statystyki

Taka sama waloryzacja dla wszystkich emerytów jest niezgodna z konstytucją

autor: Paweł Jakubczak26.01.2012, 07:33; Aktualizacja: 26.01.2012, 15:44

Waloryzacja kwotowa, w wysokości 71 złotych dla wszystkich emerytów, jest korzystna dla osób otrzymujących świadczenia poniżej 1480 złotych, ale niekorzystna dla pozostałych - mówi Profesor Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

reklama


reklama


Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 roku r. i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK). Załóżmy, że uzna on, iż przepisy są niezgodne z konstytucją. Czy wtedy świadczeniobiorcy będą mogli domagać się zwrotu pieniędzy, jeśli stracili na waloryzacji?

Tak. Będzie to możliwe na podstawie art. 190 ust. 4 konstytucji. Przepis ten mówi o tym, że orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia. Zatem emeryci będą mogli żądać od ZUS wydania nowej decyzji o kwocie emerytury po doliczeniu do niej waloryzacji ustalanej metodą procentową, a nie kwotową. Jeśli zakład odmówi, to będą mogli wnieść odwołanie do sądu, a nawet skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Czy emeryci od razu po wydaniu wyroku mogą składać wnioski do ZUS, nawet, gdy trybunał orzeknie, iż przepisy ustawy stracą moc dopiero po pewnym czasie?

Orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Świadczeniobiorcy mogą więc domagać sie od ZUS zwrotu należnych im pieniędzy od razu po wydaniu wyroku. Dla skorzystania z tego uprawnienia nie ma znaczenia, kiedy orzeczenie wejdzie w życie. Może to się stać z dniem ogłoszenia. Trybunał może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Nie może on jednak przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę.

Pańskim zdaniem trybunał zakwestionuje waloryzację kwotową?

Raczej tak.

Jakie argumenty sędziowie wezmą pod uwagę?

Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się w sprawie waloryzacji emerytur i rent, podkreślając, że nie mogą one tracić na wartości ze względu na inflację. Waloryzacja kwotowa, w wysokości 71 złotych dla wszystkich emerytów, jest korzystna dla osób otrzymujących świadczenia poniżej 1480 złotych, ale niekorzystna dla pozostałych. W przypadku osób otrzymujących obecnie świadczenia powyżej 1480 złotych podwyżka nie zrekompensuje inflacji. Tak więc przepisy o waloryzacji kwotowej naruszają prawa nabyte osób pobierających teraz wyższe świadczenia. Ponadto propozycja rządowa, żeby świadczenia były podwyższane dla wszystkich uprawnionych o taką samą kwotę, narusza konstytucyjną zasadę zabezpieczenia społecznego i zaufania obywateli do państwa.

Kwotowa waloryzacja emerytur zrywa związek między wysokością emerytury a tym, ile ktoś zarabiał i ile wpłacał składek i przez jak długi okres. Premiuje więc ona osoby, które pracowały krócej i mniej wydajnie, i w efekcie otrzymywały mniejsze wynagrodzenia. Czy dla trybunału będzie to argument?

Sądzę, że tak. Waloryzacja jest pochodną pracy i ma na celu przywrócenie wartości przyznanym emeryturom. Nie jest ona podwyżką.

Jeszcze jedno – ustawa jest na rok.

No tak, gdyby trybunał uznał, że podniesienie emerytur o tę samą kwotę jest zgodne z konstytucją, a następnie od marca 2013 roku wrócilibyśmy do waloryzacji procentowej, to by to oznaczało, że kwestionowana ustawa łamie pewien system, który przyjęliśmy w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • jAKIES SZKOŁY SKONCZYLIŚCIE?(2012-01-27 11:26) Odpowiedz 00

    LUDZIE CZY TU SAME NIEUKI SĄ 5% Z 1000 TO JEST 50 ZŁ ALE 5% Z 2000 TO JEST 100 ZŁ.JEZU WY JAKIEŚ SZKOŁY SKONCZYLISCIE JEŚLI KTOŚ KTO MA 2000 EMERYTURY DOSTANIE 50 ZŁ "WALORYZACJI" TO JEGO EMERYTURA STRACI NA WARTOŚCI WOBEC INFLACJI O 50ZŁ

  • DO BABCIA, VZ I INNE ip(2012-01-27 11:28) Odpowiedz 00

    Ktos ci płaci ze wymyslasz sobie pseudonimy i piszesz od rzeczy

  • ema,trka,nxa,piotr(2012-01-27 11:23) Odpowiedz 00

    I kolejne klony tego BOMISIA z jednakowym IP - fanatyka głupoty i złodziejstwa

  • VZ=babcia=emerytka=......(2012-01-27 11:18) Odpowiedz 00

    Z jednakowego IP 78.31.137 piszesz, nie błaźnij się, rządowy klakier jesteś Ile ci płacą, 2zł za post ?

  • Do zwolennikow kwotowego zlodziejstwa(2012-01-27 11:10) Odpowiedz 00

    Banda nierobów ,kretynów , oraz darmozjadów z KRUS .
    Pracować i odprowadzać składek to się nie chciało , a teraz chcą wszystkim po rowno , czyli gow.o .
    Szkoda komentować !!

  • Do IP.78.31.137(2012-01-27 11:19) Odpowiedz 00

    ema,trka,naxa, piotr,emerytka,babcia ,vz
    ===
    To są nicki , płatnego idioty , któremu wydaje się ,że jest przebiegły.
    Walnij gówą w mur , to może ci przejdzie , nierobie.

  • do zwolenników kwotowej(2012-01-27 11:29) Odpowiedz 00

    a zgadzacie sie placic kwotowe podatki ja sie chętnie zgodzę na 300 pln miesiecznie a wy

  • Andi(2012-01-27 11:53) Odpowiedz 00

    Na stronie Prezydenta ślad po tej podpisanej ustawie zaginął,w TK jej nie ma.Więc co się z nią stało?Dlaczego RPO wogóle się tą sprawą nie zainteresował? Prezydent bardzo przebiegle sformułował wniosek do TK,więc chyba pozostaje tylko Strasburg.

  • BRAWA DLA OPZZ !(2012-01-26 21:46) Odpowiedz 00

    W związku nadsyłaniem do OPZZ, między innymi do mnie, skarg na waloryzacje kwotową uprzejmie informuję wszystkich zainteresowanych, że zgodnie z zapowiedzią zawartą w naszej opinii do projektu ustawy
    kronika związkowa z 29 grudnia 2011 r
    http://opzz.org.pl/biuro_prasowe/media/kronika_zwiazkowa/aktualna.html/rok/2011
    podjęliśmy działania mające na celu skierowanie skargi do Trybunału Konstytucyjnego.
    Ekspert OPZZ
    Andrzej Strębski

  • kb(2012-01-27 01:08) Odpowiedz 00

    DO: JURGA (222),
    Oj przyda się, przyda trochę uśmiechu w tej bezsilnej złości... Dziękuję. I radzę wysłać na www.premier.gov.pl - może się zawstydzi?

  • emerytka Krysia(2012-01-27 12:17) Odpowiedz 00

    Calkowicie się zgadzam, tylko waloryzacja procentowa,pytam tylko kto stoi na straży prawa, napewno nie Prezydent, mam tylko nadzieję,ze TK wypowie sie negatywnie do Ustawy Pana Premiera.

  • obserwator(2012-01-27 12:14) Odpowiedz 00

    uwazam iz Sejm /wladza ustawodawcza/ ma prawo stanowic o emeryturach.Moze postanowic,ze nie bedzie zadnej waloryzacji emerytur i rent.Czy to tez bedzie niezgodne z Konstytucja? bardzo watpliwe,Sejm ma prawo zmienic zasady przyznawania rent i emerytur co w tej chwili jest czynione,cz y to tez jest niezgodne z Konstytucja.

  • Emeryt %(2012-01-27 11:56) Odpowiedz 00

    PKB W 2011 r WZRÓSŁ O 4,3 % !.Plan na 2012 r założenie: wzrost o 2,5 % /prof. Belka mówił wczoraj,że spodziewa się wzrostu "o nie mniej niż 3%/ DLA EMERYTÓW PO 1480 PLN BRUTTO - "KRYZYS" I POzbawienie WALORYZACJI ! NAWET O INFLACJĘ , CZYLI 4,8 % /według GUS/. Sobie PO takim sukcesie POdzielą "NADWYŻKĘ" NA WYSOKIE PREMIE ! DLA POpleczników !.. WSTYD panie Tusk, wszyscy posłowie , senatorowie. NIKT NIE ZAGŁOSOWAŁ " NIE".wstyd i hańba.

