statystyki

Emeryt może zwiększyć świadczenie w każdej chwili

autor: Bożena Wiktorowska15.05.2017, 07:44; Aktualizacja: 15.05.2017, 08:14
Tylko 3 lata ZUS będzie mieć na naprawienie swojego błędu w przypadku przyznania świadczenia lub nieprawidłowego ustalenia wysokości wypłaty.

Tylko 3 lata ZUS będzie mieć na naprawienie swojego błędu w przypadku przyznania świadczenia lub nieprawidłowego ustalenia wysokości wypłaty.źródło: ShutterStock

Zmiana prawomocnej decyzji organu rentowego na korzyść świadczeniobiorcy może nastąpić w każdym czasie. W tym przypadku nie mają zastosowania terminy przewidziane dla wzruszenia decyzji – wyjaśnia DGP Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odpowiadając na wątpliwości dotyczące nowego brzmienia art. 114 ustawy emerytalnej.

Zmiana tego przepisu została wprowadzona przez ustawę z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 715). Znowelizowany przepis, który wszedł w życie 18 kwietnia br., ściśle określa sytuacje, w których możliwe jest wzruszenie prawomocnej decyzji organu rentowego oraz terminy, jakie muszą być zachowane dla skorygowania takiej decyzji. I tak przez 10 lat będzie możliwe podważenie decyzji, jeśli w tym czasie okaże się, że została ona wydana w wyniku przestępstwa, lub dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • DZIADEK-64LATA-STAZ49 LAT-WARUNKI SZKODLIWE-16 LAT(2017-05-15 09:29) Zgłoś naruszenie 143

  PANI MINISTER RAFALSKA CALY CZAS ZAPOMINACIE O TYCH CO PRACE ZACZYNALI MAJOC15 LAT.TERAZ MAJO STAZ49 LAT WIEK64 LATA16 WARUNKI SZCZEGULNE NIE UZNAWANE PRZEZ SODY I ZUSY.NARUD WALCZY JUZ4 LATA.A ZTYM NIC SIE NIE ROBI.BO SOD WYDAJE WYROKI A ZUS JE POWINIEN AKCEPTOWAC.A NIE SPRAWY TRWAJO4 LATA I DLUZEJ.NIKT NAM ZDROWJA NIE WROCI BO TO SO OGROMNE STRESY NERWY CZEKAJOC NA KOLEJNE ROZPRAWY.GDZIE TU JEST KOMISJA TRUJSTRONNA PRZY PREZYDENCIE NSZZ SOLIDARNOSC GDZIE TK RPO RZOD I KOMISJA POWOLANA PRZEZ LUDZI KTORZY ZNAJO KAZDY ZAWOD NIE MA I DLUGO NIE BEDZIE BO WY WALCZYCIE SAMNI ZE SOBO.O NARODZIE ZAPOMINACIE BO CHODZI O PIENIDZE.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zawieszona(2017-05-16 07:57) Zgłoś naruszenie 71

  Dlaczego ZUS nic nie pisze na temat zawieszonych emerytek Kobiety53, które przepracowały często ponad 35 lat i mają wymagany wiek. Wszyscy prawnicy od lewa do prawa twierdzą, że ustawa w Polsce nie może działać wstecz. Nie należałyśmy ani do ZOMO ani ORMO ani SB ani PZPR ani do żadnej innej organizacji, byłyśmy wyłącznie w ZUSie i tam odprowadzałyśmy przez kilkadziesiąt lat uczciwie wysokie składki emerytalne. Czy w Polsce ustawa art. 25 ust.1b wprowadzona 1.01.2013 r bez okresu przejściowego dla najsłabszych kobiet53 (mundurowi dostali okres przejściowy 12 lat) może działa wstecz do 2008 r i tak bardzo dyskryminować najsłabszych ze względu na płeć i rok urodzenia ????

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-05-16 07:23) Zgłoś naruszenie 50

  .........Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo jak to praktykowano za komuny oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy ukradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury jak obiecał Piotr Duda mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia i zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją! Podstawa prawna:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póz zmianami.

  Odpowiedz
 • as(2017-05-16 05:03) Zgłoś naruszenie 30

  te ustwy sa tylko zeby zabrac wszystko portki sciagnac przez glowe tak jak na wczesniejszej emeryturze odliczaja kwoty pobrane w tym okresie co po osiagnieciu wieku ustawowego kazdy emeryt traci srednio 400zl miesiecznie a prawa nabyte sie nie licza a samo przejscie na wczesniejsza emeryture w warunkach szkodliwych samo za siebie mówi ze pracujac nalezy sie rekompensata za ten okres a tu co roku 10zl a 13 pensja to fikcja schetyny ostatniego apacza PO

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane