statystyki

Piotr Maszczyk: Emerytura obywatelska w Polsce to kwestia czasu

autor: Jakub Kapiszewski14.11.2015, 17:00
Emerytura obywatelska jest tylko kwestią czasu

Emerytura obywatelska jest tylko kwestią czasuźródło: ShutterStock

- Emerytura obywatelska jest zerwaniem z aksjomatem, że tyle dostaniesz, ile sobie odłożysz. Otóż nie. Na starość, kiedy nie mogę już pracować, muszę otrzymywać pewien dochód, który pozwoli mi na minimum egzystencji. Albo odłożę go sobie sam, albo nie będę w stanie tego zrobić (bo nie dość dużo zarabiałem albo byłem zatrudniony na umowy, od których nie odprowadzałem składek) i wtedy inni będą musieli mi go zapewnić - mówi Piotr Maszczyk z SGH w Warszawie.

Jakub Kapiszewski: Nie ma pan wrażenia, że w ekonomii zaczęły dominować nietypowe pomysły?

Piotr Maszczyk: W ekonomii zawsze szkoły nieortodoksyjne współistniały z ortodoksyjnymi. Przynajmniej od momentu, w którym taki podział się pojawił.

Tyle że nieortodoksyjne pomysły teraz stają się elementami głównego nurtu.

Bo do tej pory, zgodnie z poglądem dominującym szczególnie wśród amerykańskich ekonomistów, nieregulowany rynek był optymalnym – to znaczy zapewniającym maksymalną efektywność – mechanizmem alokacji zasobów (dochodów, majątku etc). To było kosztowne złudzenie.

Co unaocznił kryzys finansowy?

W 2008 r. niektórzy ekonomiści i politycy gospodarczy – choćby były szef amerykańskiego banku centralnego Alan Greenspan – przeżyli intelektualne satori. Nagle się okazało, że nieregulowany w żaden sposób rynek może sam w sobie być źródłem kryzysu.

Chociaż to właśnie w deregulacji upatrywano źródeł wzrostu gospodarczego.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • effik(2015-11-15 09:02) Zgłoś naruszenie 31

    "Emerytura obywatelska jest zerwaniem z aksjomatem, że tyle dostaniesz, ile sobie odłożysz". No własnie - SOBIE odłożysz, SOBIE. Płacenie składek w państwowym systemie emerytalnym nie jest odkładaniem SOBIE. Czas żeby to zaczęło docierać do ludzi. Państwo nie jest pomocą w zapewnieniu sobie środków do życia na starość a tylko i wyłącznie przeszkodą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bo na razie biorą duuużo więcej kasy.(2015-11-16 12:46) Zgłoś naruszenie 22

    Czy uprzywilejowani wcześni emeryci TUSKOeBUZKA górnicy i mundurowi , też dostaną tą emeryturę obywatelską?

    Odpowiedz
  • gerrrr(2015-11-15 08:24) Zgłoś naruszenie 21

    bardzo dobrze, nie moja wina, że pieprzony rząd przez 37 lat płaci mi najniższą krajową, zabrać tym najbogatszym, bo oni dochodzą do swoich majątkiem cwaniactwem np. kulczyk.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-11-14 22:23) Zgłoś naruszenie 21

    A tak emerytura obywatelska wygląda w Kanadzie:
    W Kanadzie zadaniem państwa nie jest zapewnienie wysokiej emerytury każdemu, lecz tylko minimum socjalnego na starość. Emerytura jest waloryzowana o wskaźnik inflacji i wynosi 550 dolarów kanadyjskich, co stanowi około 40% minimalnego wynagrodzenia (w Polsce 50,3% tego wynagrodzenia, co wynika z rachunku: 880,45 zł : 1750,00 zł), ale już tylko 15% średniego wynagrodzenia (w Polsce 23%, co wynika z rachunku: 880,45 zł : 3.781 zł w III kwartale 2014 r.). I gdzie niższe są emerytury w stosunku do minimalnego i średniego wynagrodzenia?! Systemem podobnym do rozwiązania kanadyjskiego jest ten funkcjonujący w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Obecnie przy stawce 84 zł miesięcznie (IV kw. 2014 r.) ubezpieczony otrzymuje minimalnie 880 zł. To bardzo mało, ale tak działają systemy w Szwecji, Irlandii, czy Kanadzie. Można byłoby ustalić składkę w wysokości np. 120 zł, a spodziewać się emerytury około 1100 zł dla wszystkich. W takim systemie ubezpieczony, oczekując wyższej emerytury, SAM POWINIEN ZATROSZCZYĆ SIĘ O SIEBIE, ubezpieczyć się dodatkowo, inwestować itp.

