statystyki

Skromna podwyżka emerytur w 2014 roku. Minister pracy chce waloryzacji kwotowej

28.02.2014, 08:39; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:44

Tegoroczna podwyżka świadczeń w ramach waloryzacji emerytur i rent będzie bardzo skromna. Od jutra najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych. Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, taka podwyżka świadczeń wynika z przepisów ustawowych.

reklama


reklama


Emerytury i renty zwiększają się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Niewielka inflacja i niewielki wzrost płac w zeszłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie. Minister zainspirował dyskusję, jak w przyszłości podwyższyć te najniższe emerytury i renty. Zaproponował pracodawcom i związkowcom by świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac.

O ile część pracodawców uznała, że pomysł jest godny rozważenia, to związkowcy powiedzieli kategoryczne "nie". Jak mówi IAR Wiesława Taranowska z OPZZ, nie może być tak, że jedni emeryci składają się na świadczenia innych emerytów. To państwo ma obowiązek dbania o najsłabszych.

Według ministra Kosiniaka-Kamysza byłoby najlepiej, gdyby emerytury i renty można było waloryzować kwotowo czyli każdemu po równo, tak jak było w 2012 roku.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest możliwe tylko epizodycznie. Minister wyraził nadzieję, że może uda się wypracować nowy sposób podwyższenia najniższych świadczeń na lata następne. Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.

reklama


Źródło:IAR

Polecane

reklama

  • Dodatek socjalny do emerytury(2014-02-28 09:11) Odpowiedz 00

    Emerytom ZUS- owskim nalezy przyznac dodatkowo czesc socjalna do pracowniczej emerytury w ujeciu regresywnym czyli im mniejsza emerytura tym wyzszy staly dodatek platny z budzetu panstwa.

    Lub zamiast regresywnego dodatku dla mniej zamoznych, przyznac emeryture obywatelska dla wszystkich obywateli w wieku senioralnym obok emerytury pracowniczej, tak jak w systemie kanadyjskim.

  • kolon(2014-03-01 09:42) Odpowiedz 00

    Nie napadajcie na siebie,zydom właśnie o to chodzi.
    Premier Viktor Orban odrzucił ewentualność skorzystania przez jego kraj z linii kredytowej w wysokości 15 mld dolarów na warunkach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. „Kolejnej rundy negocjacji we wrześniu nie będzie. Węgierska gospodarka wychodzi na prostą i nie zamierzamy korygować naszego budżetu na 2013 rok. Nie spełnimy wygórowanych żądań MFW, ponieważ warunki udostępnienia linii kredytowej uderzyłyby w węgierskie społeczeństwo” – oświadczył Orban. „Lista żądań MFW jest długa i nie jest zgodna z interesami naszego narodu. 1.Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. 2.Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, zwiększać wieku emerytalnego. 3.Nikt nie będzie nam dyktował, co i kiedy mamy prywatyzować” – zaznaczył premier. "Nie mamy czego się obawiać. Linia kredytowa miała być tylko ewentualnym zabezpieczeniem na wypadek pogłębienia się unijnego kryzysu" – zapewnił. Jakże inaczej w świetle tego oświadczenia wygląda polska polityka. Pamiętamy radość Tuska i Rostowskiego, oraz ich dumne miny, jak to MFW ich szanuje przydzielając kolejne kredyty. Teraz patrząc na kolejne punkty wyliczanki Orbana mamy już pewność kto decyduje o naszej gospodarce. Na pewno nie tych dwóch speców od pożyczania, oni są tylko wykonawcą żądań bankowców-szantażystów. Teraz wiemy dlaczego tak wygląda szkolnictwo, służba zdrowia, czy infrastruktura, wiemy dlaczego rosną wszystkie podatki, a my mamy dłużej pracować, wiemy także dlaczego wyprzedawane są co lepsze kąski z naszego majątku. To nie ma nic wspólnego z poprawa jakości ich zarządzania, czym mydli nam się oczy. Jeśli rząd i minister finansów sam nie kreuje działań w gospodarce i nie jest autorem budżetu, tylko jest wykonawcą odgórnych zaleceń, to nic dziwnego, że ma czas aby bawić się w wyliczanki kosztów propozycji zgłaszanych przez opozycję, czego byliśmy ostatnio świadkami. Ten rząd sprawuje władzę, tylko pytanie w czyim imieniu?

  • emeryt(2014-03-02 10:04) Odpowiedz 00

    szkoda na nich słów.

  • tfu(2014-03-02 08:20) Odpowiedz 00

    Proszę skasowac post nr 85...i poprosić by się wyniósł tam gdzie jego miejsce razem ze swym przywódcą/dcami ...to zwyczajne chamstwo ,żyć na polskiej pięknej ziemi , korzystać z jej dóbr i tak pisać

  • emeryt(2014-03-02 00:31) Odpowiedz 00

    16 zł tylko dla idiotów...

  • aPOpsl(2014-03-01 21:52) Odpowiedz 00

    ten kamyszak uparty jak osioł, albo głupi albo bezczelny.Jeśli ktoś płacił niższe składki emerytalne nie może żądać wyższej emerytury.Chyba jasne.Najwyrażniej ljudowiec podpuszcza wiochę przed wyborami.Tam najwięcej rent masowo przyznawanych zamiast socjalu,chłoporobole też nie za bogate emerytury więc goni do swoich.Dziś na wsi nie ma produkcji nawet na samozaopatrzenie, jadąc latem słyszę tylko strzyżenie trawników i gulgot walonego piwska.Odebrać chamstwu KRUS,lipne renty i dopłaty to zaraz kociokwik jak to chłopa gnębią.Kamyszak już niedługo ciebie.

  • Ruch Autonomii Śląska(2014-03-01 19:18) Odpowiedz 00

    po Ukrainie czas na uwolnienie Slonska-koniec polskiej okupacji!

    "Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku : Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latacch widać, że małpa zegarek zepsuła."
    przeca to poloki to sa podludzie nie zaslugojom na ta pienkno ziemjo
    polaczki to biale murzyny, smieci europy, polak to makumba dla pana slonzaka albo niemca
    moj Majster tak mowi polki to sie ino nadajom na P Putzfrauen albo Prostituirte - sprzontaczki albo prostytutki,a poloki ino na Penner - menele i racjo mo
    polska to nie kraj a choroba, Ruch Autonomii Śląska to lekarstwo !ami nie ino poloki!!
    Ruchu Autonomii Śląska to jedyno schanso! polskie katolstwo raus !
    KUTZ i GORZELIK to nasza nadzieja na koniec okupacji SLONcalowal
    SKA !

  • Jaromir(2014-03-01 14:49) Odpowiedz 00

    Do: 81 dana43 z IP: 79.163.195.*
    Już to też wyjaśnialiśmy w wielu postach w GP!
    Od wynagrodzenia brutto odejmuje się składki na ubezpieczenie społeczne i dopiero po tym zabiegu nalicza się podatek. Zatem od składek emerytalnych nie płacimy podatku i dlatego podatek ten płacimy od emerytury!

  • Znawca(2014-03-01 13:21) Odpowiedz 00

    Ścierwo Kamysz myśli że będziemy robili do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa.

  • zefir(2014-03-01 10:46) Odpowiedz 00

    Kamysz,nie kombinuj Pan jak oszwabić,emerytów i rencistów,tylko dorzuć kasy do funduszu emerytalnego na wyższą waloryzację.

  • dana43(2014-03-01 09:50) Odpowiedz 00

    A dlaczego my, emeryci w ogóle płacimy podatek od naszych skromnych emerytur? Może by zająć się takim problemem?

  • kolon(2014-03-01 09:48) Odpowiedz 00

    Przeciętna miesięczna pensja w Polsce wynosi 3 510 zł. W skali roku wynagrodzenie przeciętnego Polaka osiąga zatem wartość 42 120 zł. Policzmy więc ile wyniesie podatek dochodowy w różnych krajach dla takiej kwoty wynagrodzenia.

    Kraj

    Kwota wynagrodzenia
    Kwota wolna od podatku

    Podatek do zapłaty Efektywna stopa opodatkowania
    Niemcy 42 120 32 816 zł 1 303 zł 3%
    Wielka Brytania 41 336 zł 157 zł 0,4%
    Francja 24 448 zł 972 zł 2%
    Austria 45 100 zł 0 zł 0%
    Finlandia 66 010 zł 0 zł 0%
    Polska 3 091 zł 7 025 zł 17%

  • kolon(2014-03-01 09:42) Odpowiedz 00

    Nie napadajcie na siebie,zydom właśnie o to chodzi
    Premier Viktor Orban odrzucił ewentualność skorzystania przez jego kraj z linii kredytowej w wysokości 15 mld dolarów na warunkach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. „Kolejnej rundy negocjacji we wrześniu nie będzie. Węgierska gospodarka wychodzi na prostą i nie zamierzamy korygować naszego budżetu na 2013 rok. Nie spełnimy wygórowanych żądań MFW, ponieważ warunki udostępnienia linii kredytowej uderzyłyby w węgierskie społeczeństwo” – oświadczył Orban. „Lista żądań MFW jest długa i nie jest zgodna z interesami naszego narodu. 1.Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. 2.Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, zwiększać wieku emerytalnego. 3.Nikt nie będzie nam dyktował, co i kiedy mamy prywatyzować” – zaznaczył premier. "Nie mamy czego się obawiać. Linia kredytowa miała być tylko ewentualnym zabezpieczeniem na wypadek pogłębienia się unijnego kryzysu" – zapewnił. Jakże inaczej w świetle tego oświadczenia wygląda polska polityka. Pamiętamy radość Tuska i Rostowskiego, oraz ich dumne miny, jak to MFW ich szanuje przydzielając kolejne kredyty. Teraz patrząc na kolejne punkty wyliczanki Orbana mamy już pewność kto decyduje o naszej gospodarce. Na pewno nie tych dwóch speców od pożyczania, oni są tylko wykonawcą żądań bankowców-szantażystów. Teraz wiemy dlaczego tak wygląda szkolnictwo, służba zdrowia, czy infrastruktura, wiemy dlaczego rosną wszystkie podatki, a my mamy dłużej pracować, wiemy także dlaczego wyprzedawane są co lepsze kąski z naszego majątku. To nie ma nic wspólnego z poprawa jakości ich zarządzania, czym mydli nam się oczy. Jeśli rząd i minister finansów sam nie kreuje działań w gospodarce i nie jest autorem budżetu, tylko jest wykonawcą odgórnych zaleceń, to nic dziwnego, że ma czas aby bawić się w wyliczanki kosztów propozycji zgłaszanych przez opozycję, czego byliśmy ostatnio świadkami. Ten rząd sprawuje władzę, tylko pytanie w czyim imieniu?

  • Jaromir(2014-03-01 09:23) Odpowiedz 00

    Na pociechę - lista dziesięciu NAJBIEDNIEJSZYCH krajów Europy z PKB/mieszkańca, Polska z 21.100$ NA KTÓRYM MIEJSCU?
    1. Mołdawia 3.400$
    2. Ukraina 7.300$
    3. Kosowo 7.400$
    4. Albania 8.000$
    5. Bośnia i Hercegowina 8.100$
    6. Macedonia 10.500$
    7. Serbia 10.700$
    8. Czarnogóra 11.600$
    9. Rumunia 12.700$
    10. Bułgaria 14.100$
    Ciekawy jestem co na to nasze BOMISIE(należy)?

  • Jaromir(2014-03-02 11:14) Odpowiedz 00

    Do: 89 tfu z IP: 89.231.254.*
    A może podasz jakieś konkrety, co Ci się nie podoba w tym co napisałem? Kogoś obraziłem? NIE MAM ŻADNYCH przywódców i NIE MIAŁEM! Moja emerytura NIE JEST MUNDUROWA! Chyba sam nie wiesz co piszesz i na jaki temat. I chyba pomyliłeś NR POSTU!

  • hitaczi(2014-03-01 09:10) Odpowiedz 00

    Ludzie skąd ten jazgot? Niska inflacja to i niska waloryzacja. Emerytury i tak są zbyt wysokie (skoro system się nie bilansuje to nie ma innej możliwości) więc emeryci powinni się cieszyć - osoby które teraz są na rzecz emerytów dojone już nie będą miał tak dobrze za 15 czy 30 lat. I darujcie sobie gadki o tym ile kto oszczędził na emeryturę - bo w państwowym systemie wszyscy oszczędzili dokładnie tyle samo: równe zero. Oszczędzać to sobie można z dala od państwa.

  • Jaromir(2014-03-01 09:07) Odpowiedz 00

    Do: 65 Tylko kwotowa waloryzacja! z IP: 164.126.49.*
    W swoich kilku zdaniach objawiłeś nam swoją CAŁKOWITĄ GŁUPOTĘ – mylisz ILOŚĆ ZŁOTÓWEK z ich WARTOŚCIĄ! Umiejętność obsługiwania komputera w podstawowym zakresie masz opanowaną, ale z matematyki to na pewno ZAWSZE miałeś PAŁĘ! Jak udało Ci się skończyć podstawówkę?
    I co jeszcze gorsze, nawet nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie dlatego masz NISKĄ emeryturę!

    Waloryzacja jak inflacja – MUSI BYĆ PROCENTOWA!
    Waloryzacja emerytury/renty ma na celu przywrócenie pierwotnej WARTOŚCI ekonomicznej emerytury/renty, a nie takiej samej ilości złotówek, jaką miała emerytura/renta w pierwszym dniu jej odebrania. A że renta/emerytura traci wartość z powodu INFALCJI, którą LICZY SIĘ W PROCENTACH, więc dlatego waloryzacja to PROCENTOWE ich przeliczenie wymuszone INFLACJĄ!
    Przykład:
    Twój wypracowany latami kosz jest TRZY RAZY WIĘKSZY od mojego koszyka, ponieważ wypracowałem koszyk trzykrotnie mniejszy od twojego kosza i dlatego twoja waloryzacja ZAWSZE powinna wynosić TRZY RAZY WIĘCEJ w złotówkach NIŻ MOJA, ale WARTOŚCIOWO zawsze musi być taka sama. Czy odróżniasz wartość od ilości, jeżeli nie, to wróć do podstawówki! Tylko waloryzacja PROCENTOWA z powodu PROCENTOWEJ inflacji zapewnia KAŻDEMU emerytowi/renciście STAŁY poziom wartości jego koszyczka, który sam sobie wypracował. Czy waloryzacja PROCENTOWA mnie okrada? NIE - WARTOŚCIOWO NIC NIE ULEGNIE ZMIANIE.
    Masz 3.000 zł emerytury, a ja 1.000zł. Możesz więc kupić 3 razy więcej, niż ja. Możesz kupować teraz i ... na wieki wieków! Teraz dodajmy jednemu i drugiemu, zgodnie z "waloryzacją kwotową", po 100 zł. Ty masz 3.100zł, ja 1.100 zł. Czy nadal możesz kupować 3 razy więcej, niż ja? NIE, ponieważ po „waloryzacji kwotowej” NIE MASZ emerytury 3 razy większej od mojej! PONIAŁ wreszcie?

