Ofiary systemu, czyli jak nauczyciele stali się nierobami bez autorytetu

autor: Artur Radwan03.12.2017, 09:00
Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.źródło: ShutterStock

Bez autorytetu – u uczniów i rodziców. Nieroby, lenie i nieudacznicy. Przy tym nietykalni. Wielu z nas właśnie tak ocenia nauczycieli. Na złą ocenę pedagodzy na pewno nie zapracowali sami.

Reklama


Reklama


KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

  • korina(2017-12-05 21:26) Zgłoś naruszenie 120

    PiS nas oszukał. Miał być powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Nauczycielom przed laty odebrano prawo do przechodzenia na emeryturę po 30 latach pracy bez względu na wiek. Głosowałam na PiS, bo przecież obiecali, ale się zawiodłam. Już drugi raz nie dam się nabrać. Wiele nauczycieli by sobie spokojnie odeszło, bo po 30 latach pracy większość już jest tak wypalona i zmęczona, że już nie ma siły. Niech by zwolnili miejsce dla młodych, pełnych sił i zapału, a nie starsze panie męczą się, marzą tylko aby usiąść i uciec od tego wrzasku. Z kolei młodzi nie mogą pracować w swoim zawodzie, tylko pracują w sklepach, albo wyjeżdżają za granicę.

    Odpowiedz
  • nauczyciel prawy wierzacy(2017-12-04 22:04) Zgłoś naruszenie 30

    Sukcesy, partnerstwo, zaszczyty itd itp. Ale dlaczego kolejny rząd i kolejny premier zapomnieli, że Polacy nie gęsi i swój język mają. A tego polskiego języka uczą nauczyciele, którzy mają dostać żenująco niskie podwyżki. Woźne już dostały200 zł miesięcznie. Nauczyciele dostaną tyle przez 3 lata. Brawo rząd, brawo dobra zmiana. Pensje nauczyciela to najniższa krajowa.

    Odpowiedz
  • REDAKTOR ŁŻE(2017-12-04 21:53) Zgłoś naruszenie 30

    "5065 zł brutto" ... a za chwilę "Wszystkim trzeba zapewnić to średnie wynagrodzenie." Panie Redaktorze, czemu manipuluje Pan rzeczywistością? Jestem nauczycielem dyplomowanym i moja pensja BRUTTO wynosi - 3149. Pensję w wysokości podanej przez Pana otrzymują jedynie osoby na stanowiskach kierowniczych.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • przemek(2017-12-04 21:11) Zgłoś naruszenie 30

    Mam żonę nauczyciela dyplomowanego (nawet z medalami) i nie ma ona 5100 zł brutto (chyba że ktoś jej zabiera połowę pensji).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2017-12-04 16:34) Zgłoś naruszenie 40

    Panie Redaktorze Radwan ,pozwę pana i redakcję Gazety Prawnej do sądu w związku z ochroną dóbr osobistych .I piszę to całkiem poważnie do zobaczenia w sądzie.

    Odpowiedz
  • Iwona(2017-12-04 15:16) Zgłoś naruszenie 11

    Zgadzam się, że dostać się do pracy w większości szkół bez pleców graniczy z cudem. Sprawdzone na sobie. Nikt nie ogłasza konkursów na stanowisko nauczyciela, nikt nie sprawdza, czy dyrektor wybrał najbardziej kompetentnego, czy córkę koleżanki z miernymi ocenami na dyplomie. Jeden wielki bałagan. Do tego rządzą jakieś podyplomówki gdzie w kilka semestrów zdobywa się możliwość prowadzenia przyrody, która jest konglomeratem fizyki, chemii, biologii, geografii. Na 4 magisterki trzeba by 20 lat a tu w 2 lata, proszę. Takie "mózgi" później uczą nasze dzieci a ludzie z dobrymi dyplomami nie dostaną się, bo pani dyrektor ma "lepszego" kandydata, czyli znajomego.

