statystyki

Skromna podwyżka emerytur w 2014 roku. Minister pracy chce waloryzacji kwotowej

28.02.2014, 08:39; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:44
  • Wyślij
  • Drukuj

Tegoroczna podwyżka świadczeń w ramach waloryzacji emerytur i rent będzie bardzo skromna. Od jutra najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych. Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, taka podwyżka świadczeń wynika z przepisów ustawowych.

reklama


reklama


Emerytury i renty zwiększają się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Niewielka inflacja i niewielki wzrost płac w zeszłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie. Minister zainspirował dyskusję, jak w przyszłości podwyższyć te najniższe emerytury i renty. Zaproponował pracodawcom i związkowcom by świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac.

O ile część pracodawców uznała, że pomysł jest godny rozważenia, to związkowcy powiedzieli kategoryczne "nie". Jak mówi IAR Wiesława Taranowska z OPZZ, nie może być tak, że jedni emeryci składają się na świadczenia innych emerytów. To państwo ma obowiązek dbania o najsłabszych.

Według ministra Kosiniaka-Kamysza byłoby najlepiej, gdyby emerytury i renty można było waloryzować kwotowo czyli każdemu po równo, tak jak było w 2012 roku.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest możliwe tylko epizodycznie. Minister wyraził nadzieję, że może uda się wypracować nowy sposób podwyższenia najniższych świadczeń na lata następne. Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR

reklama

  • zefir(2014-03-01 10:46) Odpowiedz 00

    Kamysz,nie kombinuj Pan jak oszwabić,emerytów i rencistów,tylko dorzuć kasy do funduszu emerytalnego na wyższą waloryzację.

  • Znawca(2014-03-01 13:21) Odpowiedz 00

    Ścierwo Kamysz myśli że będziemy robili do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa.

  • dana43(2014-03-01 09:50) Odpowiedz 00

    A dlaczego my, emeryci w ogóle płacimy podatek od naszych skromnych emerytur? Może by zająć się takim problemem?

  • kolon(2014-03-01 09:48) Odpowiedz 00

    Przeciętna miesięczna pensja w Polsce wynosi 3 510 zł. W skali roku wynagrodzenie przeciętnego Polaka osiąga zatem wartość 42 120 zł. Policzmy więc ile wyniesie podatek dochodowy w różnych krajach dla takiej kwoty wynagrodzenia.

    Kraj

    Kwota wynagrodzenia
    Kwota wolna od podatku

    Podatek do zapłaty Efektywna stopa opodatkowania
    Niemcy 42 120 32 816 zł 1 303 zł 3%
    Wielka Brytania 41 336 zł 157 zł 0,4%
    Francja 24 448 zł 972 zł 2%
    Austria 45 100 zł 0 zł 0%
    Finlandia 66 010 zł 0 zł 0%
    Polska 3 091 zł 7 025 zł 17%

  • kolon(2014-03-01 09:42) Odpowiedz 00

    Nie napadajcie na siebie,zydom właśnie o to chodzi.
    Premier Viktor Orban odrzucił ewentualność skorzystania przez jego kraj z linii kredytowej w wysokości 15 mld dolarów na warunkach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. „Kolejnej rundy negocjacji we wrześniu nie będzie. Węgierska gospodarka wychodzi na prostą i nie zamierzamy korygować naszego budżetu na 2013 rok. Nie spełnimy wygórowanych żądań MFW, ponieważ warunki udostępnienia linii kredytowej uderzyłyby w węgierskie społeczeństwo” – oświadczył Orban. „Lista żądań MFW jest długa i nie jest zgodna z interesami naszego narodu. 1.Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. 2.Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, zwiększać wieku emerytalnego. 3.Nikt nie będzie nam dyktował, co i kiedy mamy prywatyzować” – zaznaczył premier. "Nie mamy czego się obawiać. Linia kredytowa miała być tylko ewentualnym zabezpieczeniem na wypadek pogłębienia się unijnego kryzysu" – zapewnił. Jakże inaczej w świetle tego oświadczenia wygląda polska polityka. Pamiętamy radość Tuska i Rostowskiego, oraz ich dumne miny, jak to MFW ich szanuje przydzielając kolejne kredyty. Teraz patrząc na kolejne punkty wyliczanki Orbana mamy już pewność kto decyduje o naszej gospodarce. Na pewno nie tych dwóch speców od pożyczania, oni są tylko wykonawcą żądań bankowców-szantażystów. Teraz wiemy dlaczego tak wygląda szkolnictwo, służba zdrowia, czy infrastruktura, wiemy dlaczego rosną wszystkie podatki, a my mamy dłużej pracować, wiemy także dlaczego wyprzedawane są co lepsze kąski z naszego majątku. To nie ma nic wspólnego z poprawa jakości ich zarządzania, czym mydli nam się oczy. Jeśli rząd i minister finansów sam nie kreuje działań w gospodarce i nie jest autorem budżetu, tylko jest wykonawcą odgórnych zaleceń, to nic dziwnego, że ma czas aby bawić się w wyliczanki kosztów propozycji zgłaszanych przez opozycję, czego byliśmy ostatnio świadkami. Ten rząd sprawuje władzę, tylko pytanie w czyim imieniu?

  • kolon(2014-03-01 09:42) Odpowiedz 00

    Nie napadajcie na siebie,zydom właśnie o to chodzi
    Premier Viktor Orban odrzucił ewentualność skorzystania przez jego kraj z linii kredytowej w wysokości 15 mld dolarów na warunkach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. „Kolejnej rundy negocjacji we wrześniu nie będzie. Węgierska gospodarka wychodzi na prostą i nie zamierzamy korygować naszego budżetu na 2013 rok. Nie spełnimy wygórowanych żądań MFW, ponieważ warunki udostępnienia linii kredytowej uderzyłyby w węgierskie społeczeństwo” – oświadczył Orban. „Lista żądań MFW jest długa i nie jest zgodna z interesami naszego narodu. 1.Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. 2.Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, zwiększać wieku emerytalnego. 3.Nikt nie będzie nam dyktował, co i kiedy mamy prywatyzować” – zaznaczył premier. "Nie mamy czego się obawiać. Linia kredytowa miała być tylko ewentualnym zabezpieczeniem na wypadek pogłębienia się unijnego kryzysu" – zapewnił. Jakże inaczej w świetle tego oświadczenia wygląda polska polityka. Pamiętamy radość Tuska i Rostowskiego, oraz ich dumne miny, jak to MFW ich szanuje przydzielając kolejne kredyty. Teraz patrząc na kolejne punkty wyliczanki Orbana mamy już pewność kto decyduje o naszej gospodarce. Na pewno nie tych dwóch speców od pożyczania, oni są tylko wykonawcą żądań bankowców-szantażystów. Teraz wiemy dlaczego tak wygląda szkolnictwo, służba zdrowia, czy infrastruktura, wiemy dlaczego rosną wszystkie podatki, a my mamy dłużej pracować, wiemy także dlaczego wyprzedawane są co lepsze kąski z naszego majątku. To nie ma nic wspólnego z poprawa jakości ich zarządzania, czym mydli nam się oczy. Jeśli rząd i minister finansów sam nie kreuje działań w gospodarce i nie jest autorem budżetu, tylko jest wykonawcą odgórnych zaleceń, to nic dziwnego, że ma czas aby bawić się w wyliczanki kosztów propozycji zgłaszanych przez opozycję, czego byliśmy ostatnio świadkami. Ten rząd sprawuje władzę, tylko pytanie w czyim imieniu?

  • Jaromir(2014-03-01 14:49) Odpowiedz 00

    Do: 81 dana43 z IP: 79.163.195.*
    Już to też wyjaśnialiśmy w wielu postach w GP!
    Od wynagrodzenia brutto odejmuje się składki na ubezpieczenie społeczne i dopiero po tym zabiegu nalicza się podatek. Zatem od składek emerytalnych nie płacimy podatku i dlatego podatek ten płacimy od emerytury!

  • Ruch Autonomii Śląska(2014-03-01 19:18) Odpowiedz 00

    po Ukrainie czas na uwolnienie Slonska-koniec polskiej okupacji!

    "Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku : Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latacch widać, że małpa zegarek zepsuła."
    przeca to poloki to sa podludzie nie zaslugojom na ta pienkno ziemjo
    polaczki to biale murzyny, smieci europy, polak to makumba dla pana slonzaka albo niemca
    moj Majster tak mowi polki to sie ino nadajom na P Putzfrauen albo Prostituirte - sprzontaczki albo prostytutki,a poloki ino na Penner - menele i racjo mo
    polska to nie kraj a choroba, Ruch Autonomii Śląska to lekarstwo !ami nie ino poloki!!
    Ruchu Autonomii Śląska to jedyno schanso! polskie katolstwo raus !
    KUTZ i GORZELIK to nasza nadzieja na koniec okupacji SLONcalowal
    SKA !

  • emeryt(2014-03-02 10:04) Odpowiedz 00

    szkoda na nich słów.

