statystyki

Skromna podwyżka emerytur w 2014 roku. Minister pracy chce waloryzacji kwotowej

28.02.2014, 08:39; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:44
  • Wyślij
  • Drukuj

Tegoroczna podwyżka świadczeń w ramach waloryzacji emerytur i rent będzie bardzo skromna. Od jutra najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych. Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, taka podwyżka świadczeń wynika z przepisów ustawowych.

reklama


Emerytury i renty zwiększają się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Niewielka inflacja i niewielki wzrost płac w zeszłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie. Minister zainspirował dyskusję, jak w przyszłości podwyższyć te najniższe emerytury i renty. Zaproponował pracodawcom i związkowcom by świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac.

O ile część pracodawców uznała, że pomysł jest godny rozważenia, to związkowcy powiedzieli kategoryczne "nie". Jak mówi IAR Wiesława Taranowska z OPZZ, nie może być tak, że jedni emeryci składają się na świadczenia innych emerytów. To państwo ma obowiązek dbania o najsłabszych.

Według ministra Kosiniaka-Kamysza byłoby najlepiej, gdyby emerytury i renty można było waloryzować kwotowo czyli każdemu po równo, tak jak było w 2012 roku.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest możliwe tylko epizodycznie. Minister wyraził nadzieję, że może uda się wypracować nowy sposób podwyższenia najniższych świadczeń na lata następne. Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 116

  • 1: jan zbigniew z IP: 85.221.210.* (2015-03-15 11:20)

    jeden sposób wyliczania emerytury dla wszystkich- wszyscy płacą ZUS w tym służby mundurowe, wymiar sprawiedliwości, rolnicy\ płacą tez zdrowotne\, jeden organ obsługujący emerytury i renty- ZUS, od tego sposobu przyznane będą przywileje. Jedna ustawa emerytalna dla wszystkich.

  • 2: trzeżwe spojrzenie na świat z IP: 89.229.193.* (2014-04-04 09:13)

    Emeryci chcą większych świadczeń? a kto ma na ich emerytury pracować skoro np. na dziesięć zatrudnionych osób to ośmiu emerytów. I żeby było mało to oni zarabiają na słodkie bułeczki a nas biedaków stać na kaszę.

  • 3: ja z IP: 95.41.77.* (2014-03-21 09:49)

    JBT: tutaj także ty? Potrzebujesz może porady specjalisty?

  • 4: JBT z IP: 89.234.202.* (2014-03-20 08:21)

    do wozkowicz. Napisz gdzie masz zamiar wyjechać, i z czego będziesz żył, gdzyz zycie na tzw.zachodzie jest droższe.

  • 5: wozkowicz z IP: 87.101.35.* (2014-03-13 11:56)

    Wczoraj dostalem podwyzke czynszu o 15 zl a dzis odebralem rente socjalna wzrost 9,17zl coraz czesciej mysle o kupieniu biletu w jedna strone i zostawic Polske naszym rzadzacym wtedy niech sobie robia co chca:)

  • 6: Ktoś z IP: 91.150.158.* (2014-03-06 11:36)

    Tu ci dają 13 zł podwyżki a tu rośnie zasób na prąd i gaz oraz mieszkanie to co ja ***** mam dokładać do tego interesu...

  • 7: TADEUSZ z IP: 89.228.160.* (2014-03-06 08:46)

    Pracowałem prawie 40 lat i pobierano ode mnie podatek, opłatę na służbę zdrowia i odprowadzano odpowiednią kwotę na ZUS. Jestem emerytem,pracowałem w budżetówce,ale na pewno na "moim koncie" zebrała się spora sumka, którą Państwo zadysponowało na jakiś tam swoje potrzeby. Proponuję aby emerytom znieść podatek i opłatę na NFZ /NFZ to jakaś paranoja/. Jeżeli przez 40 lat opłacano z mojej pensji w/w to chyba wystarczy.

  • 8: anna z IP: 77.87.0.* (2014-03-04 16:13)

    podwyzszyli mi 20 zl.ten panminister nie ma wstydu dajac nam jalmuzne,pracowalam 40 lat uczcviwie a dzisiaj traktuje sie emerytow jak zlo konieczne,na nagrody dla siebie maja w rzadzie,trzynastki,biura poselskie dla pasozytow a nie poslow,zlikwidowac senat,sejm opolowe zmniejszyc,sami oplywaja w luksusy,zabrac polowe sluzbowych aut ,nie ma piemiedzy na reforme zdrowia,nie ma na podwyzke emerytur ale pracownicy rzadowi oplywaja w luksusy,nigdy juz nie pojde na wybory,bo kazdy kto sie dorwie do koryta ciagnie dla siebie,zwyklych ludzi maja w d...,niech zdychaja z glofdu i chorob

  • 9: Witog z IP: 89.71.100.* (2014-03-04 15:32)

    Jeśli państwo chce wspomóc najniżej uposażonych emerytów / często to niskie uposażenie wynika z ich własnej winy-krótki staż pracy ,niskie kwalifikacje i.tp. / to niech nie robi tego kosztem pozostałych emerytów. Ostatecznie powinny być na takie cele jakieś państwowe fundusze, które pochodzą z podatków wszystkich zatrudnionych. To co proponuje minister Kamysz jest nie do przyjęcia, bo to byłaby chyba już czwarta taka operacja pozbawiająca ludzi, którzy uczciwie przepracowali wiele lat należnych im pieniędzy.

  • 10: Jaromir z IP: 88.156.60.* (2014-03-04 09:59)

    Do: 95 emerytka z IP: 176.97.251.*
    Szanowana emerytko, po równo to dają w Korei Północnej i na Kubie, bo ... tam jest ustrój tzw. sprawiedliwości społeCnej! RESZTA ŚWIATA nie wprowadziła tej sprawiedliwości. Nie wiesz czasem dlaczego? Cały świat jest głupi, a tylko te dwa kraje oraz Ty i Tobie podobni są mądrzy? Jeżeli tak, to powinniście mieć lepiej niż ta reszta świata.
    Oto dziesięć NAJBIEDNIEJSZYCH krajów Europy z PKB/mieszkańca. W Polsce wynosi on 21.100$
    Mołdawia 3.400$
    Ukraina 7.300$
    Kosowo 7.400$
    Albania 8.000$
    Bośnia i Hercegowina 8.100$
    Macedonia 10.500$
    Serbia 10.700$
    Czarnogóra 11.600$
    Rumunia 12.700$
    Bułgaria 14.100$
    Wg bomisiów „sprawiedliwy” świat, to taki w którym OKRADA się bogatych, czyli mądrych, pomysłowych i pracowitych i DAJE (za nic) biednym (czytaj: leniom)!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie