statystyki

Szybsze emerytury dla wybranych. Co obiecują politycy i związki zawodowe?

autor: Bożena Wiktorowska25.08.2015, 07:09; Aktualizacja: 25.08.2015, 11:34
Zgłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę wniosku, żeby Polacy w referendum wypowiedzieli się w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, na nowo podgrzało temperaturę wokół emerytur.

Zgłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę wniosku, żeby Polacy w referendum wypowiedzieli się w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, na nowo podgrzało temperaturę wokół emerytur.źródło: ShutterStock

Tylko osoby spełniające równocześnie warunki stażowe i wiekowe będą mieć szansę na wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej.

Reklama


Reklama


Zgłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę wniosku, żeby Polacy w referendum wypowiedzieli się w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, na nowo podgrzało temperaturę wokół emerytur. I choć jest już kilka wariantów zmian (patrz tabela), to wszystko wskazuje na to, że przybędą kolejne. Nad swoim projektem pracuje już PiS, które od dłuższego czasu forsuje powrót do rozwiązań sprzed reformy. – Możliwe, że uzależnimy prawo do wcześniejszego zakończenia pracy od spełnienia określonych warunków stażowych oraz ukończenia określonego wieku – zdradza nam Stanisław Szwed, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

O dziwo, także Platforma Obywatelska dostrzegła potrzebę wprowadzenia rozwiązania, które pozwoli przejść na wcześniejszą emeryturę.

– Chcemy przygotować projekt, który umożliwi przejście na emeryturę osobom mającym 40 lat składkowych i które ukończyły 62 lata – ujawnia Sławomir Piechota poseł PO, przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

W jego ocenie takie rozwiązanie jest optymalne i umożliwi równe traktowanie kobiet i mężczyzn. Ograniczy także możliwość przechodzenia na emerytury osób młodych poniżej 60. roku życia.

Tymczasem eksperci nie zostawiają na propozycjach polityków suchej nitki. W ocenie byłej wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszki Chłoń-Domińczak, powrót do rozwiązań sprzed reformy jest nierealny. Negatywnie ocenia ona także rozwiązania uzależniające przejście na emeryturę od przepracowania 40 lat. – W dłuższej perspektywie nie unikniemy podnoszenia wieku emerytalnego powyżej 67 lat. – stwierdza Chłoń-Domińczak.

Wtóruje jej prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej, współtwórca reformy emerytalnej. – Wiele osób uważa, że emerytura jest nagrodą za wieloletnią ciężką pracę. A to nieprawda. Świadczenie takie jest wypłacane osobom niezdolnym do dalszej pracy zawodowej – mówi prof. Góra. – W przyszłości Polacy będą musieli pracować nawet do 70. roku życia. Propozycje obniżenia wieku emerytalnego pojawiają się wyłącznie w okresie przedwyborczym. Później politycy będą starali się z tego jakoś wyplątać – dodaje.

Zwraca on uwagę, że długość naszego życia z roku na rok rośnie. W efekcie dane statystyczne wskazują, że kobieta licząca obecnie 60 lat ma przed sobą jeszcze blisko 24 lata życia, a mężczyzna w tym samym wieku 19. – Nieważne jest to, ile czasu ktoś zbierał na emeryturę, ale to, na ile lat wystarczą środki zgromadzone na koncie emerytalnym – dodaje prof. Góra. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Glob(2015-08-28 22:10) Odpowiedz 20

  Przecież to właśnie Chłoń - Domińczak i Góra zrobili nam prywatyzację systemu emerytalnego na wzór państw rozwijających się i Banku Światowego.

 • opt(2015-08-25 18:05) Odpowiedz 20

  Drodzy emeryci i przyszli emeryci. Proponuję zrównanie wszystkich emerytur do wysokości emerytury wielebnego biskupa Sławoja Głodzia. On za kilka lat balowania w wojsku pobiera ponad 12 tysięcy złotych miesięcznie, Wiem że takie zrównanie jest niesprawiedliwe , bo za ciężką wieloletnią pracę powinniście otrzymywać znacznie więcej niż on, ale na początek dziejowej sprawiedliwości te 12 tyś by wystarczało. Nie wierzcie również tym co mówią , że wysokie emerytury mają komuchy, ubecy..., bo jak emerytura Głodzia i innych notabli kościelnych ma się do tych wyszydzanych - no tak , ale przy potęgującej się niesprawiedliwości społecznej trzeba nurt niezadowolenia skierować przeciwko komuś i znaleziono rzekomo dobrze uposażonych komuchów. Nie sympatyzuję z komuchami ale nie lubię , gdy ktoś mi wciska ciemnotę i tym usprawiedliwia kolejne oszczędności na emerytach.

 • korina(2015-08-25 18:43) Odpowiedz 20

  Po prostu złodzieje nakradli, sprzedali co się dało, a teraz nam wmawiają, że mamy pracować coraz dłużej. Dla młodych też nie ma pracy i nie będzie. Ohydny kraj, ohydny rząd, po prostu ohyda. Młodzi! Wiać stąd dopóki jeszcze się da!

 • pracuje od 15 -tego roku zycia(2015-08-25 22:09) Odpowiedz 10

  A ja wam powiem mam 40 lat i prawie 24 lata pracy składowych w wieku 67 lat będę miała 51 lat pracy dostane podwójna emeryturę za taką haròwkę bo juz na dzień dzisiejszy jestem " zmęczona" a może rząd po pracuje tyle za 1280 zł

 • emerytury po 40 latach składkowych tylko dla......(2015-08-25 17:36) Odpowiedz 10

  rekompensaty za okradzenie mężczyzn rocznik 1949-1953 przy żenująco niesprawiedliwym POdziałem w 2008r.Kobiety tych roczników otrzymały wraz z rolnikami,którym wydłużono o pięć lat okres uzyskiwania wymaganego wieku 60 lat...Zaś pozostałych przeznaczono na straty przed emeryturą aby grzebali w śmietnikach.Gdzie Pan był wtedy Panie GÓRA??? a może to jeden z trików pańskiej reformy i siedział Pan PO cichu???/

 • afuuuu(2015-08-25 18:01) Odpowiedz 10

  wałęsa jeden ty kłamco, mieliśmy mieć lepiej a mamy gehennę

 • Ada(2015-08-25 20:08) Odpowiedz 10

  korina -zgadzam się z Tobą . Tusk rozkradał to co naród ,pokolenia budowały dekadami ,co było zabezpieczeniem emerytalnym pokoleń a POtem Złodzieje POlityczni rżneli głupa że nie ma kasy.

 • Inspektor Pracy(2015-08-25 17:28) Odpowiedz 10

  Przestępstwa PO .
  ---Wasz POlityczny kolega Buzek który po 1997r rozdał 300000 górnikom – często pijakom tzw 5 letnie urlopy górnicze-- ze wszelkimi przywilejami :(barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury górnicze nigdy przecież nie wypracowane - dlaczego Buzek nie jest zgłoszony do TS?. --Nie zagonił nawet podczas tego urlopu tych ludzi do zamiatania chodników tylko pierdzieli w domu w fotel .- jeszcze przedawnienie tego przestępstwa niegospodarności nie przeminęło.!!!
  (Sośnierz -były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych był sądzony za dużo mniejszą niegospodarność ( nieumieszczenie reklamy na kartach/dyskietkach zdrowia)!.
  -- Rezydent Komorowski ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na podwyższenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą: _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor już powinien być sądzony ( Kto sieje panikę-- KK) --więc młodzi pytają się :--po co płacić składki?.- i nie płacą ,wolą robotę na czarno i zapamietają tą lekcje od Ojców i od Komorowskiego bez względu na to Kto będzie rządził ,że wszystko można ukraść i SN na to pozwolił i ZUS nie bedzie miał kasy ze składek.
  - ---były juz premier Tusk „i zarazem były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
  --- a abonament RTV do którego niepłacenia publicznie On namawiał -przestepstwo przeciwko podatkom – co zrobił później -wysłał tym ludziom komorników przez US – a co na to przestepstwo Tuska prokuratura?
  ---a Kim jest ta Kopacz-rzekomo lekarz-- która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż:
  " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  .. Kim Ona Kopacz jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
  Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

