statystyki

Taka sama waloryzacja dla wszystkich emerytów jest niezgodna z konstytucją

autor: Paweł Jakubczak26.01.2012, 07:33; Aktualizacja: 26.01.2012, 15:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Waloryzacja kwotowa, w wysokości 71 złotych dla wszystkich emerytów, jest korzystna dla osób otrzymujących świadczenia poniżej 1480 złotych, ale niekorzystna dla pozostałych - mówi Profesor Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

reklama


Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 roku r. i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK). Załóżmy, że uzna on, iż przepisy są niezgodne z konstytucją. Czy wtedy świadczeniobiorcy będą mogli domagać się zwrotu pieniędzy, jeśli stracili na waloryzacji?

Tak. Będzie to możliwe na podstawie art. 190 ust. 4 konstytucji. Przepis ten mówi o tym, że orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia. Zatem emeryci będą mogli żądać od ZUS wydania nowej decyzji o kwocie emerytury po doliczeniu do niej waloryzacji ustalanej metodą procentową, a nie kwotową. Jeśli zakład odmówi, to będą mogli wnieść odwołanie do sądu, a nawet skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Czy emeryci od razu po wydaniu wyroku mogą składać wnioski do ZUS, nawet, gdy trybunał orzeknie, iż przepisy ustawy stracą moc dopiero po pewnym czasie?

Orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Świadczeniobiorcy mogą więc domagać sie od ZUS zwrotu należnych im pieniędzy od razu po wydaniu wyroku. Dla skorzystania z tego uprawnienia nie ma znaczenia, kiedy orzeczenie wejdzie w życie. Może to się stać z dniem ogłoszenia. Trybunał może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Nie może on jednak przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę.

Pańskim zdaniem trybunał zakwestionuje waloryzację kwotową?

Raczej tak.

Jakie argumenty sędziowie wezmą pod uwagę?

Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się w sprawie waloryzacji emerytur i rent, podkreślając, że nie mogą one tracić na wartości ze względu na inflację. Waloryzacja kwotowa, w wysokości 71 złotych dla wszystkich emerytów, jest korzystna dla osób otrzymujących świadczenia poniżej 1480 złotych, ale niekorzystna dla pozostałych. W przypadku osób otrzymujących obecnie świadczenia powyżej 1480 złotych podwyżka nie zrekompensuje inflacji. Tak więc przepisy o waloryzacji kwotowej naruszają prawa nabyte osób pobierających teraz wyższe świadczenia. Ponadto propozycja rządowa, żeby świadczenia były podwyższane dla wszystkich uprawnionych o taką samą kwotę, narusza konstytucyjną zasadę zabezpieczenia społecznego i zaufania obywateli do państwa.

Kwotowa waloryzacja emerytur zrywa związek między wysokością emerytury a tym, ile ktoś zarabiał i ile wpłacał składek i przez jak długi okres. Premiuje więc ona osoby, które pracowały krócej i mniej wydajnie, i w efekcie otrzymywały mniejsze wynagrodzenia. Czy dla trybunału będzie to argument?

Sądzę, że tak. Waloryzacja jest pochodną pracy i ma na celu przywrócenie wartości przyznanym emeryturom. Nie jest ona podwyżką.

Jeszcze jedno – ustawa jest na rok.

No tak, gdyby trybunał uznał, że podniesienie emerytur o tę samą kwotę jest zgodne z konstytucją, a następnie od marca 2013 roku wrócilibyśmy do waloryzacji procentowej, to by to oznaczało, że kwestionowana ustawa łamie pewien system, który przyjęliśmy w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 643

 • 1: jacek z IP: 37.109.138.* (2013-03-25 11:38)

  waloryzacja sprawiedliwa to tylko % co do żołądków to niema wątpliwosci ale odprowadzenia na emeryturę to pominąć źołądki . taki mamy pomysł ekonomiczny /.ciemiak co tak mysli./

 • 2: Skarbowiec z IP: 83.20.10.* (2012-12-06 15:27)

  Może i mamy jednakowe żołądki ale różne głowy i ręce do pracy. Praca jak każdy towar opłacana jest od jej efektów a nie od potrzeb żołądka. To małe wyjaśnienie dla hasła egalitaryzmu (koniec z komuną-każdemu wg potrzeb (czytaj wg żołądków). Pan Tusk i jego Min.Fin. winien zając się wzrostem dochodów budżetu poprzez uszczelnienie systemu podatków, np VAT i dochodowego . Pobór należnych podatków jest jak durszlak - naiwni, uczciwi-płacą, cwaniacy-oszukują. Są metody na uszczelnienie systemu, lecz nie ma korporacyjnej (czytaj: mafijnej) zgody na to. W ten sposób tworzone są fortuny poprzez kanty na podatkach, oszustwa w kredytach bankowych. Służby fiskalne, prokuratura i tkz. PG są niewydolne w ściganiu.

 • 3: emerytka z IP: 46.186.60.* (2012-09-16 07:34)

  Był telefon z kancelarii rudego,prezesunio legł plackiem i przełożył termin rozprawy na świętego nigdy,czyli na wiosnę przyszłego roku ,kiedy to przepis o waloryzacji straci ważność,i w związku z tym sprawa zostanie przez TK umorzona.Takie mamy w Polsce łorgana władzy sadowniczej.Szmaciarstwo i tyle.Zupełnie jak w PRL ,a może i gorzej.

 • 4: magdalena emerytka z IP: 83.21.85.* (2012-07-14 23:39)

  To jest niezgodne i mam taką nadzieję że trybunał wyda słuszna decyzje zgodna z prawem konstytucyjnym ale dlaczego my emeryci mamy pisać do ZUS oni wiedzą jaką kto pobiera emeryturę i powinni jednym wyrokiem wydać zarządzenie do ponownego rozliczenia i wyrównania tych utraconych kwot.Wszyscy równo już było o nic z tego dobrego nie wyszło ile kto pracował i jakie kwoty płacił do ZUS tak powinien być traktowany Moim zdaniem tym co mają za małe emerytury niech dokłada socjal a nie kosztem tych ludzi co pracowali po 40 lat i często na dwóch etatach Komu to ufać w tej Polsce to co rząd zrobił to skandal .

 • 5: kopiński stanisław. z IP: 109.243.125.* (2012-06-21 11:22)

  Mój kolega się bardzo cieszy z tej waloryzacji kwotowej, on nigdy nie pracował, w zakładzie państwowym, tylko na czarno, na budowach, handlował, bawił się za granicą i korzystał z życia. Robili odlewy z gipsu święte figurki. A interes kwitł wspaniale. Obecnie ma emeryturę i się z głupich. Nierób dostał mieszkanie z 95% zniżką, ma dodatki do światła, może leczyć się za darmo, może wyjeżdżać do senator uzdrowiskowych z ulgą itd. natomiast porządny człowiek przepracował 46 lat.Przy przemianach ( handlem zakłdów) nie dostał waloeyzacji, mieszkanie musiał wykupić za czystą gotówkę, nie ma dopłat do mieszkań, bo go na wszystko stać. to jest Polska gospodarka i władza .

 • 6: STAN z IP: 178.36.220.* (2012-05-06 14:06)

  JA JUŻ ODDAŁEM SPRAWE DO SĄDU PO OTRZYMANIU DECYZJI ZUS .NIE CZEKAM NA DECYZJE TRYBUNAŁU

 • 7: Krysia z IP: 46.186.60.* (2012-04-18 17:03)

  To w końcu się zdecyduj,jesteś Bronek czy Jolka? Bo to jednak różne płcie.

 • 8: Jolka z IP: 91.94.201.* (2012-04-17 23:32)

  Wcale nie prawa, że ci co mają niskie emerytury któcej pracowali czy mniej wydajnie. ZUS nie podlegają żadnej kontroli, błędy w obvliczaniu emerytur są tak duże społeczeństwo o tym nic nie wie. Nawet jak obywatel zarabiałby przez 25 lat minimalne wynagrozenie to powinien otrzymać conajmniej 1000zł. emerytury. A luzie mają po 680 zł skąd się to bierze. Z błędów świadomych ZUS. Niech każy sprawzi czy poprawnie ma naliczoną emeryturę. W szczególności osoby przechodzące z renty na emeryturę.

 • 9: Bronek z IP: 91.94.201.* (2012-04-17 23:24)

  A co robi obecnie emeryt, który żył na przywilejach przez okres urzęowania
  za komuny, Czy ma większe siedzenie żeby więcej żreć. Na emeryturze może tak żyć jak inni bo już nbie może się wykazać, że ziała dla społeczeństwa. I tak wchozi w nowe życie z wysoką emeryturą i przywileje powinny wygasać.

 • 10: Krysia z IP: 46.186.60.* (2012-04-16 20:02)

  Też uważam, że odwoływanie się do sądu jest zbędne,bo jeśli TK uzna przepis za niekonstytucyjny, wtedy będzie można wystąpić o uchylenie decyzji wydanej na jego podstawie.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama