Osoba, która prowadziła gospodarstwo rolne lub w nim pracowała, a następnie dostała pomoc finansową w związku z opieką nad niepełnosprawnym krewnym, będzie mogła zdecydować, gdzie będą odprowadzane jej składki emerytalno-rentowe.

Pozostawienie tej decyzji do wyboru rolnika, jego małżonka lub domownika zakłada ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Została ona przyjęta przez Senat bez żadnych poprawek i zacznie obowiązywać od 1 października 2015 r.
Nowelizacja jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez rolników, którym po przyznaniu: świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, KRUS przestał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Jest to spowodowane tym, że składane przez nich oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia lub pracy w gospodarstwie rolnym jest traktowane jako tożsame z utratą podstawy prawnej do dalszego ubezpieczenia w systemie rolniczym. Po przyznaniu świadczeń składki za te osoby są więc odprowadzane do ZUS. Jednak dla wielu rolników i członków ich rodzin oznacza to, że nie będą mieli odpowiedniego okresu, który pozwoliłby im uzyskać emerytury z KRUS. Zamiast niego będą otrzymywać minimalne świadczenie z ZUS, które jest o ok. 10 proc. niższe od tego, które przysługiwałoby im z kasy rolniczej.
Ustawa nowelizująca pozwala takim osobom na wybranie, gdzie chcą być ubezpieczone w okresie pobierania świadczeń. Decyzję w tej sprawie będą mogły podjąć w ciągu 30 dni od wydania decyzji przyznającej wsparcie. Z kolei rolnicy, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów mają odprowadzane składki do ZUS, będą mogli wrócić do KRUS. Dla tej grupy czas na podjęcie decyzji będzie wynosił 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy.
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do podpisu prezydenta