Odwołania od decyzji ZUS w sprawie zagranicznych świadczeń nie trzeba będzie składać w sądzie, którego siedziba jest znacznie oddalona od miejsca zamieszkania pracownika. Do konsultacji trafił projekt założeń nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego przygotowany przez resort sprawiedliwości.
Po zmianach w tego typu przypadkach sądem właściwym będzie ten w miejscu zamieszkania ubezpieczonego.
Zgodnie z obecnymi rozwiązaniami w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwy do rozpoznania jest sąd, w którego okręgu mieszka strona odwołująca się od decyzji wydanej przez ZUS. Wyjątkiem od tej zasady są jednak postępowania, w których ubezpieczony zamieszkały w Polsce otrzymuje świadczenie wypłacane przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez prezesa ZUS (chodzi np. o wypłatę emerytury za pracę za granicą). W takich przypadkach właściwy jest bowiem sąd, w którego okręgu ma siedzibę organ rentowy, a nie miejsce zamieszkania osoby odwołującej się od jego decyzji.
Prezes ZUS wyznaczył jednostki współpracujące z właściwymi instytucjami innego państwa przy rozpatrywaniu wniosków emerytalno-rentowych. I tak np. oddział ZUS w Nowym Sączu załatwia sprawy osób, które pracowały w Czechach, na Słowacji czy w Australii, a z kolei ZUS w Opolu – pracujących w Niemczech.
Takie rozwiązanie powoduje problemy dla ubezpieczonych i wydłużenie postępowań. Kłopotliwe są dojazdy, a z reguły sprawy dotyczą osób starszych lub niepełnosprawnych. Jeżeli przejazd jest zbyt uciążliwy, do przesłuchań często dochodzi w ramach pomocy sądowej.
– Wielu takich sygnałów od ubezpieczonych nie otrzymujemy, ale się zdarzają. Zmiany mogą być pewnym ułatwieniem dla naszych klientów i wiązać się będą prawdopodobnie z reorganizacją obsługi prawnej – mówi Monika Kiełczyńska rzecznik prasowy I Oddziału ZUS w Łodzi, który prowadzi sprawy emerytalne osób pracujących w Grecji czy Hiszpanii.
Obecny sposób ustalania właściwości wpływa także na nierównomierne rozłożenie liczby spraw wpływających do poszczególnych sądów.
Etap legislacyjny
Konsultacje społeczne