 • Inspektor Pracy(2015-08-26 06:08) Odpowiedz 10

  Szanowni Państwo:
  Oskarżam Platformę Obywatelską o polityczne złodziejstwo ,polityczne piractwo, ignorancje oraz wyzysk zakazany w Konstytucji RP jak i prawem międzynarodowym.
  Większość z moich twierdzeń nie wymaga specjalnego udowadniania (art 213 KPC ) gdyż to wiedza ogólnie znana i łatwa do weryfikacji.
  :Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Pracowano po 42 święta w roku więcej.
  Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Nowa Ustawa stworzona przez Nich o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy- też niezgodne z Konstytucją RP-to jeszcze zawiera art 18 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy .
  Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa, czyli nie dolicza się (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a nawet 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy.
  Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował i bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..
  Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
  Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
  Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

 • ela(2015-09-03 08:29) Odpowiedz 10

  Co dla bezrobotnych,którzy są za starzy do pracy a za młodzi na emeryturę?Obecnie proponuje się tym ludziom staże. Jak można ludziom doświadczonym zawodowo proponować staż? Przecież nawet za komuny tak nie było.Staże powinny być dla tych ,którzy nie mają doświadczenia zawodowego,a nie dla tych ,którzy mają kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pracy.Te staże to wykorzystywanie ludzi doświadczonych ,upodlanie ich i poniżanie a to wszystko po to by pracodawca miał darmowego pracownika,a państwo udawało,że pomaga?Panie Wałęsa o take Polske pan walczył? Wstyd.

 • MK(2015-08-26 18:04) Odpowiedz 10

  Ludzie przestańcie !
  Ilu z tych którzy przepracowali te 40-lat przez rząd odeszło do KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO w biedzie ?
  Co z tymi którzy przepracowali 45-lat ,a teraz żyją w śmietniku ?
  Co z tymi którzy po 50-latach pracy umierają na stanowiskach pracy ?
  Jestem nieuprzywilejowanym szczęśliwcem przepracowałem 50-lat w jednym zakładzie pracy i nie życzę sobie żeby ktoś dopłacał mi do emerytury !!! TEN projekt to kpina ,czyli brak rozumu ustawodawców

 • Ania Z.(2015-08-30 19:55) Odpowiedz 00

  Na emeryturę powinni odchodzić Ci którzy nie mają sił pracować nadal na swoim stanowisku pracy oczywiście nie wcześniej niż w ustawowo przyjętym wieku np. kobiety 60 lat mężczyźni 65. Oczywiście przy niskich emeryturach powinni mieć prawo "dorobić " sobie określoną z góry kwotę np. pracując na 1/2 etatu lub na etacie nie wymagającym dużego wysiłku bo są przecież emerytami i otrzymują świadczenie. Natomiast to co obecnie się dzieje w naszym kraju to jakaś paranoja. Człowiek przechodzi na emeryturę tylko na niby tzn. po to aby zacząć ją otrzymywać z ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego dzisiaj ma rozwiązaną umowę o pracę i od dziś należy mu się emerytura a jutro jest zatrudniany przez ten sam zakład pracy na to samo stanowisko. Więc co się zmienia. Ano tylko to że ma 2 źródła dochodu i nadal zajmuje etat na który czeka tyle młodych osób. Im lepiej płatne stanowisko i mniej męcząca praca tym dłużej jest ten etat "okupowany" przez tego "pseudoemeryta". Na jego emeryturę płacą składki młodzi ludzie zatrudnieni na umowach śmieciowych, gdyż nie ma dla nich etatów i jak wszyscy mówią nie będzie środków na ich emerytury. Czy to w porządku kochani "pseudoemeryci" Rozumiem osoby starsze, które ze względu na niskie emerytury muszą sobie parę zł dorobić aby żyć na dostatecznym poziomie, ale jakim prawem emeryt pobierający powyżej 2500,- emerytury netto pracuje na rteacie na którym zarabia 4 tys. 6 tys. a nawet powyżej 10 tys. netto. Kiedy zwolnią się te etaty dla młodych, czy po śmierci "pseudoemerytów". Czy w kraju gdzie młodzi ludzie, którzy chcą mieć dzieci będą dla nich tylko najniżej płatne etaty takie jak ekspedientka w sklepie, kierowca samochodu ciężarowego, pracownik magazynowy itp. tzn najniżej płatne miejsca pracy.

 • CJ(2015-08-25 18:38) Odpowiedz 00

  Gdyby przeszła koncepcja nr 3 NSZZ "Solidarności" to w przyszłym roku, osoby, które mogłyby przejść na emeryturę wg obecnie obowiązującej ustawy, musiałyby jeszcze przepracować co najmniej rok. Czy w tych zmianach chodzi o dołożenie lat pracy ?

 • Polka(2015-08-25 18:56) Odpowiedz 00

  Nie trzeba było prywatyzować i wyprzedawać majątku narodowego to miałabym już ponad 30 lat pracy a tak to nie wiem gdzie sobie dopracuję na emeryturę. Moją spółkę akcyjną - bardzo duzy zakład pracy sprzedano za marne grosze- zrobiono z niej "malusieńką" firemkę ? JAK SŁYSZĘ TE PROJEKTY - TO JA MAM SWÓJ PROJEKT - MOZE TAK ROZLICZYĆ NAJPIERW TYCH, którzy "wpuścili " tych , którzy pozbawili doświadczonych i wartościowych pracowników pracy - BARDZO CHĘTNIE ZAMIENIĘ SIĘ Z TYMI, KTÓRZY TYLKO PROJEKTY UCHWALAJą ZA BIURKIEM- wtedy mogę pracować do śmierci - leniwą kobietą nie jestem - TYLKO NA BOGA - GDZIE MAM PRACOWAĆ ? JAK NIE MA PRACY DLA KOBIET, W PROMIENIU WIELU KILOMETRÓW ODE MNIE.. Ja mam jeden projekt, żeby Ci którzy powinni iść na emeryturę wreszcie na nią poszli, wtedy Ci, którzy szukają pracy dostaną tę pracę ! Obniżyć koszty pracy! - zatrudnienie wzrośnie ! Wprowadzić podatek - na wzór ustawy "kominowej - wiecej zarabiasz - płać większy podatek, Ponieważ CZĘSTO WYSOKOŚĆ ZAROBKÓW NIE IDZIE W PARZE Z KWALIFIKACJAMI - tylko jest po znajomości! Zlikwidować "umowy śmieciowe", po to, żeby wprowadzić NORMALNE UMOWY O PRACĘ, TAK ŻEBY PRACOWNIK MIAŁ ODPROWADZANE składki na przyszłą emeryturę!Proste - na ekonomii się znam.Nie ma nad czym dumać - tylko uchwalić, zatwierdzić bez kłotni - i ludzie mają godną pracę! Życzę wiele rozsądku przy tworzeniu projektów.A opornym- życzę żeby byli kilka lat bez 1 złotówki dochodu tak jak ja- wtedy zrozumieją jak prawdziwe życie wygląda i zechce im się myśleć logicznie.

 • MM(2015-08-25 19:17) Odpowiedz 00

  A co z wczesniejszymi emeryturami dla matek opiekujacych sie latami dziecmi niepelnosprawnymi w stopniu znacznym?SLD NAM je odebralo, pozbawilo godnosci wiele opiekunow osob niepelnosprawnych. Inne zawody sa doceniane i maja mozliwosc przejscia na wczesniejsze emerytury.. Czy oficjele zdaja sobie sprawe jak wyczerpujaca i ciezka jest praca nad osoba niepelnosprawna...??Kiedy zostana przywrocone wczesniejsze emerytury dla opiekunow ON?po 25 latach skladkowych?

 • MK(2015-08-26 18:15) Odpowiedz 00

  Do emerytów 109.173.214 i 193.169.19.
  TAK będzie problem ! Nie będzie już hasło : EMERYT BRZMI DUMNIE choć nie miał 60-65-lat !

 • Janusz(2015-08-25 20:31) Odpowiedz 00

  Głupi chory popieprzony kraj, najpierw obiecywali emerytury po 40 latach składkowych a teraz pieprzą że po 62 roku życia .Głosujcie na mnie ja Wam dam emeryturę po 20 latach składkowych a jak dojdę do koryta to wam powiem że po 20 latach ale jak skończycie 99 lat. tylko powstanie rozwiąże nasze problemy, nie ktoś powie gdzie mam przyjść z kosą na sztorc

 • Legis(2015-08-25 20:46) Odpowiedz 00

  ZUS jest instytucją państwową, która stanowi państwo w państwie. Powinien ulec likwidacji, badź co najmniej głębokiej reformie (przyjmując ten model instytucjionalny). OFE było od samego początku złym rozwiązaniem - model wzięty z Afryki. Myli się współtwórca reformy emerytalnej Pan Góra twierdząc, że emerytura jest świadczeniem wypłacanym osobom niezdolnym do dalszej pracy, co by oznaczało, że z założenia Pana Góry jesteśmy skazani na pracę do samej śmierci. Panie Góra co pan bredzi. Emerytura to świadczenie, wypłacane z naszych odkładanych składek w okresie aktywności zawodowej i należny nam się na starość. Czy faktycznie wydłuża nam się dalsze trwanie zycia. Pewnie tak, patrząc historycznie, ale nie oznacza to automatycznie że wraz z tym powinna iść długość pracy zawodowej. Po prostu dłużej jesteśmy staży, niedołężni, wypaleni zawodowo, co nie oznacza, że powinniśmy w tej starości nadal pracować. A wogóle to trzeba byłoby rozważyć czy GUS stosuje poprawną metodologię obliczania dalszego trwania zycia. Wiadome jest, że zyjemy krocej niż ludzie "zachodu". Za sprawiedliwe uważam, powiązanie wieku emerytalnego z okresem pracy zawodowej, to chyba zrozumiałe i oczywiste.
  Skoro ciągle mówi się o braku pieniędzy na emerytury, to dlaczego pewne grupy zawodowe nie opłacają składek na ubezpieczenie emerytalne np. cały wymiar sprawiedliwości: prokuratorzy, sędziowie, wojskowi etc. To elita stojąca przed społeczeństwem i musi zostać zmieniona ta sytuacja. Trzeba odbiurakratyzować ZUS.

 • pólnapół(2015-09-07 07:17) Odpowiedz 00

  Kiedy w końcu w sejmie znajdzie sie ustawa o 40 latach stażu pracy?Nabraliście wody w usta,gdzie te obiecane zmiany?my czekamy bo nie można z ludzi kpić.Za chwile albo juz skończyliśmy 65 lat i mamy długi staz i gdzie te ustawy które miały wejść z początkiem września?Obserwujemy z niecierpliwościa wasze ruchy,do wyborów niedługo więc sie starajcie przed wyborami.

 • Ani to ani tamto(2015-08-31 19:44) Odpowiedz 00

  To jakie prawa wreszcie obowiązują i jak będzie?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama