Ofiary systemu, czyli jak nauczyciele stali się nierobami bez autorytetu

autor: Artur Radwan03.12.2017, 09:00
Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.źródło: ShutterStock

Bez autorytetu – u uczniów i rodziców. Nieroby, lenie i nieudacznicy. Przy tym nietykalni. Wielu z nas właśnie tak ocenia nauczycieli. Na złą ocenę pedagodzy na pewno nie zapracowali sami.

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (82)

  • Dyplomowany(2018-01-05 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    5tys brutto, ciekawe kiedy taką kwotę zobaczę na pasku? Większe doświadczenie, a wypłatę mam niższą niż rok wcześniej. W tym zawodzie najlepiej zarabiają tzw. Zusowcy idą do szkoły, żeby im płacić zus, a zakładają prywatne firmy, którym się poświęcają. Szkoła to dla nich tylko płatnik składek ZUS. Dlatego mamy marnych pedagogów, dodtkowo uczelnie wyższe robią kasę na wszystkich podyplomowych, gdzie każdy musi zdać. To jest czysty biznes. To nie nauczyciele są winni tylko system, w ktòrym szkoła jest biznesem. Zapraszam chętnych do pracy zwłaszcza widzących wakacje. Tydzień w szkole podstawowej i wracacie do swojej pracy z pocałowaniem rączek.

    Odpowiedz
  • NauczycielKA (2018-01-04 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    Stek bzdur. Awans zawodowy jest tu opisany jako bezproblemowe 10 lat pracy i awans gotowy. Pamiętajmy że kolejne awanse są obarczone wieloma wymaganiami i regulacjami prawnymi. Przez te 10 lat trzeba być zatrudnionym w szkole i pracować bez przerw a pamiętajmy że jednak większość kadry nauczycielskiej to kobiety, które w między czasie rodzą i wychowują dzieci. Takie przerwy albo znacząco odwlekają awans, albo go uniemożliwiają lub też nie ma pracy do której można po takim urlopie wrócić... Ale żyjemy w państwie patriarchalnym, a pojęcie feminizm jest fuj więc czemu się tu dziwić :/

    Odpowiedz
  • Belfer(2018-01-01 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Autor pisze bezmyślnie o średniej, bo tego nie rozumie. Nie ma się co dziwić. Wynagrodzenie nauczyciela zawiera 16, o ile dobrze pamiętam, elementów. Średnia dotyczy średniej w grupie awansu i na danym terenie. Więc 14 są tylko tam, gdzie gminy nie mają sensownej sieci szkół i dodatkowo oszczędzają na pensjach nauczycieli w ciągu roku. Bo "14" są elementem nowego budżetu, więc jakoś to będzie.

    Odpowiedz
  • Nauczycielka(2017-12-28 22:05) Zgłoś naruszenie 30

    Tak wielu przekłamań od dawna nie czytałam. Drogi autorze proszę weryfikować informację, sięgać do wielu żródeł. Owszem duzo osób kończy studia pedagogiczne, ale bardzo niewielu decyduje się na pracę w zawodzie, nie dla tego, że są "słabi", gorsi od innych, ale raczej dlatego, że zawód nauczyciela jest nieopłacalny i jest bardzo trudny. Bardzo dużo osób również kończy dziennikarstwo i niestety wiele osób próbuje swoich sił tworząc pseudoartykuły krzywdzące innych. Jestem nauczycielką od czterech lat pracuję w zawodzie, skończyałam trzy specjalizację oraz mnóstwo kursów. Aby pójśc na ciekawe szkolenie za które muszę sama zapłacić często odmawiam sobie jedzenia. Pracuję w tygodniu niejednokrotnie łącznie po 60h, a moja pensja wynosi niecałe 1700 zł i jest mi zwyczajnie przykro, gdy ktoś pisze bzdury, że nauczyciele to nieroby, nieudacznicy. Autorze proszę przeczytać choć jedną ksiązke o wypaleniu zawodowym i przepracować jako wolontrariusz jeden miesiąc w placówce edukacyjne, wtedy może wtedy poznasz niewidoczne spekty pracy nauczyciela.

    Odpowiedz
  • N_l(2017-12-28 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się jest od wszystkiego to raczej do niczego

    Odpowiedz
  • Poznań1(2017-12-27 06:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister Oświaty, ma Pani wybór...albo wyższa kasa, albo w szkolnictwie już niedługo będzie Pani poziom. Pewnie zna Pani piękny utwór: "mniej niż zero", nauczyciel musi zarabiać, zwłaszcza Informatyk...to on za 2 lata będzie uczył programowania aplikacji mobilnych w klasach 4-tych. Czy ktoś z Państwa wie, że dzieciaki w klasach pietwszych technikum informatycznego rozpoczęli naukę już nową podstawą programową w tym roku szkolnym. Będą w 4 lata kończyć naukę i obecni siódmo klasiści to samo będą uczyli się 5 lat, więc po co ta reforma kochana Pani minister. Dlaczego dzieciaki MUSZĄ siedzieć w szkole rok dłużej. Czy teraz robimy (my nauczyciele), eksperyment nadzieciakch dla Pani minister?

    Odpowiedz
  • Poznań(2017-12-27 06:45) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister Oświaty, ma Pani wybór...albo wyższa kasa, albo w szkolnictwie już niedługo będzie Pani poziom. Pewnie zna Pani piękny utwór: "mniej niż zero", nauczyciel musi zarabiać, zwłaszcza Informatyk...to on za 2 lata będzie uczył programowania aplikacji mobilnych w klasach 4-tych. Czy ktoś z Państwa wie, że dzieciaki w klasach pietwszych technikum informatycznego rozpoczęli naukę już nową podstawą programową w tym roku szkolnym. Będą w 4 lata kończyć naukę i obecni siódmo klasiści to samo będą uczyli się 5 lat, więc po co ta reforma kochana Pani minister. Dlaczego dzieciaki MUSZĄ siedzieć w szkole rok dłużej. Czy teraz robimrobimy (my nauczyciele), eksperyment nadzieciakch dla Pani minister?

    Odpowiedz
  • korina(2017-12-05 21:26) Zgłoś naruszenie 451

    PiS nas oszukał. Miał być powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Nauczycielom przed laty odebrano prawo do przechodzenia na emeryturę po 30 latach pracy bez względu na wiek. Głosowałam na PiS, bo przecież obiecali, ale się zawiodłam. Już drugi raz nie dam się nabrać. Wiele nauczycieli by sobie spokojnie odeszło, bo po 30 latach pracy większość już jest tak wypalona i zmęczona, że już nie ma siły. Niech by zwolnili miejsce dla młodych, pełnych sił i zapału, a nie starsze panie męczą się, marzą tylko aby usiąść i uciec od tego wrzasku. Z kolei młodzi nie mogą pracować w swoim zawodzie, tylko pracują w sklepach, albo wyjeżdżają za granicę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nauczyciel prawy wierzacy(2017-12-04 22:04) Zgłoś naruszenie 40

    Sukcesy, partnerstwo, zaszczyty itd itp. Ale dlaczego kolejny rząd i kolejny premier zapomnieli, że Polacy nie gęsi i swój język mają. A tego polskiego języka uczą nauczyciele, którzy mają dostać żenująco niskie podwyżki. Woźne już dostały200 zł miesięcznie. Nauczyciele dostaną tyle przez 3 lata. Brawo rząd, brawo dobra zmiana. Pensje nauczyciela to najniższa krajowa.

    Odpowiedz
  • REDAKTOR ŁŻE(2017-12-04 21:53) Zgłoś naruszenie 50

    "5065 zł brutto" ... a za chwilę "Wszystkim trzeba zapewnić to średnie wynagrodzenie." Panie Redaktorze, czemu manipuluje Pan rzeczywistością? Jestem nauczycielem dyplomowanym i moja pensja BRUTTO wynosi - 3149. Pensję w wysokości podanej przez Pana otrzymują jedynie osoby na stanowiskach kierowniczych.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • przemek(2017-12-04 21:11) Zgłoś naruszenie 40

    Mam żonę nauczyciela dyplomowanego (nawet z medalami) i nie ma ona 5100 zł brutto (chyba że ktoś jej zabiera połowę pensji).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2017-12-04 16:34) Zgłoś naruszenie 50

    Panie Redaktorze Radwan ,pozwę pana i redakcję Gazety Prawnej do sądu w związku z ochroną dóbr osobistych .I piszę to całkiem poważnie do zobaczenia w sądzie.

    Odpowiedz
  • Iwona(2017-12-04 15:16) Zgłoś naruszenie 11

    Zgadzam się, że dostać się do pracy w większości szkół bez pleców graniczy z cudem. Sprawdzone na sobie. Nikt nie ogłasza konkursów na stanowisko nauczyciela, nikt nie sprawdza, czy dyrektor wybrał najbardziej kompetentnego, czy córkę koleżanki z miernymi ocenami na dyplomie. Jeden wielki bałagan. Do tego rządzą jakieś podyplomówki gdzie w kilka semestrów zdobywa się możliwość prowadzenia przyrody, która jest konglomeratem fizyki, chemii, biologii, geografii. Na 4 magisterki trzeba by 20 lat a tu w 2 lata, proszę. Takie "mózgi" później uczą nasze dzieci a ludzie z dobrymi dyplomami nie dostaną się, bo pani dyrektor ma "lepszego" kandydata, czyli znajomego.

    Odpowiedz
  • prof(2017-12-04 13:43) Zgłoś naruszenie 14

    na autorytet tak jak w każdej pracy trzeba sobie zapracować, niestety moje kontakty z nauczycielami szkol średnich to totalna porażka, zarobki - nie znam, ale na pewno nauczyciel pracuje dużo krócej niż 8 godzin dziennie, i proszę nie wmawiać ze klasówki sprawdzają nocami, + mnóstwo wolnego typu ferie, wakacje, inne przerwy świąteczne, dla dobra naszej młodzieży zachęcam nauczycieli do budowania autorytetu nauczyciela.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nie nauczyciel(2017-12-04 13:03) Zgłoś naruszenie 26

    A ja uważam, że nauczyciele, w większości to lenie i nieroby. Jak już raz nauczą się programu, który realizują to do czasu jego zmiany nie poświęcają się pracy nad przygotowaniem do lekcji. Za 18, przepraszam obecnie 20 godzin pracy tygodniowo, winni otrzymywać - adekwatnie do reszty pracującego społeczeństwa - 50 % wynagrodzenia. Skoro bowiem kp stanowi, że tydzień pracy jest 40 godzinny dla etatowca (nie patrząc na kodeksowe odstępstwa), to ktoś, kto pracuje połowę tego czasu pracy powinien otrzymać połowę wynagrodzenia. Urlop dla nauczycieli powinien być jak dla każdego normalnego pracownika 26 dni. Dyżury w wakacje, organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży w szkołach. Mają nauczyciele wykształcenie pedagogiczne to niech się wykażą jacy z nich pedagodzy. To my wszyscy z naszych podatków finansujemy utrzymanie tej quasi szlachty.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Janina(2017-12-04 10:10) Zgłoś naruszenie 50

    Znowu ten wójt Lubicza się odzywa - do czasu, w przyszłym roku już nie będzie wójtem. Znam go jeszcze z czasów szkolnych. Nigdy nie był orłem w nauce, dlatego tak nienawidzi nauczycieli. My go rozliczymy podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych.

    Odpowiedz
  • były(2017-12-04 09:30) Zgłoś naruszenie 70

    Na początek wprowadzić - kadencyjność dyrektorów szkół - max 2 kadencje - teraz siedzą latami i są duże układy w szkołach - wprowadzić dodatki motywacyjne - ale nie jak teraz 50- 200 zł - tylko 1000-1500 zł miesięcznie

    Odpowiedz
  • Mural(2017-12-04 08:08) Zgłoś naruszenie 70

    na większość rewelacji pana Radwana nie chcę się wypowiadać. Znamy je już od paru lat. Ale dlaczego nadal zatrudnia się emerytów???W mojej szkole w klasach 1-3 KZ ogromna rotacja nauczycielek. Niecały rok popracuje i ciąża. Wiadomo, tego nikt nie zostawia na starość. Tyle teraz mają udogodnień. Nie pamiętam ich nazwisk, w tak krótkim czasie. Emeryt jest w 100% dyspozycyjny! Gorzej, że częste zmiany przepisów, z każdą nową władzą są diametralnie różne. Jedni mogą dorabiać do limitu/beneficjenci starych zasad emerytalnych sprzed 2009 r./, drudzy za kompens wszędzie tylko nie w szkole. Czy z każdą zmianą władzy musi być rujnowany stary system???Dlaczego górnicy dostają duże pieniądze za utracony deputat węglowy, a nauczyciele nie za utratę kilkunastu przywilejów z KN????Panie Radwan, może tak o tym???

    Odpowiedz
  • Nauczyciel.(2017-12-03 23:40) Zgłoś naruszenie 80

    Od lat mówię moim uczniom o średnich i słabych lotach intelektualnych. Idź na dziennikarstwo, dasz sobie radę, ale możesz nie mieć pracy,bo to human przecież. Bedziesz mógł pisac co tam sobie zmyślisz np.W DGP, a nie tak jak w szkole. Tam Cię mniej z tego sprawdza. Tak z wiedzy jak i ortografii czy składni.

    Odpowiedz
  • Valdemort(2017-12-03 21:36) Zgłoś naruszenie 31

    Ze spoleczeństwa wiejskiego dodatkowo ogłupionego przez kler komuna wyselekcjonowała gumofilców, więc z czego ma być wysokiej jakości nowa inteligencja? z niczego jest nic, jak mówią Ślązacy.

    Odpowiedz