Jak wynika z badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy”, dla niemal 40 proc. aktywnych zawodowo kobiet równowaga między pracą a życiem osobistym jest istotna przy wyborze nowego pracodawcy, a dla 13 proc. brak takiej równowagi jest powodem dla którego poszukują nowej pracy. Pracuj.pl sprawdził, czego jeszcze kobiety oczekują od pracodawcy i na jakie udogodnienia mogą liczyć pracujące mamy.

Kobiety oczekują dobrych zarobków – i to właśnie zarobki są, jak wynika z badania Specjaliści na ryku pracy 2014, kluczowym czynnikiem zachęcającym je do poszukiwania czy zmiany pracy. Jak wynika z cytowanego badania aż 72 proc. pracujących pań wskazuje na zarobki jako na decydujący przy wyborze nowego pracodawcy czynnik. Ale wskazują także na wiele innych aspektów które są dla nich istotne w pracy, należą do nich: elastyczny czas pracy – na który wskazało 18 proc. badanych kobiet oraz dodatkowe benefity oferowane przez pracodawcę – ważne dla 17 proc. respondentek oraz wspomniana wcześniej równowaga między pracą i życiem osobistym.

Pracodawcy dla rodziców

Wielu pracodawców uważa, że pracujące matki posiadają umiejętności, które wyróżniają je na rynku pracy. Umiejętność godzenia wielu sprzecznych interesów, szybkość reagowania, elastyczność, wielozadaniowość – to tylko niektóre z cech rozwijanych przez mamy na co dzień w domu, które przeniesione na grunt zawodowy okazują się bardzo przydatne.
Dlatego też wiele firm czeka na mamy powracające po urlopach macierzyńskich oferując im ułatwienia w powrocie do pracy oraz dodatkowe przywileje ułatwiające godzenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. Taką firmą jest na przykład Skandia Życie, w której duży nacisk kładzie się na respektowanie potrzeb matek i ojców. Z poziomu pracodawcy czekamy na powrót rodziców z urlopów macierzyńskich, dzięki czemu mają komfort powrotu do pracy niezależnie od czasu trwania nieobecności. Przed urlopem macierzyńskim udzielamy mamom pełnej informacji o przysługujących prawach i obowiązkach, a w czasie urlopów macierzyńskich - utrzymujemy kontakt z rodzicami. Nie zapominamy o ojcach, których również informujemy o ich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem – opowiada Małgorzata Woody, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Skandia Życie.


Skandia zapewnia także możliwość korzystania z opieki medycznej, nawet na urlopach wychowawczych. Po powrocie rodzica do pracy jesteśmy elastyczni w dostosowaniu godzin rozpoczynania i kończenia pracy oraz przy planowaniu urlopów. Organizujemy również imprezy z okazji Dnia Dziecka, na których pracownicy-rodzice i ich pociechy mogą wspólnie spędzać czas, biorąc udział w atrakcyjnych zabawach. Wielu naszych pracowników uczestniczy również z rodzinami w wydarzeniach sportowych współorganizowanych przez Skandię, aktywnie spędzając czas – dodaje Małgorzata Woody ze Skandii.

O kobiety w ciąży i młode mamy w wyjątkowy sposób dba także grupa Beiersdorf w Polsce w skład, której wchodzą m.in. NIVEA Polska. - W naszej firmie wprowadziliśmy program „Working Parents”, który obejmuje m.in. możliwość częściowego przeorganizowania swoich obowiązków na czas ciąży, skorzystania z opcji elastycznego czasu pracy lub z możliwości tzw. stopniowego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Ponadto rodzicom przysługują dwa dodatkowe, płatne dni wolne w roku. Udogodnieniem dla kobiet w ciąży jest również możliwość korzystania ze specjalnego miejsca parkingowego położonego blisko wejścia do biura, a dla kobiet w ciąży i młodych mam przygotowano odpowiednio wyposażony pokój odpoczynku. NIVEA jako pierwszy pracodawca w Poznaniu otworzyła firmowe przedszkole z bogatym programem edukacyjnym. - mówi Małgorzata Biwan, Compensation & Personnel Administration Manager w grupie Beiersdorf.

Jak wynika z analiz Pracuj.pl pracodawcy mogą na wiele sposobów pomóc pracującym mamom w godzeniu życia zawodowego z prywatnym. Bardzo ważne są ułatwienia w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim czyli możliwość powolnego wdrażania się w obowiązki. Pomaga w tym elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu czy praca w niepełnym wymiarze etatu. Istotne jest także utrzymywanie relacji z mamą w trakcie jej urlopu macierzyńskiego dzięki czemu jest ona na bieżąco z życiem firmy. Są przedsiębiorstwa, prowadzące żłobki czy przedszkola dla dzieci pracowników, które funkcjonują w godzinach pracy rodzica, inne dofinansowują pracownikom żłobki i przedszkola dla dzieci – każde z tych rozwiązań ułatwia mamom godzenie pracy z życiem osobistym. Coraz więcej firm oferuje kobietom w ciąży czy młodym mamom pokoje odpoczynku czy specjalne miejsca parkingowe. Wiele przedsiębiorstw umożliwia także objecie całej rodziny abonamentem medycznym, co nie jest bez znaczenia dla pracujących rodziców.