  • phi(2014-03-03 07:00) Odpowiedz 00

    myślisz ...emerytko ...że jak będziesz powtarzać BZDURĘ to stanie się ona PRAWDĄ?...niestety tak nie będzie ...bo waloryzacja to przywrócenie WARTOŚCI a nie powiększenie ILOŚCI pieniędzy w emeryturze na którą pracowałam 45lat bez wychowawczego ,zwolnień lekarskich i obijania się...tak rządy przyrzekały...że im dłużej będę pracować to w starości za emeryturę będę mogła się leczyć i rehabilitować bez wyciągania ręki po pieniążki do MOPSów i Caritasów ...a teraz chcą mnie zrównać z obibokami lub pracującymi na czarno albo tymi co w ramach pracy na zwolnieniach wille budowali?w 99 poście logicznie napisałaś to prześlij to politykom a nie wymyślaj ,że każdy ma dostać po RÓWNO...bo "po równo tzn że każdy kiedyś będzie miał po gów.."

  • tfu(2014-03-02 08:20) Odpowiedz 00

    Proszę skasowac post nr 85...i poprosić by się wyniósł tam gdzie jego miejsce razem ze swym przywódcą/dcami ...to zwyczajne chamstwo ,żyć na polskiej pięknej ziemi , korzystać z jej dóbr i tak pisać

  • emeryt(2014-03-02 00:31) Odpowiedz 00

    16 zł tylko dla idiotów...

  • aPOpsl(2014-03-01 21:52) Odpowiedz 00

    ten kamyszak uparty jak osioł, albo głupi albo bezczelny.Jeśli ktoś płacił niższe składki emerytalne nie może żądać wyższej emerytury.Chyba jasne.Najwyrażniej ljudowiec podpuszcza wiochę przed wyborami.Tam najwięcej rent masowo przyznawanych zamiast socjalu,chłoporobole też nie za bogate emerytury więc goni do swoich.Dziś na wsi nie ma produkcji nawet na samozaopatrzenie, jadąc latem słyszę tylko strzyżenie trawników i gulgot walonego piwska.Odebrać chamstwu KRUS,lipne renty i dopłaty to zaraz kociokwik jak to chłopa gnębią.Kamyszak już niedługo ciebie.

  • Jaromir(2014-03-01 09:23) Odpowiedz 00

    Na pociechę - lista dziesięciu NAJBIEDNIEJSZYCH krajów Europy z PKB/mieszkańca, Polska z 21.100$ NA KTÓRYM MIEJSCU?
    1. Mołdawia 3.400$
    2. Ukraina 7.300$
    3. Kosowo 7.400$
    4. Albania 8.000$
    5. Bośnia i Hercegowina 8.100$
    6. Macedonia 10.500$
    7. Serbia 10.700$
    8. Czarnogóra 11.600$
    9. Rumunia 12.700$
    10. Bułgaria 14.100$
    Ciekawy jestem co na to nasze BOMISIE(należy)?

  • hitaczi(2014-03-01 09:10) Odpowiedz 00

    Ludzie skąd ten jazgot? Niska inflacja to i niska waloryzacja. Emerytury i tak są zbyt wysokie (skoro system się nie bilansuje to nie ma innej możliwości) więc emeryci powinni się cieszyć - osoby które teraz są na rzecz emerytów dojone już nie będą miał tak dobrze za 15 czy 30 lat. I darujcie sobie gadki o tym ile kto oszczędził na emeryturę - bo w państwowym systemie wszyscy oszczędzili dokładnie tyle samo: równe zero. Oszczędzać to sobie można z dala od państwa.

  • Tylko kwotowa waloryzacja!(2014-02-28 22:36) Odpowiedz 00

    Tylko waloryzacja KWOTOWA jest sprawiedliwa społecznie!!!
    Różnica w wysokości emerytur powstaje w chwili jej wyliczenia. I taka różnica winna utrzymać się do samego końca! Bo niby dlaczego ten kto ma wyższą emeryturę ma otrzymywać wyższą waloryzację??? Niby dlaczego???!!!

  • emerytowana nauczycielka(2014-02-28 22:40) Odpowiedz 00

    kto temu mlodemu powierzyl tak wazne dla spoleczenstwa stanowisko? a on obnaza co miesiac te sama mysl, jak zabrac emerytom ustawowa waloryzacje? niczego wiecej przez kadencje nie wymysll,dlaczego taki czlowiek zyje dobrze rowniez z mojej emerytury?

  • Mam nadzieję(2014-02-28 22:14) Odpowiedz 00

    że koalicja rządowa ma rozeznanie, że takie pomysły min. K-K pogrążają obecną władzę w oczach świadomych wyborców-emerytów...

  • Jaromir(2014-02-28 21:46) Odpowiedz 00

    Skoro inflacja była niziutka – dla gospodarstw emerytów i rencistów 1,1% - to i waloryzacja jest niewielka. Natomiast ta druga część waloryzacji – 20% realnego wzrostu płac – powinna być tak skonstruowana, że im wyższa emerytura, tym większa waloryzacja, ponieważ emeryt z WYPRACOWANĄ WYŻSZĄ emeryturą WIĘCEJ kupuje (stać go na to) i płaci WIĘKSZE podatki w WIĘKSZYM stopniu utrzymując biednych! A to zapewnia waloryzacja PROCENTOWA, z której korzystają biedni. Czyż to nie jest sprawiedliwe? Żołądki mamy jednakowe? Jęczącemu bomisiowi MUSI wystarczyć to, co WYPRACOWAŁ na wyżywienie, a ci co przepracowali po kilkadziesiąt lat i mają godne emerytury, nie tylko napełniają swoje żołądki, ale mają także na rozrywki, inne dodatki umilające lata emerytury i na ZASILANIE ZE SWOICH PODATKÓW biednych.
    „Waloryzacja kwotowa” jest dobra JEDYNIE dla takich, co NIE MAJĄ O NICZYM POJĘCIA!

    Do: 16: WALORYZACJA KWOTOWA !!! z IP: 81.190.170.*
    A KTO Ci zniszczył Twoje dokumenty?! Odchodząc z każdej pracy dostawałeś odpowiednie dokumenty. GDZIE JE PODZIAŁEŚ?
    CENY żywności, leków itd. rzeczywiście są jednakowe dla wszystkich, ale KOSZTY nie są jednakowe, ponieważ wszyscy nie kupują TYLE SAMO produktów, towarów! Mnie stać na WIĘCEJ, bo WYPRACOWAŁEM WYŻSZĄ emeryturę niż Twoja. ZAPAMIĘTAJ SOBIE RAZ NA JUTRO - waloryzuje się WARTOŚĆ emerytur i rent, a NIE ILOŚĆ bochenków chleba, kilogramów salcesonu, kop jaj na śniadanie …! Kiedy wreszcie zaświta Ci WŁAŚCIWE myślenie?

    Do: 24: Waloryzacja... z IP: 89.76.79.*
    I co z tego, że pogłębia się różnica WYSOKOŚCI emerytur, jeżeli nie pogłębia się WARTOŚĆ emerytur? Po KAŻDEJ waloryzacji PROCENTOWEJ WARTOŚĆ WSZYSTKICH EMERYTUR POZOSTAJE BEZ ZMIAN, tak samo jak PROPORCJE między emeryturami! ZNAJ PROPORCJE mocium panie! Potrafisz odróżnić wysokość emerytur (w złotówkach) od ich wartości? NIE POTRAFISZ, skoro piszesz takie GŁUPOTY! I także dlatego masz NISKĄ emeryturę.

    36: emeryt z IP: 89.228.105.*
    EMERYCIE wydukany waloryzacją kwotową w 2012 r., CHODŹ na WSZYSTKIE WYBORY i GŁOSUJ NA KOGO CHCESZ, byle tylko nie na obecnych pOSŁÓW!
    Masz do wyboru tylko 2 możliwości:
    1. Jeżeli nie pójdziesz na wybory, to SAM SOBIE ZASZKODZISZ, ponieważ ilość ważnych głosów oddanych na obecnych pOSŁÓW będzie stanowić WIĘKSZY PROCENT WAŻNYCH głosów, a gdy oddasz nieważny głos, to efekt BĘDZIE TAKI SAM jak wyżej.
    2. TYLKO głosowanie na każdą inną partię pozwoli oderwać ryje obecnych pOSŁÓW od koryta!
    W Australii udział w wyborach jest OBOWIĄZKOWY, a brak udziału „owocuje” KARĄ FINANSOWĄ! Buraki pastewne powiedzą, że tam nie ma demokracji i wolności bo jest przymus. BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY ZA SIEBIE i SWOJĄ RODZINĘ! Oczekujesz pomocy od państwa, to chociaż bierz udział w wyborach – to NIC CIEBIE NIE KOSZTUJE! W ostatnich wyborach parlamentarnych w Niemczech w 2013 r. udział wzięło ponad 70% uprawnionych do głosowania!
    Pozdrawiam.

  • Wprowadzic 5-cio progowa skale podatku PIT(2014-02-28 17:22) Odpowiedz 00

    Panie Ministrze,

    jak Rzadowi brakuje srodkow finansowych,

    to moze juz najwyzszy czas wprowadzic 5-cio progowa skale progresywnego podatku PIT
    np. 10-20-30-40-50%.