  • ANDRZEJ(2012-01-27 12:00) Odpowiedz 00

    NAJLEPIEJ PANIE WINCZOREK PODOBA SIE WAM JAK CI CO DOSTAJO ***** ZEBY JESZCZE BARDZIEJ DOSTAWALI LAJNO.A JAK PAN TWIERDZI POSZKODOWANI ZAWSZE SO CI KTUZY DUZO DOSTAJO.KIEDY DO CHLERY PRZESTANIECIE OSZUKIWAC TEN BIEDNY NARUD KTURY ********** CALE SWOJE ZYCIE I NA KONIEC TEZ MA WIELKIE ***** BO JESZCZE DOTEGO DOCHODZI LECZENIE DO KONCA DNI CO NATO WINCZOREK.WSTYD MNIE ZA PANA BO BIEDNI LUDZIE NIGDY ZA WAZ NIE DOSTANO TEGO CO IM SIE NALEZY UBOLEWAM NAD PANEM.

  • DO NIEDOUCZONYCH BOMISIÓW(2012-01-27 11:16) Odpowiedz 00

    Skończcie te brednie z jednakowym drożeniem chleba ! Ja kupuje benzyne a nie chleb wiec mi nalezy się 50% waloryzacji a biednemu emerytowi ZERO bo benzyny nie kupuje ???

  • adam(2012-01-29 04:08) Odpowiedz 00

    Czy okradanie Polaków weszło w krew rządzącym?
    Gdzie Solidarnosć?
    Gdzie OPZZ?
    Gdzie RPO?
    Kto zatrzyma to złodziejstwo?

  • Do tych biedakow po 100000zł wstyd(2012-01-26 17:58) Odpowiedz 00

    Do 70ki nieprawda płaci się do pewnej kwoty, gdybys zarobił 100000zł np.rocznie to podatku na te cele oddałbyś około 48000zł tz że okradasz dzisiaj tych biednych , oni natomiast płaca caly czas 48% a ty NIE

  • emerytka(2012-01-27 10:10) Odpowiedz 00

    waloryzacja musi być równa dla wszystkich , jest to ponoszenie kosztów inflacji , więc koszty inflacji ponosimy w takiej samej wysokości wszyscy emeryci i renciści , a więc np. chleb podrożał jednakowo dla wszystkich tak samo i inne artykuły

  • do yuio(2012-01-27 10:09) Odpowiedz 00

    A matematykę to miałeś w szkole ? NIE PONOSIMY KOSZTÓW INFLACJI W TAKIEJ SAMEJ WYSOKOŚCI - TO BZDURA !!! MYLISZ CENY Z KOSZTAMI !!! Cena 1 chleba to 4zł a KOSZT 200 chlebów to 800zł. Chleb drozeje wszystkim o 1zł, to prawda, ale dodatkowy koszt 200 chlebów to 200zł a koszt 750 chlebów to 750zł. A mnie z emerytury stać na 750 chlebów i koniec ! Czyli co, wolno mi tylko kupić 200szt ??? A co z pozostałymi 550 ? Mają mieć cenę niepodwyższoną ??? Te opinie o jednakowym "drożeniu chleba" to bzdury matematycznie niedouczonych ! Takich, co nie znają pojeć: procent, wartosć, waloryzacja, koszt. Ich świat to plus i minus jak w III kl. podstawówki. No niestety, z taką wiedzą to tylko do zamiatania liści w parku a potem 800zł emerytury.

  • piotr(2012-01-27 10:06) Odpowiedz 00

    emerurę ma każdy zgodnie wypłacaną według swej pracy a waloryzacja musi być równa dla wszystkich , jest to ponoszenie kosztów inflacji , więc koszty inflacji ponosimy w takiej samej wysokości wszyscy emeryci i renciści , a więc np. chleb podrożał jednakowo dla wszystkich tak samo i inne artykuły