    Przy okazji wyjaśnienia:
    Państwo „bogaczom” nie dokłada. Oni sami sobie DOKŁADALI chęciami do nauki > wytężoną pracą WYSOKO wynagradzaną > wysokimi składkami emerytalnymi > dlatego mają wyższe emerytury i WYŻSZE kwotowo waloryzacje, chociaż WARTOŚCIOWO są TAKIE SAME DLA WSZYSTKICH. Państwo w 2012 r. ukradło „bogaczom” aby dać takim jak Ty i obibokom, leserom oraz „chorowitym” spod budek z piwem! A Ty masz KOMPLEKS DAMOKLESA typowy dla bomisiów.
    Jakim sposobem bogaci emeryci maja takie wysokie emerytury?
    Wg takich jak Ty „sprawiedliwy” świat, to UKRAŚĆ bogatym (czytaj: mądrym, pomysłowym i pracowitym) i DAĆ (za nic) biednym (czytaj: leniom)!
    Biadolicie, ale nikt nie pisze jakie ma wykształcenie, ile dziesiątek lat pracował i czego dokonał. Rozumiem że jedyne osiągnięcie to "jednakowy żołądek". Mózgi macie(?) w swoich ŻOŁĄDKACH i dlatego leń ograniczony umysłowo NIGDY nie zrozumie znaczenia słowa „waloryzacja” i jej celu!
    Pozdrawiam.

  • alijar(2014-03-01 09:04) Odpowiedz 00

    Minister finansów chce "urawniłowki"!!

  • POL ANKA(2014-03-01 00:38) Odpowiedz 00

    tak na marginesie, przykład z brzegu, obywatel Protasiewicz, wrażliwiec. Ten Pan w swoim życiu nie wytwarzał wartości dodanej, jego pracą jest polityka. JEGO status materialny --- BOGACZ. Emerytura już zapewniona ok. 12 tyś. zł. My Robole codziennie walczymy o przetrwanie wsłuchując się w porykiwania geniuszy od reform coby nam lepiej było. Skwapliwie pomija się liczebność grup uprawnionych do emerytur i rent, z ogromną boleścią podaje się albo wręcz przemilcza rodzaje i wielkość innych świadczeń, które wypłaca ZUS z swoich zasobów a które zostały powołane do życia przez radosną twórczość TKM. A i sam mechanizm waloryzacji świadczeń w warunkach "rynku wschodzącego" ( bogacenie się tzn. mała inflacja, stosunkowo wysoki wzrost płac ) mimo usilnych starań zasłonowo-osłonowych -maskujących różnych KIŚNIAKÓW jest najlepszym przykładem na dobrze zorganizowany proceder biologicznego wyniszczania starszego pokolenia. Nasi decydenci w sposób niezamierzony osiągnęli tak pożądany przez niektóre środowiska naturalny porządek - ŻYĆ MAJĄ PRAWO TYLKO NAJSILNIEJSZE JEDNOSTKI. I tu celna uwaga za kurtyny, a czy najmądrzejsze ? Padła tu propozycja waloryzacji o wskaźnik inflacji, bodaj minister jakiś ją zaproponował, propozycja kuriozalna a wręcz świadcząca o poważnych brakach w wykształceniu lub defektach intelektualnych, nie może z tego względu być przedmiotem dyskusji. Propozycja waloryzacji o wskaźnik wzrostu wynagrodzeń bardzo dobra. Ale pełnym sukcesem byłoby jeszcze jedno podejście do reformy systemy emerytalnego. Bez Buzka, Tuska i innych dyletantów. A zacząć należy od przegonienia obecnych kierujących ZUSEM, przepraszam dojących ZUS. I zmiana siatki płac, i koniec z wojażami po świecie, pielgrzymkami, i weryfikacja wypłacanych świadczeń, i zwiększenie kwoty wolnej od podatku do wysokości minimum socjalnego ( oczywiście miesięcznie nie rocznie ). I koniec z nieuzasadnionymi wydatkami na wojsko, powrót z misji i demobilizacja, biedaków nie stać na armię pełną generałów i kapelanów.

  • do 65(2014-03-01 08:05) Odpowiedz 00

    Dlaczego ? Bo stała różnica jest coraz mniej warta ! A ma być warta tyle samo ! Czyżby za 1000zł róznicy w emeryturze mozna kupic teraz tyle samo co np. 10 lat temu ?