    Odpowiedz
  • prof(2017-12-04 13:43) Zgłoś naruszenie 02

    na autorytet tak jak w każdej pracy trzeba sobie zapracować, niestety moje kontakty z nauczycielami szkol średnich to totalna porażka, zarobki - nie znam, ale na pewno nauczyciel pracuje dużo krócej niż 8 godzin dziennie, i proszę nie wmawiać ze klasówki sprawdzają nocami, + mnóstwo wolnego typu ferie, wakacje, inne przerwy świąteczne, dla dobra naszej młodzieży zachęcam nauczycieli do budowania autorytetu nauczyciela.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nie nauczyciel(2017-12-04 13:03) Zgłoś naruszenie 25

    A ja uważam, że nauczyciele, w większości to lenie i nieroby. Jak już raz nauczą się programu, który realizują to do czasu jego zmiany nie poświęcają się pracy nad przygotowaniem do lekcji. Za 18, przepraszam obecnie 20 godzin pracy tygodniowo, winni otrzymywać - adekwatnie do reszty pracującego społeczeństwa - 50 % wynagrodzenia. Skoro bowiem kp stanowi, że tydzień pracy jest 40 godzinny dla etatowca (nie patrząc na kodeksowe odstępstwa), to ktoś, kto pracuje połowę tego czasu pracy powinien otrzymać połowę wynagrodzenia. Urlop dla nauczycieli powinien być jak dla każdego normalnego pracownika 26 dni. Dyżury w wakacje, organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży w szkołach. Mają nauczyciele wykształcenie pedagogiczne to niech się wykażą jacy z nich pedagodzy. To my wszyscy z naszych podatków finansujemy utrzymanie tej quasi szlachty.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Janina(2017-12-04 10:10) Zgłoś naruszenie 40

    Znowu ten wójt Lubicza się odzywa - do czasu, w przyszłym roku już nie będzie wójtem. Znam go jeszcze z czasów szkolnych. Nigdy nie był orłem w nauce, dlatego tak nienawidzi nauczycieli. My go rozliczymy podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych.

    Odpowiedz
  • były(2017-12-04 09:30) Zgłoś naruszenie 70

    Na początek wprowadzić - kadencyjność dyrektorów szkół - max 2 kadencje - teraz siedzą latami i są duże układy w szkołach - wprowadzić dodatki motywacyjne - ale nie jak teraz 50- 200 zł - tylko 1000-1500 zł miesięcznie

    Odpowiedz
  • Mural(2017-12-04 08:08) Zgłoś naruszenie 70

    na większość rewelacji pana Radwana nie chcę się wypowiadać. Znamy je już od paru lat. Ale dlaczego nadal zatrudnia się emerytów???W mojej szkole w klasach 1-3 KZ ogromna rotacja nauczycielek. Niecały rok popracuje i ciąża. Wiadomo, tego nikt nie zostawia na starość. Tyle teraz mają udogodnień. Nie pamiętam ich nazwisk, w tak krótkim czasie. Emeryt jest w 100% dyspozycyjny! Gorzej, że częste zmiany przepisów, z każdą nową władzą są diametralnie różne. Jedni mogą dorabiać do limitu/beneficjenci starych zasad emerytalnych sprzed 2009 r./, drudzy za kompens wszędzie tylko nie w szkole. Czy z każdą zmianą władzy musi być rujnowany stary system???Dlaczego górnicy dostają duże pieniądze za utracony deputat węglowy, a nauczyciele nie za utratę kilkunastu przywilejów z KN????Panie Radwan, może tak o tym???

    Odpowiedz
  • Nauczyciel.(2017-12-03 23:40) Zgłoś naruszenie 70

    Od lat mówię moim uczniom o średnich i słabych lotach intelektualnych. Idź na dziennikarstwo, dasz sobie radę, ale możesz nie mieć pracy,bo to human przecież. Bedziesz mógł pisac co tam sobie zmyślisz np.W DGP, a nie tak jak w szkole. Tam Cię mniej z tego sprawdza. Tak z wiedzy jak i ortografii czy składni.

    Odpowiedz
  • Valdemort(2017-12-03 21:36) Zgłoś naruszenie 21

    Ze spoleczeństwa wiejskiego dodatkowo ogłupionego przez kler komuna wyselekcjonowała gumofilców, więc z czego ma być wysokiej jakości nowa inteligencja? z niczego jest nic, jak mówią Ślązacy.

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2017-12-03 20:49) Zgłoś naruszenie 31

    Młody człowieku, zbastuj. Ci, o których piszesz wykształcili Cię. Musisz? Pewnie tak. bo się udusisz.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2017-12-03 19:28) Zgłoś naruszenie 344

    Panie redaktorze. półprawdy są bardzo szkodliwe. Na specjalizacji nauczycielskiej (dodatkowe kwalifikacje) studentów obowiązują takie same reguły zdawania egzaminów z zakresu wiedzy merytorycznej, jak innych. Nie odrobił pan lekcji. Tak jak matematycy czy informatycy także pozostali oprócz przygotowania merytorycznego muszą mieć przygotowanie psychologiczno-pedagogiczno-dydaktyczne. Szkoda że nie przyjrzał się Pan tym drugim kwalifikacjom i poprzestał pan tylko na studentach pedagogiki, którzy uczą potem głównie dzieci z klas I-III. To nie nauczyciele są problemem, ale przepisy, tworzone przez ludzi zapatrzonych we własne poglądy pedagogiczne, bez głębszej refleksji nad istotą edukacji, czego przykładem, niestety, jest także pański artykuł powielający potoczne stereotypy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nauczyciel matematyki(staż 35 lat)(2017-12-03 17:37) Zgłoś naruszenie 626

    Autor powinien najpierw sprawdzić informacje, które znajduje w internecie. W artykule jest dużo przekłamań, krzywdzących nauczycieli. Nauczyciele przedmiotu nie kończą studiów pedagogicznych tylko np: matematykę ,fizykę, historię ...kierunek nauczycielski na państwowych uczelniach.To pedagog ma skończone studia pedagogiczne. Tą i wiele innych nierzetelnych informacji zawiera ten artykuł. Ciekawe jakie studia skończył autor.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel mian.(2017-12-03 16:30) Zgłoś naruszenie 25

    Nauczyciela powinny "wyceniać" wyniki jego wychowanków, ich i opiekunów opinie o nauczycielu, po każdym półroczu i oceny dyrektora zrealizowania programu. Wszystko da się skwantyfikować, tylko przy odpowiednich wagach i najlepsi powinni zarabiać tyle razy więcej, ile otrzymali więcej od średniej u przedmiotowców, przez kolejne półrocze, a notoryczni (przez 3 lata) poniżej średniej aut. Dzieciaki wybierają inne szkoły przez "zakały" nauczycielskie tolerowane w imię "koleżeńskości".

    Odpowiedz
  • Zuzia(2017-12-03 16:13) Zgłoś naruszenie 537

    Co to znaczy nieroby bez autorytetu?DGP ma w tym swój duży udział publikując pseudo artykuły pisane przez ludzi mieniących się dziennikarzami którzy w dodatku są specjalistami od edukacji. Niemało tu było nakręcania nagonki na nauczycieli, wmawiania że nic nie robią, są nieukami (choć kończą studia uniwersyteckie i to nie jeden kierunek-nie mylić z pedagogiką-by nauczać konkretnego przedmiotu),że ich nikt nie kontroluje a i to nieprawda bo obserwacja jest nieustanna.W Polsce wszyscy mogą bezkarnie wyzywać i szkalować nauczyciela.Jak ceni naszą pracę rząd i to każdy nie tylko obecny widać po naszych uposażeniach.Do tego każdy matołek zabiera głos o nas nie wahając się spychać na nas swoich rodzicielskich obowiązków a gazety takie jak DGP utwierdzają go w przekonaniu że od szkoły jako instytucji i nauczyciela wszystko się należy bo on/ona ma prawa a polski nauczyciel tylko obowiązki.I czego chcecie ? Poświęcenia? misji? Oddania? Większości popiętroliły się rzeczywistości. A teraz czekam kiedy gazeta usunie mój komentarz bo nie jest miły, wygodny i nie dołącza do obrażliwych opinii o moich kolegach i koleżankach po fachu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • As(2017-12-03 16:06) Zgłoś naruszenie 606

    Takie patologiczne traktowanie nauczyciele zawdzięczają przede wszystkim mediom, które od lat plują jadem na tę grupę zawodową. Od lat autor powyższego artykułu przyczynia się skutecznie do takiego stanu rzeczy i jakoś nie ponosi za to konsekwencji. Pomimo wszystko wierzę w sprawiedliwość. Doczekałam czasów , że osoby, które śmiały się z wyrzucanych na bruk przedszkolak teraz płacą ciężkie pieniądze za przedszkole. Zamierzam również poobserwowac za parę lat załamanie systemu polskiego szkolnictwa, gdy obecne silaczki odejdą na emeryturę , a chętnych do takiej misji mnie będzie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Myślący(2017-12-03 14:58) Zgłoś naruszenie 142

    Tak na szybko, zakładając że czas pracy nauczyciela to 40lat, że nikt nie umrze, nikt nie zrezygnuje to co roku na emeryturę przejdzie 17tys. nauczycieli, to tych 5tys. które kończą to trochę mało.

    Odpowiedz