statystyki

Wojsko wlicza się do emerytury. To okres pracy w szczególnych warunkach?

02.01.2014, 12:35; Aktualizacja: 02.01.2014, 13:06
W praktyce wiele wątpliwości budzi to, czy czas zasadniczej służby wojskowej można uwzględnić przy ustalaniu okresów pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, skoro nie jest to przecież służba zawodowa.

W praktyce wiele wątpliwości budzi to, czy czas zasadniczej służby wojskowej można uwzględnić przy ustalaniu okresów pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, skoro nie jest to przecież służba zawodowa.źródło: ShutterStock

Zasadniczą służbę uwzględnia się przy ustalaniu czasu ubezpieczenia. Kontrowersje budzi jednak to, czy zaliczać ją do okresów pracy w szczególnych warunkach lub charakterze

reklama


reklama


Okresy służby wojskowej zalicza się do stażu emerytalnego jako okresy składkowe – zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). W ten sposób traktuje się czynną służbę w Wojsku Polskim, okresy jej równorzędne albo zastępcze formy tej służby. Mieści się więc tu także zasadnicza służba wojskowa, którą przez lata odbywało wielu mężczyzn. Trwała ona 24 lub 36 miesięcy. Z punktu widzenia ubezpieczonych, choć nie był to okres zatrudnienia, to jest on traktowany tak, jakby były wtedy opłacane składki.


Pozostało jeszcze 91% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • qwerty(2014-01-02 18:00) Odpowiedz 124

    Dlaczego mi policzono wojsko ze współczynnikiem 0,7 a zawodowym wojskowym liczone jest 2,6 ? Byliśmy w różnym wojsku, czy jak ?

  • PrPr(2014-04-01 13:02) Odpowiedz 100

    Nie tęsknię za PRLem (choć teraz mamy prl-bis) Takie mieliśmy wtedy Państwo i ustrój, nie jest to nasza wina. Była to jednak służba Ojczyźnie jak zła by nie była, zabrano mi 2 lata z najpiękniejszych lat, na dwa lata pozbawiono mnie zarobku, podnoszenia kwalifikacji, możliwości rozwoju, awansu itp. Więc nie rozumiem dlaczego mam być jeszcze dodatkowo za to karany?!

  • bzdura(2014-02-14 14:03) Odpowiedz 81

    To półprawda czyli bzdura. Służbę w LWP zaliczono mi do lat pracy jako lata składkowe ze składką w wysokości 0 zł. Emerytury za te 2 lata dostanę 0 zł. Mam to na pismie z ZUS, i od rzecznika praw obywatelskich z adnotacją, że takie jest prawo. Zostaje tylko Strasburg. Podobno Państwo Polskie przegrywa tam jedną sprawę na tydzień.

  • Adamm(2014-01-02 17:12) Odpowiedz 60

    Jeszcze trochę a okaże się że byłem 24 miesiące w związku przestępczym o charakterze zbrojnym!!! No bo PRL i LWP!!!

  • OKRADANY OBYWATEL(2014-01-07 14:43) Odpowiedz 31

    CHORY ******** KRAJ TYSKOZJADA NIEDŁUGO KAZDY POSEŁ BĘDZIE MIAŁ SWOJEGO KIEROWCĘ

  • klakier(2014-01-03 21:36) Odpowiedz 30

    To w końcu, wlicza się, czy NIE wlicza się, do czasu pracy w warunkach szczególnych. Zaznaczam, że moja JW ..., była na Wybrzeżu w 1970r, stacjonując w Pruszczu Gdańskim. Coś niecoś widziałem, ale te rozruchy BANDYTÓW i NIEROBÓW, w Gdańsku, to były całkiem inne, niż obecnie opisywane.

  • Nawet tym...(2014-01-02 19:54) Odpowiedz 34

    ...co strzelali na Wybrzeżu i w Czechosłowacji ???

  • kapral(2014-01-02 16:27) Odpowiedz 31

    Do dzisiaj jestem wyśmiewany że tatuś nie załatwił mi zwolnienia ze słuzby wojskowej

  • kikula(2015-07-20 19:21) Odpowiedz 21

    Ruda małpa z pomorskiego lize duopsko FRAU za Odry

  • i to(2014-01-04 18:44) Odpowiedz 13

    Okradanie staje sie specjalnością i normą w "demokratycznym państwie prawa-hi hi hi" Dzień bez złodziejki - dniem straconym ???Posłowie,senatorowie,pałac i rząd będzie pobierał wynagrodzenie równe średniej krajowej ,powód- likwidacji nierówności społecznej.
    Ludzie nie napadajcie na siebie,ten rząd każdemu z Was tylko zabiera,ale o swoje koryto dba do przesady.W myśl czego-wyniszczania narodu !!!
    Trybunał już może nie wystarczyć...Za zdradę wyrok jest tylko jeden.

  • Seer(2014-01-04 00:20) Odpowiedz 10

    do krol?: skoro nawiązujesz do swojej mateczki do tam spirdalaaj

  • rezerwista 1972 jw.1288ł(2014-01-14 14:55) Odpowiedz 10

    Odbycie zasadniczej służby wojskowej było nobilitacją dla chłopaka ze wsi i małych miasteczek.A ponadto, nauczyliśmy się dbać o siebie (uprać skarpetki, slipy, uprasować spodnie i koszulę) nie bałaganić w sali sypialnej. Widzę po wnukach, że bardzo brak im takiej" szkoły życia". Jak bardzo było to potrzebne " młodym zbuntowanym", świadczyły wcielenia do wojska synów oficerów wojskowy ch, a traktowani byli na ogólnych zasadach. Pozdrawiam wszystkich rezerwistów zasadniczej służy wojskowej. Lezka w oku się kręci.

  • Koziołek M.(2014-10-18 14:43) Odpowiedz 10

    Z dumą patrzę na naszych chłopaków - pięknie wyglądają i pachną, myszki dziarsko trzymają, strzelać też potrafią tylko ja się pytam - czy to na pewno są żołnierze MENTALNIE przygotowani do wojaczki?

  • krol(2014-01-02 13:58) Odpowiedz 10

    Tusk ma 91 wiceministrów i aż 28 doradców. RZĄD ma aż 120 ministrów w Polsce - w Niemczech tylko 60 !
    2 miliardy kosztuje nas władza, NAGRODY - miliardy na nagrody, trzynastki, premie, przywileje itp.
    To światowy rekord!
    W ministerstwach i kancelarii premiera na nagrody poszło już 473 mln zł. To chyba światowy rekord! Jak policzyliśmy, od początku rządów Platformy Obywatelskiej w ministerstwach i kancelarii premiera na nagrody poszło już 473 mln zł.
    To chyba światowy rekord! Tak nagradzała się rządząca koalicja: 2008 r. - 122 mln zł 2009 r. - 95 mln zł 2010 r. - 105 mln zł 2011 r. - 108 mln zł 2012 r. - 40 mln zł 2013 r. (dane z 13 resortów) - 3 mln zł RAZEM: 473 mln zł [ AKA, MEG ] /gazeta Fakt dn. 10-07-2013 r. cytat/
    17 ministerstw, 29 urzędów centralnych, dziesiątki inspekcji i nadzorów, a w nich setki tysięcy zatrudnionych.
    Tylko w latach 2008–2009 zatrudnienie w urzędach wzrosło o 40 tysięcy etatów
    Armia super urzędników ze służby cywilnej liczy aż 122 375 osób (na ponad 430 tysięcy wszystkich biurokratów).
    Rząd Tuska ma aż 309 limuzyn – roczne utrzymanie aut pochłania ponad 5,5 mln zł. ! Ministrów wozi aż 128 kierowców.
    Prezydent ma 80 aut!
    / SZWECJA – Szwedzki rząd ma do dyspozycji 16 samochodów z szoferami. Żaden minister nie ma własnego służbowego auta. NIEMCY – W Niemczech samochody osobiste są tylko do dyspozycji szefa rządu, ministrów, sekretarzy stanu i dyrektorów departamentów. /
    / SZWECJA – Szwedzki rząd ma do dyspozycji 16 samochodów z szoferami. Żaden minister nie ma własnego służbowego auta.
    NIEMCY – W Niemczech samochody osobiste są tylko do dyspozycji szefa rządu, ministrów, sekretarzy stanu i dyrektorów departamentów. /gazeta Fakt z dn. 12-10-2010 r. artykuł/ [MEG] /

    RZĄD 120 ministrów w Polsce - w Niemczech tylko 60 !
    PARLAMENT 100 senatorów i aż 460 posłów ?
    POLSKA 38 mln ludności 460 posłów, 100 senatorów .
    ROSJA 142 mln ludności 450 deputowanych,
    USA 308 mln ludności Izba Reprezentantów 435 i 100 senatorów,
    NIE dziwmy się że jest KRYZYS !?
    Policzcie ile oni nas kosztują i ich przywileje ? Po co nam w Polsce ich aż tylu ?
    Dzienne utrzymanie Sejmu kosztuje podatników ok. 1,2 miliona zł!

    Następne MILIARDY to : 5 mld zł na „TRZYNASTKI” dla pracowników budżetówki / na „TRZYNASTKI” wydano aż 8,471 mld zł. W 2011 r. poszło ok. 3,5 mld zł i w 2012 r. poszło 4,971 mld zł /, MILIARDY wydano na NAGRODY, PREMIE, BONY ,
    2,7 mld zł wydano na PENDOLINO, 100 mln zł na KONFERENCJE KLIMATYCZNĄ ONZ w Warszawie Tuska, 180 mln zł na PRZYWILEJE POSELSKIE, około 100 mld zł wydano na EURO 2012 , 4,3 mld zł kosztowała nas misja afgańska w latach 2007 - 2011, 2 mld zł - rocznie idzie na AFGANISTAN , 16,5 mld zł - na skostniały KRUS,
    8 mld zł - NIŻSZE PODATKI na których zyskają najbogatsi już od 2008 r. /dlaczego NIE ma w Polsce 3 – 4 grup podatkowych tak jak w Niemczech ?/ 3 mld zł - kosztowały nas GABINETY POLITYCZNE w MINISTERSTWACH przez 5 lat rządów PO ? GABINETY POLITYCZNE - stały się "przechowalnią dla ludzi, których kompetencje nie są do końca udowodnione", "; pracownicy gabinetów zajmują się obsługą ministrów, mają im doradzać, nadzorować przygotowanie dokumentów; w gabinetach politycznych w MSW i resorcie cyfryzacji jest po siedem osób, w Ministerstwie Kultury – pięć; w kancelarii premiera jest 22 doradców i czterej asystenci polityczni.
    SKANDAL, tak nieudolnego rządu Polska NIE miała który by tak okradał emerytów z ich emerytur.
    PYTAM jakie ciecia Tusk zrobił u siebie ?
    Parlament 100 senatorów i aż 460 posłów ?
    POLSKA 38 mln ludności 460 posłów, 100 senatorów .
    ROSJA 142 mln ludności 450 deputowanych,
    USA 308 mln ludności Izba Reprezentantów 435 i 100 senatorów,
    NIE dziwmy się że jest KRYZYS !?
    Policzcie ile oni nas kosztują i ich przywileje ? Po co nam w Polsce ich aż tylu ?
    Dzienne utrzymanie Sejmu kosztuje podatników ok. 1,2 miliona zł!
    Sejm - 1,2 mln zł. dziennie kosztuje nas Sejm

    Senat - 94 mln zł kosztuje nas rocznie Senat
    Dniówka senatora to - 2,5 tys. zł!

  • moherowa babcia(2014-02-06 17:43) Odpowiedz 00

    Tusk powiedział, że za kilka lat Polska będzie 20-stą gospodarką świata! Jak on chce tego dokonać? Na razie to widać "ciemność".

  • JBT(2014-03-26 10:47) Odpowiedz 01

    do poz. nr.17. Napisz madralo konkretnie, kiedy w Polsce ma nastapic i być Ukraina.Napisz, konkretnie ilu w Polsce jest biednych.Napisz ile masz Ty renty.Napisz kto jestTwoim politycznym, kandydatem na premiera abys, nie biadolił, abys nie otrzymał tzw. ***** tylko np. 100-200 złotych podwyzki.

  • Emeryt(2014-01-19 21:13) Odpowiedz 01

    ~~qwerty - trochę ci się pomieszało w tym móżdżku. 2,6 liczy się żołnierzom zawodowym przy obliczaniu emerytury. Ale liczy się tylko do 75%. I nie myl emerytury służb mundurowych z emeryturą zusowską, bo to dwie różne sprawy.

  • gruba teresa(2014-02-07 22:40) Odpowiedz 00

    wojsko to lenie patentowanel nieroby i biora kase na bawienie sie w zolnierzykow na poligonach, pasą sie tlusciochy na naszych podatkach.strazak ryzykuje zyciem, policjant tez moze nie wrocic z noclki, a te lenie z WP bawia sie w zolnierzykow, siedza pare dni w tych jednostkach , placone maja za nic i jeszcze imzle, ot porąbane peniwe towarzystwo, do roboty sie brac a nie tylko kase wietrzyc smierdziele

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • gonia(2014-01-08 18:52) Odpowiedz 00

    Minister Pracy chwali sie aż do bólu z urlopów macierzyński - tylko dlaczego urzędy pracy - wypłacają kobietom tylko 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. gdzie dodatkowy i rodzicielski - i dlaczego urzędy pracy pracują tylko do 30 listopada 9 do tej daty jak Polska cała i szeroka) zawierają wszelkie umowy na staże , szkolenia prace interwencyjne itd. dalej urzędy nie pracują !!!

  • tarnowianin(2014-01-02 14:31) Odpowiedz 00

    Przed wezwaniem do LWP na 2 lata, pracowałem w w. szczególnych. Po odbyciu służby wojskowej, i owrocie do Firmy,czas pobytu w LWP zaliczono Mi do stażu pracy, ale NIE zaliczono, do warunków szczególnych. Mając miesiąc czasu na powrót do Firmy, zgłosiłem się po 30 dniach do Firmy, i okres ten zaliczono Mi do stażu pracy, ale ten czas,: ani do ubezpieczenia, ani do NIE ubezpieczenia.