie) - 2200 zł/miesiąc, może dorobić dyżurem tj. 17/zł na godzinę. Ciężko pracujący starzy rodzice muszą pomagać młodym lekarzom, inżynierom, prawnikom - bo stare dziady siedzą na stołkach a pracodawcę dyktują warunki. Wspaniała młodzież polska wyjeżdża do Niemiec, Anglii , tam rodzą się polskie, białe, zdolne dzieci. Absurd!!!!!!!!!!!!! PROSZĘ O SZYBKĄ LEGISLACJĘ PRZYWRÓCENIE WIEKU I ZADBANIE O ZAPŁACENIE MŁODYM LUDZIOM GODZIWEJ PENSJI ABY ZATRZYMAC ICH W POLSCE

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Krzywonos(2016-01-12 23:25) Odpowiedz 256

    Nie ma kasy --to proste!anie Prezydencie Duda -zwracamy się do Pana w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.

  • hap(2016-01-12 18:34) Odpowiedz 206

    Brawo OPZZ. Przykład z życia wzięty. Rozpoczęłam pracę w wieku 23 lat. Po 20 latach rozwiązali zakład. Na bezrobociu 2 lata . Później 3 lata ,,na czarno", następnie kilka miesięcy.... I tak dalej. Ciekawe kiedy będę miała 40 ,,składkowych" lat pracy ? Tym bardziej, że coraz trudniej o pracę dla kobiet około 50. Może jak będę miała 70 lat na karku????? A może nieco później????

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • emeryt gorszego sortu(2016-01-12 20:26) Odpowiedz 181

    A co ma zrobić bezrobotny inzynier 64,który z powodu likwidacji zakładu pracy stracił stanowisko 7 lat temu i nikt nie chce go zatrudnić ze względu na wiek? Na wózkowego, parkingowego, magazyniera-"za wysokie kwalifikacje".Zasiłek przysługiwał tylkoprzez rok...Chyba umrzeć z głodu,bo co???

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • obiecanki prezydenta powoli ulatniają się ????????(2016-01-12 22:08) Odpowiedz 184

    jeżeli dojdzie do oszukania ludu,lud odpłaci na wiosnę.Ludzie z 45 letnim stażem składkowym---grzebią nadal na śmietnikach,aby przeżyć.Obiecankami tych ludzi rząd nie ocali,więc hasła wyborcze mają być już zrealizowane a nie czekać aż ci ludzie powymierają.Wtedy dobry PIS zakończy obrady nad ustawą ?????

  • emeryt(2016-01-12 18:57) Odpowiedz 155

    Do związkowców ,dlaczego nikt nie protestował jak zabierali przywileje urodzonym w 1949,przepracowałem 47 lat zanim przeszedłem na emeryturę.Gdzie były związki jak zabierali przywileje za pracę w szkodliwych warunkach. Jestem już emerytem ale zawsze twierdziłem ,że związki należy wyrzucić za bramy zakładów pracy i opłacać ich tylko z składek związkowych. Związkowcy to jest ten' gorsz sort'.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • at(2016-01-12 17:52) Odpowiedz 1130

    Docelowo wiek emerytalny dla obu płci powinien wynosić 65 lat

  • "emerytury Dudy"?(2016-01-12 14:55) Odpowiedz 97

    Ciężko wam tytuł polsko języczny wymyślić? W języku niemieckiego lewactwa nie ma słowa Prezydent?

  • jan(2016-01-14 20:05) Odpowiedz 80

    Niech ZUZ da mi to co wypracowałam przez 41 lat pracy ,,,,

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-01-13 09:55) Odpowiedz 82

    JA PISZE W IMIENIU ROCZNIKA 1953 ZACZYNALISMY PRACE MAJOC 15 LAT.PRACA BYLA SZKODLIWA I NIE BEZPIECZNA.PRACOWALISMY PO 8GODZIN NA WYDZIALACH PRZY FABRYCE MASZYN ZNIWNYCH W PLOCKU UL OTOLINSKA 25.WYDZIALY TO CHARTOWNIA GALWANIZERJA PRASY DO CIECIA BLACH KUZNIA MALARNIA OBROBKA SKRAWANIEM STANOWISKA DO SPAWANIA CIECIA LUTOWANIA I POZOSTALE WYDZIALY JAKIE BYLY W FMZ.WMOIM PRZYPADKU MAM 48 LAT PTACY -WIEK 63 LATA-16 WARUNKI SZKODLIWE NIE UZNANE PRZEZ SOD I ZUS.PYTAM SIE WSZYSTKICH.EKONOMISCI KARZO DLUZEJ PRACOWAC BO WIEKSZA EMERYTURA TO JEST KLAMSTWO.KAPITAL POCZOTKOWY DOSTALEM PO 40 LATACH PRACY 1100 BRUTTO.DZWONILEM DO RZECZNIKA SOLIDARNOSCI W GDANSKU I PRZEKAZALEM MOJE STANOWISKO POZATYM NAPISALEM I BEZ ODPOWIEDZI.BYLEM ZWIOZKOWCEM OD ZARANIA I TAK TERAZ SIE ROZCZAROWALEM.JA PRZEZ LATA POMAGALEM SWOIM PRACOWNIKOM I WALCZYLEM Z DYREKCJO I Z ZARZODEM,BYLY PIKIETY MANIFESTACJE WALKA O PRACE O PLACE.BO ZAROBKI BYLY GLODOWE.OD 1992 ROKU W HOTELU ZARABIALEM JAKO MALARZ 830 ZL NA REKIE.ALE TO NIC DOPIERO JAK PODALA GAZETA ZE PREZESI ZARABIAJO 145 TYSIECY MIESIECZNIE TO MYSLALEM ZE SZLAK NAS TRAFI.OKAZALO SIE ZA JAKIS CZAS ZE ORBIS I UDZIALY KUPILI FRANCUZI.BYLO NAS 2200 TYSIOCE 1992 ROKU APOD KONIEC TAK WYCZYSZCZONO ZE ZOSTALO 6000.BEZ KOMENTARZA

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • weteran 12zmiana Egipt(2016-01-13 08:15) Odpowiedz 62

    Jako pracownik z39 letnim stażem pracy chciałem podnieść temat godzin nadliczbowych dlaczego nie są wliczane do stażu pracy.

  • pic na wodę(2016-01-12 13:56) Odpowiedz 611

    Do udziału w dzisiejszym wysłuchaniu publicznym zgłosiły się 3 osoby (słownie: TRZY OSOBY). Spośród tej trójki obecna była tylko JEDNA OSOBA. Pozostali zabierający głos to ZAPROSZENI przez przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W większości - związkowcy. Nie wypowiadali się przeciwnicy projektu prezydenckiego - przedstawiciele pracodawców. Czyżby ich nie zaproszono? Podsumowując: to była atrapa wysłuchania publicznego!

  • xxx(2016-01-13 12:41) Odpowiedz 64

    Nie powinno być żadnego różnicowania w nabywaniu uprawnień emerytalnych , w tym również nie powinno się w żadnym razie różnicować uprawnień z uwagi na płeć.

  • człowiek(2016-01-13 12:10) Odpowiedz 63

    Co z ludzmi , którzy płacili składki od 14 roku życia,a dziś są bez żadnych środków do życia,kompletne nic.Narobiło się w tym kraju agentów,którzy po 15 latach pracy zrobili się emerytami i bezczelnie kradną pieniądze tym.którzy uczciwie pracowali 40 lat i więcej,opłacali składki,wypracowali kapitał ,wnieśli zasługi aby ten kraj był wolny .I tak się dziś im odpłaca.Są zupełnie na śmietniku,A taki np.agent Tomek po 15 latach niby pracy zgarnia ich pieniądze i głośno się śmieje z z frajerów,a jakie on ma zasługi,że poprzewracał w łóżku posłankę .A takich Tomków są tysiące .Jeśli ten rząd chce mieć jakiś szacunek w społeczeństwie powinien jak najszybciej uchwalić ustawę i oczywiście dobrowolnie pozwolić ludziom z takim okresem pracy przejść na zasłużony odpoczynek i mieć z czego żyć .

  • Adam(2016-01-24 00:26) Odpowiedz 50

    Nie zgadzam się ze związkami pomimo tego że należałem i należę do zw.Solidarność .pochodzę z małego miasta mazowieckiego .Gdzie bezrobocie jest bardzo wysokie.Mam 64 lata 32lata pracy składkowej 8lat wegetacji.I niech nikt mi nie mówi że można szukać w innym mieście bo to nie dla takich staruszków ,bo i zdrowie już nie te.Jeśli będzie wymagane 40lat to nie wiem czy doczekam.Chyba że ZUS na to liczy..Ale głęboko wieżę w prezydenta ,że dotrzyma słowa i będę jeszcze godnie żyć

  • mm(2016-01-27 08:26) Odpowiedz 30

    A co z zabranymi emerytalnymi prawami nauczycielskimi- nabytymi?!!! Dlaczego nauczycielom zabrano a mundurowym nie?!!!

  • autor 09.05.2016r(2016-05-09 13:05) Odpowiedz 00

    emery tury koniecznie od 2017r .w wieku 60 lat bez wzgledu na staz pracy dla ludzi chorych a likwidacja pracy emerytow po 60 roku zycia ,ktorzy biora emerytury i pracuja , a mlodziez chodzi po ulicach