statystyki

Jakie zmiany przygotował rząd dla przyszłych emerytów od 1 stycznia 2013 roku

autor: Bożena Wiktorowska01.06.2012, 07:03; Aktualizacja: 01.06.2012, 08:30

Co czeka świadczeniobiorców od 1 stycznia 2013 rok. Jak zmieni się system emerytalny.

reklama


reklama


● Pracownik zatrudniony w szczególnych warunkach za dwa lata nabędzie prawo do emerytury specjalnej. Dotąd była ona wypłacana do 65. roku życia. Czy wydłuży się czas jej pobierania?

● Pracownica urodzona w grudniu 1953 r. po wejściu w życie reformy emerytalnej będzie musiała pracować aż do ukończenia 60 lat i 4 miesięcy. Na podstawie obecnych przepisów nie ma prawa do emerytury mieszanej. Czy po zmianach nabędzie do niej prawo?

● Grający na giełdzie zarobił tyle, że nie musi już pracować. Nie opłaca też składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy jeśli przez długi okres będzie je dobrowolnie uiszczał, to otrzyma minimalną emeryturę z ZUS?

● Pracownica urodzona w 1980 roku rozpoczęła pracę w 2000 roku w szczególnych warunkach. Ponieważ nastąpiło to po 31 grudnia 1998 r., nie będzie mogła przejść na emeryturę pomostową. Czy mimo to będzie mogła wcześniej zakończyć aktywność zawodową?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie zmiany przygotował rząd dla przyszłych emerytów od 1 stycznia 2013 roku

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • nieudolność tego rządu(2012-06-02 07:54) Odpowiedz 00

    nie zna granic swoich możliwości,niebawem i oni zostaną na lodzie!!!

  • KOBIETO NIE WPROWADZAJ W BŁĄD(2012-06-01 13:43) Odpowiedz 00

    ta baba wypisuje głupoty co 4miesiące w roku !!!
    co 3 miesiące w roku wydłuży się wiek

  • myslacy !(2012-06-02 21:45) Odpowiedz 00

    POlak nigdy nie bedzie sie kierowal rozumem nawet jak go wyroluja,takie to juz typy, a PELO sie cieszy!

  • Adam(2012-06-04 10:14) Odpowiedz 00

    emeryci zrzucą się na 200 mln dolarów dla Afganistanu, potem dla Iranu, Nigerii czyli wszędzie tam gdzie wielcy tego świata mają poligony doświadczalne a RP nie ma żwotnych interesów.

  • ja(2012-06-05 08:38) Odpowiedz 00

    Rząd przygotował, sejm uchwalił, ZUS będzie realizował i zbierał "pochwały" od "zadowolonych" emerytów. Było na to jakieś uzasadnienie - na piśmie zresztą też. Proponuję autorom tekstów o tytułach tak sugestywnych że dalej już można nie czytać artykułów, aby poświęcali parę zdań temu, czym kieruje się wnioskujący o zmiany w przepisach prawnych, bez względu na to czy jest to rząd czy kto inny. Jak demokracja to demokracja - lud też ma prawo wiedzieć więcej, a prasa podobno temu celowi służy no i jest apolityczna.

  • Juliten(2012-06-01 13:01) Odpowiedz 00

    rocznik 61.12 - emerytura 2024 - lat pracy 44 i 3 miesiące - wsadźcie sobie do własnej kieszeni te 700,-zł bo takich jak ja jest ful to wyjdziecie na swoje a my cóż - sznur

  • PO co?(2012-06-01 09:40) Odpowiedz 00

    Już nie dlugo nie będzie w ZUSie kasy - a Kto będzie chciał wykazywać dochody i płacić na ZUS składki -koło się zamknie

  • Lutek(2012-07-17 18:56) Odpowiedz 00

    Wiktorowska nie wprowadzaj w błąd :za rok przysolili nam 3 m-ce ,a wg. ciebie 4 m-ce.Chodziłaś do nowoczesnej szkółki?

  • a już człowieka szlag trafia(2012-07-27 07:01) Odpowiedz 00

    35/40 lat pracy i POWINNA BYC EMERYTURA A NIE PRZEDLUZANIE LAT PRACY!!!

    NIE UZDRAWIANIE OBYWATELI RP _PRZEZ RZAD I TUSKA NA SILE!!!

  • Nie Powinno być _Jakie zmiany(2012-06-01 09:38) Odpowiedz 00

    Tylko jak POlityczni złodzieje okradli Naród.

    Pozyczali ,trwonili ,brali jak swoje - a teraz będzie wielkie bankructwo!

  • zz(2012-06-01 09:20) Odpowiedz 00

    Cóż zło powraca. Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Odwzajemnimy się, to pewne.

  • mery(2012-07-30 10:46) Odpowiedz 00

    ROCZNIK 1953, kobieta - kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę: koniec 2012 roku czy w 2013 jaj skończę 60 lat