    Odpowiedz
  • Jasiek24(2015-11-15 12:36) Zgłoś naruszenie 10

    Wracamy do KOMUNY ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxx(2018-05-12 11:23) Zgłoś naruszenie 10

    Populistyczne hasełka PiSu podchwytywane przez pożal się Boże ekspertów. Czy pracujesz czy nie pracujesz dostaniesz tyle samo. Leżmy wszyscy do góry brzuchem. PiS rozwali państwo do końca.

    Odpowiedz
  • ciężko pracująca(2015-11-16 20:01) Zgłoś naruszenie 11

    Czytam wasze wypowiedzi, nazekacie na emerytury mundurowych , oni płacili składki od wysokości pensji. Ja ciężko pracuję i odprowadzam składki a ile jest osób które pracują na budowie, zarabiają duże pieniądze a wykazują najniższą krajową i mają mieć taką samą emeryturę jak ja.A wiek emerytalny powinni obniżyć osobą pracującym fizycznie bo nie wiem czy do żyją do emerytury

    Odpowiedz
  • manu(2015-11-14 17:50) Zgłoś naruszenie 12

    Propozycja emerytur obywatelskich w Polsce świadczy o absolutnym braku elementarnej wiedzy i odpowiedzialności. Emerytury takie sprawdzają się w krajach bardzo zamożnych, stabilnych ekonomicznie, które od wieków nie zostały dotknięte wojną (Kanada, Nowa Zelandia) . W Polsce gdzie wojna jest raz na kilkadziesiąt raz, gospodarka jest niestabilna, społeczeństwo ubogie, zarobki na poziomie 1500 netto, nie można mówić obecnie o emeryturze obywatelskiej czyli minimalnej kwocie np. 800 zł. na miesiąc , w nadziei, że obywatel resztę pieniędzy z których będzie żył na starość odłoży sobie sam

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-11-14 19:11) Zgłoś naruszenie 12

    To zaproszenie do pracy na czarno lub pasożytnictwa przez całe życie. Jak na razie są skłądki emerytalne, które nie są równe, tylko RÓZNE, wiec emerytury nie moga byc równe, obywatelskie..

    Odpowiedz
  • bizuń(2015-11-14 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka tu równość zgodnie z konstytucja. Chyba obowiazuje w tym bantustanie inne prawo jak widać PRAWO O REGULACJI RZEK a w nim jest napisane że pogłebiamy dno i trzymamy sie koryta. Ludzie pracy płacący za siebie skłądki tego prawa nie mają.

    Odpowiedz
  • ALA(2015-11-16 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Pewne kręgi w POLSCE ,co jakiś czas lansują ten wzorowany na Kanadzie system . Tam z 1 filara emerytura liczona jest od legalnego pobytu przez co najmniej 10 lat i np. pełna jest po 40 latach i wynosi 550 dol can. minus 15% podatku . Jeśli ktoś mieszka np. 28 lat i osiągnął wiek emerytalny 67 lat , mają znów wrócić do 65 lat ,to dostaje tylko ułamkową część emerytury 28 | 40 , a więc bardzo mało. MOŻNA PRZYJĄĆ SPOKOJNIE 1:1 WARTOŚĆ TYCH WALUT , JAKO SIŁĘ NABYWCZĄ A NIE ŻYĆ PRZELICZNIKIEM 1: 2,7 Z KANTORÓW.
    Za tak niskie emerytury nie da tam się żyć i masa kanadyjczyków mieszka w mieszkaniach fundacyjnych , gdzie płacą 70 % a reszta tych parę dol can. ,zostaje im tylko na podstawowe marne , dalsze życie, Poza tym na starość często rozchodzą się , aby mieć osobne , wyższe emerytury .O wiele lepszy jest system nowozelandzki a najlepszy jest australijski.

    Odpowiedz
  • projekt emerytalny Dudy ma odnieść się do roku1999(2015-11-15 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli ktoś zaczął pracę przed 1999r. może liczyć na emeryturę po staremu,jeżeli po 1998r. to będzie obowiązywała emerytura po nowemu i tam będzie klauzula emerytury obywatelskiej wynoszącej kryterium najniższej płacy do otrzymania np.zasiłku z MOPS.Ponadto dotyczyło będzie wszystkich odejście po 40 latach składkowych,bez względu na wiek.Projekt ustawy jest w sejmie i w 100 dni ma być wprowadzony,krzykacze krzyczeli skąd pieniądze i PIS zamknęło im usta projektem o Vat i podatkami z których będą piniądze na cele socjalne i emerytury i powiem ża PIS żeby żyło nam się dostatniej a ludzie z Wami.

    Odpowiedz
  • T%eo(2015-11-14 20:39) Zgłoś naruszenie 00

    To dobry pomysł. Za urzędników państwowych, samorządowych itp. wysokie składki płaci państwo lub samorząd. Oni maja wysokie emerytury. Podobnie posłowie. A ludzie prowadzący działalność musza płącić za siebie i z tego i tak głodowa emerytura.

    Odpowiedz
  • jk(2015-11-14 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    jesli idzie o kwestie emerytalna w Polsce to jest ona nierozwiazana. system emerytalny w Polsce jest nieuczciwy i niewydolny, pewnym grupom pracowniczym utrzymuje sie ròznego typu przywileje, innym nie. przeciez mamy gòrnikòw, politykòw na ròznych szczeblach, kler, sily mundurowe ròznej masci , duza czesc rolnictwa, szkolnictwo , administracja no i bazowie zwiazkòw zawodowych- przciez to ponad milion ludzi zerujacych na tych za 1500zl netto, druga sprawa to przywileje pracownicze, tu wyglada to podobnie. zapowiedzi przeznacznia coraz wiekszych srodkòw na armie , wyscig zbrojen nas doprowadzi do ruiny, my nie mozemy sobie pozwolic na wydawanie 2% albo i wiecej PKB na sily zbrojne, armia 100 tys. jest dla nas zabòjcza, z kim my chcemy walczyc, ciagly przyrost administracji i wydatki z tym zwiazane, 1,5 miliarda na kler w szkolach, brak logicznego, sensownego myslenia u naszych klas politycznych doprowadzi kraj do ruiny. my musimy wydawac pieniadze na szkolnictwo, badania, inowacje, stymulacje gospodarki a nie przejadac je na utrzymywanie absurdalnej sytuacji w wielu dziedzinach o ktòrych cytowalem wczesniej.

    Odpowiedz
  • nygus(2015-11-16 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    tak to bedzie jak sie zmieni ten co dlugi starz pracy ma iduzo zarabial dostanie mniej a ten co wcale nie tyral dostanie wiencej bo przeciesz to tez czlowiek ale cwaniak

    Odpowiedz
  • Mural(2015-11-15 08:24) Zgłoś naruszenie 03

    Zgadzam się z przeciwnikami tego pomysłu. Codziennie straszy się nas, że mimo odkładania n emeryturę możemy NIC nie dostać. Z wszystkich portali i towarzystw emerytalnych pobrzmiewa: odkładaj na III, IV i ente filary! Odkładaj nawet z najmniejszych pieniędzy. A tu takie rozdawnictwo. Ostatnie 500 zł z wspólnego budżetu też mi się nie podoba. Zamierzają stworzyć zawód dziecioroba???

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-11-14 22:02) Zgłoś naruszenie 03

    Ależ wam się kręci w głowach. Pracuję już 47 lat. Co prawa jestem na emeryturze, ale muszę pomagać córce i dwójce wnuków. Mieszkają ze mną. Ale nie o tym chciałem powiedzieć. Pracował ze mną 54 letni klient, który miał 3 lata składkowe w Zus. I on ma mieć taką samą emeryturę jak i inni pracujący po kilkadziesiąt lat? Co prawda mamy jednakowe żołądki, ale w głowach to już nie.

    Odpowiedz
  • Alek(2015-11-16 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytury Obywatelskie to mozna bylo wprowadzac, ale 30 lat temu jak PRL sie konczyl.
    Wówczas nalezalo przyjac iz 1 rok przepracowany w PRL oznacza 50zł-70zł emerytury miesiecznie, albowiem liczneie emerytur ze stazem z PRL bylo i jest obecnie oderwane od rzeczywiscie placonych skladek (np. bierze sie pod wymiar emerytury 10 lat - najlepiej platnych okresow), do tego mamy ogromny bagaz emerytur mundurowych (w PRLu wojsko licyzlo 500 tys zlonierzy w tym mase zawodowych na wysokich stopniach), itp uprzywilejowanych grup.
    Tak wszyscy dostaliby po rowno zaleznie od stazu pracy...
    W KONCU WSZYSCY PRACUJACY WSPOLNIE BUDOWALI SOCJALISTYCZNĄ OJCZYZNE.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-11-15 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 8: do Jaromira z IP: 193.169.19.*
    Podałem tylko porównanie polskich emerytur do kanadyjskich. Chciałem pokazać, że polskie najniższe emerytury wcale nie są niższe niż kanadyjskie w stosunku do najniższego i przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Chcę przekonać do PORZĄDNEGO LICZENIA na siebie, a nie wrzaskliwych żądań bez ograniczeń.
    Dodam: Emerytura jest pochodną mądrości > wykształcenia > umiejętności i pracowitości (liczy się także ilość i jakość pracy) > wynagrodzenia za pracę > zapobiegliwości, uczciwości, przewidywania i kształtowania swojej przyszłości, aż do późnej starości. A krótko, to jest tak – kto płacił WIĘCEJ SKŁADEK EMERYTALNYCH, ten ma WYŻSZĄ EMERYTURĘ! I NIC DO TEGO NIE MA ŻOŁĄDEK, ani też sprawiedliwość SPOŁECNA!

    Do: 6: gerrrr z IP: 80.54.47.*
    Po wpisie widać, że "najlepsza" emerytura byłaby taka mierzona jednakowymi żołądkami. Tylko, że to nie żołądki PRACOWAŁY na emerytury, tylko GŁOWY, bo ręce są tylko narzędziami. Bogaci płacą za małe podatki? Podatki powinny być równe KWOTOWO dla wszystkich, ponieważ tych bogatych policja nie ochrania dwu czy trzykrotnie bardziej niż biednych, którzy nawet w większości przypadków NIE PŁACĄ PODATKÓW, a tylko doją z pieniędzy podatników. "zabrać najbogatszym" to potrafili BOLSZEWICY, a co z tego wynikło, to widać jeszcze dzisiaj, zwłaszcza po tym co wypisują. Zalecam wyjazd do Korei Północnej - tam jest "sprawiedliwie".

    Odpowiedz
  • bufetowa(2015-11-15 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za ekonomista z koziej dupy wzięty? W USA to jest wolny rynek? A to ciekawe?! W USA był wolny rynek 100 lat temu i dlatego wyrosło nam mocarstwo(oczywiście były też inne czynniki które zbudowały z usa potęgę). W USA problemem jest to że prawo jest tworzone pod duże lobby. Sektor bankowy naciska na polityków i stąd dla zysku dawano ogromne kredyty hipoteczne bezrobotnym murzynom. W USA jest cała masa regulacji zarówno w sektorze finansowym jak i w rolnictwie. Oczywiście są stany, w których jest trochę więcej wolności. Tylko niestety tam gdzie są ogromne pieniądze tam są pokusy. Politycy w USA muszą sobie szukać sponsorów i potem tworzą takie a nie inne regulacje.

    Odpowiedz