statystyki

Wyższa emerytura zależy od czasu pracy, a nie daty przejścia

autor: Bożena Wiktorowska18.05.2017, 07:25; Aktualizacja: 18.05.2017, 08:33
emeryt, emerytura

– Wysokość emerytury zależy od każdego z nas – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.źródło: ShutterStock

Coraz więcej osób z prawem do emerytury w podwyższonym wieku zadaje sobie pytanie o optymalny termin zakończenia aktywności zawodowej. Powodem wątpliwości są wchodzące w życie przepisy emerytalne, które obniżają ten wiek do 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat.

– Ludzie mają wątpliwości: czekać do 1 października, czy też składać wniosek o świadczenie jak najszybciej. Szczególnie zagubione są osoby, które już ukończyły obecnie obowiązujący wiek emerytalny i liczą na wyższe świadczenie – mówi Jolanta Kajzer z Augustowa, emerytka, która prowadzi stronę emeryturazawieszenie.blogspot.com.pl.

Co na to ZUS? – Wysokość emerytury zależy od każdego z nas – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. – Sposób jej wyliczania to proste działanie matematyczne, gdzie w liczniku mamy kwotę zgromadzonych w swoim zawodowym życiu składek, a w mianowniku średnią długość życia na emeryturze. Jeżeli będziemy dłużej pracować, to przybywa nam składek w liczniku, a ubywa miesięcy w mianowniku, a emerytura rośnie. Początek października nie jest żadną cezurą, która pozwala na uzyskanie wyższego świadczenia. Pozwala tylko na wcześniejsze na nią przejście. Ile otrzymamy emerytury, zależy tylko od nas: długości naszej aktywności zawodowej, zgromadzonych składek oraz momentu zakończenia pracy – dodaje.

Jednocześnie Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadając na wątpliwości posłów dotyczące obniżenia wieku emerytalnego (interpretacja nr 11739), wyjaśnia, że przejście na świadczenie jest prawem, a nie obowiązkiem. Z najnowszych danych resortu pracy wynika, że już obecnie 17 proc. ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Należy więc oczekiwać, że w zmieniającej się sytuacji na rynku pracy decyzja o skorzystaniu z prawa do świadczenia z ZUS w wieku wskazanym w ustawie, która zacznie obowiązywać od 1 października 2017 r. czy też o kontynuowaniu pracy zawodowej będzie indywidualną sytuacją ubezpieczonego. Wiceminister Zieleniecki przekonuje, że efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o około 8 proc. wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • mark(2017-05-19 06:28) Zgłoś naruszenie 200

  Kiedy w końcu emerytury po 40 latach pracy.Dziś ludzie w wieku 60+ ze stażem 40+ lat skazani są na 5 lat śmietnika .W żadnym kraju ludzie z takim stażem pracy ,wypracowanym kapitałem,którzy pozostają bez pracy nie są pozbawieni środków do życia.To tylko w tym kraju jawnie rozkradają wypracowany kapitał ludzi ze stażem 40 + lat,tacy Misiewicze po 15,20 latach pracy.Tak wygląda prawo i sprawiedliwość .Amen

  Odpowiedz
 • Karolina Rachwał(2017-05-18 21:51) Zgłoś naruszenie 180

  Mnie ten rachunek w żadnym razie się nie zgadza. Mój sąsiad kiedy skończył 45 lat "przeszedł" na emeryturę policyjną po 15 latach służby. Ja muszę pracować jako kobieta do 60 lat - jeśli się uda- i przechodząc będę miała 45 lat pracy. Niech mi wytłumaczy prosto i logicznie ten Pan Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS - co jest na rzeczy?? bo ja nie rozumiem??. Ile w takim razie odłożył kapitału mój 45 letni znajomy po 15 latach pracy?? i jaka wg ZUS będzie liczona długość jego życia - np.50 lat? więc z czego będzie wypłacane jego świadczenie??-Teraz sąsiad pracuje na czarno. Dlaczego ja mam pracować 3 x tyle niż ten pan czy tylko jako dawca składek dla ludzi którzy nigdy nie przejęli się swoją pracą i świetnie żyją na koszt innych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zawieszona(2017-05-19 07:35) Zgłoś naruszenie 90

  A kiedy rząd naprawi błąd legislacyjny art. 25 ust.1b ustawy emerytalnej i odwiesi powszechne emerytury kobietom urodzonym w 1953 r , które przepracowały często ponad 35 lat i mają wymagany wiek??? Wszyscy prawnicy od lewa do prawa twierdzą, że w Polsce ustawa nie może działać wstecz. Ustawa wprowadzona 1.01.2013 r bez okresu przejściowego dla najsłabszych kobiet53 (mundurowi dostali 12 lat) działa wstecz do 2008 r. i dyskryminuje kobiety53 ze względu na płeć i rok urodzenia. W 2008 r przechodząc na emeryturę nikt nas nie poinformował że będziemy potraktowane inaczej niż roczniki wcześniejsze, przeszłyśmy na takich samych zasadach co rocznik 1952, 1951. Kobiety53 nie należały ani do ZOMO ani ORMO ani PZPR ani SB ani OFE należały wyłącznie do ZUSu i tam odprowadzały przez kilkadziesiąt lat wysokie składki emerytalne. Przed wyborami Pan Prezydent i obecni posłowie PIS obiecywali że w Polsce nie będzie dyskryminacji i że naprawią wadliwe prawo. Kobiety53 czekają już piąty rok na odwieszenie powszechnej emerytury, część kobiet53 nie doczekała się.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • stary pracownik(2017-05-27 12:44) Zgłoś naruszenie 30

  Czekamy na ustawę umożliwiającą przejście na emeryturę po 40 latach pracy .Kto chce pracować dłużej niech pracuje!!! Na taką ustawę czekają wykiwani pracownicy,Polacy!!!

  Odpowiedz
 • emeryt 48 letnim stazem pracy.(2017-05-28 17:54) Zgłoś naruszenie 20

  Jestem emerytem z 48 stazem pracy i otrzymuje najnizsza krajowa brutto.

  Odpowiedz
 • GNIEWNY(2017-05-27 13:21) Zgłoś naruszenie 10

  CO ONI PISZA ŻE WYSOKOSC EMERYTURY ZALEZY OD STAZU PRACY BZDURA NAWET JAK BEDZIESZ PRACOWAŁ 50 LAT A ZARABIAŁ MIN SOCJALNE TO NIE BEDZIESZ MIAŁ WYSOKIEJ EMERYTURY

  Odpowiedz
 • emeryt 48 letni(2017-05-28 17:48) Zgłoś naruszenie 10

  Jestem emerytem z 48 stazem pracy i otrzymuje najnizsza krajowa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane