statystyki

Kto ma prawo do renty rodzinnej specjalnej

autor: Paweł Jakubczak25.04.2012, 08:59; Aktualizacja: 25.04.2012, 09:03

Prawo do renty rodzinnej specjalnej ma osoba, która nie może otrzymać zwykłej renty rodzinnej, bo zmarły rodzic w chwili śmierci nie spełniał warunków prawnych do nabycia prawa do emerytury lub świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.

Reklama


Reklama


Ucząca się pełnoletnia osoba pozbawiona wsparcia ze strony rodziców, gdyż ojciec jest nieznany, a matka nie żyje, nie ma prawa do renty rodzinnej w drodze wyjątku przyznawanej przez prezesa ZUS. Tak wynika z art. 83 ust. 1 ustawy 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Przepis ten stanowi, że prawo do renty rodzinnej specjalnej ma osoba, która nie może otrzymać zwykłej renty rodzinnej, bo zmarły rodzic w chwili śmierci nie spełniał warunków prawnych do nabycia prawa do emerytury lub świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto specjalną pomoc może dostać ta osoba, która ze względu na zły stan zdrowia lub wiek nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym, a jednocześnie nie ma niezbędnych środków utrzymania. Zatem ubezpieczony, który ma 18 lat, jest zdrowy i może iść do pracy, nie otrzyma renty rodzinnej specjalnej.

Prawo do renty od prezesa ZUS ma osoba, która nie może dostać renty rodzinnej

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich (RPO), taka osoba powinna otrzymać świadczenie specjalne. Granica wieku uprawniająca do niego powinna być taka sama, jak w przypadku zwykłej renty rodzinnej. To pierwsze świadczenie powinna dostać zatem również osoba ucząca się, ale pobierałaby je nie dłużej niż do momentu ukończenia 25 lat.

– Rygorystyczne wymogi wynikające z art. 83 ust. 1 powodują, iż kontynuowanie nauki i trudna sytuacja materialna pozbawionego opieki rodziców młodego człowieka nie są wystarczającym uzasadnieniem do przyznania świadczenia w drodze wyjątku – mówi prof. Irena Lipowicz, RPO.

Zatem treść przepisu art. 83 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS może prowadzić do zdezaktywizowania zawodowego młodych ludzi z racji nieukończenia szkoły i niemożności zdobycia wykształcenia. Samo tylko osiągnięcie pełnoletniości przez osobę uczącą się nie daje jej jakichkolwiek realnych możliwości podjęcia pracy zarobkowej, a szanse podjęcia zatrudnienia przez osobę legitymującą się jedynie wykształceniem podstawowym w obecnych realiach rynku pracy są jedynie teoretyczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • JA(2012-05-07 08:12) Odpowiedz 00

  24 lata pracy i odprowadzania składek na ZUS i brak renty dla trojga dzieci.
  Dlaczego? aby władcy mogli sobie przyznać po 2 tys. na jedno dziecko oczywiście oprócz reny ZUS-owskiej.
  Każdy z WAS może zostać tak oszukany.

 • Maria J.(2012-05-24 19:41) Odpowiedz 00

  Małżonek (wdowa, wdowiec)ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
  o w chwili śmierci męża/żony miał ca najmniej 50 lat lub
  o w chwili śmierci męża/żony był niezdolny do pracy lub
  o wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu/żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat lub
  o opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej lub
  o nie później niż w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża/żony lub od momentu zaprzestania opieki nad dziećmi uprawnionymi do renty rodzinnej – osiągnęła/osiągnął wiek 50 lat lub stał/a się niezdolna do pracy (art.70 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS…. - 2009 r.
  - dosłownie: nie później niż 5 lat od momentu zaprzestania opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym S.J. - osiągnęła wiek 50 lat
  Poza tym, inne…… warunki renty rodzinnej- PR i itd.

  ZuS w Ełku odmawia mi renty rodzinnej, chociaż przyssługuje. To jest nie tylko moje zdanie, ponieważ wpis w decyzji - opiekun córki - czyli -ja, a byłam opiekunem faktycznym. Poza tym, była przyznana renta rodzinna po zmarłym w drodze z pracy-PR-, ale to trzeba znac' warunki przyznania tych rent i przywileje. Wielu prawników mówi mi - tak przysługuje-, nawet prywatnie i niektórzy służbowo mówią mi -przysługuje- i zastanawiają się - co w tym ZUS-ie ełckim jest. Może handel rentami !???

 • jestem(2012-06-21 19:05) Odpowiedz 00

  zabierac rety rodzinne tylko dziecku zdrowemu przyznac do 16 roku lub do konca nauki .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama