statystyki

Studencki kredyt tylko do trzydziestki

autor: Urszula Mirowska-Łoskot03.10.2017, 07:55; Aktualizacja: 03.10.2017, 10:19
Student

Osoby, które zaciągną pożyczkę, będą musiały zacząć ją spłacać nie później niż po upływie 2 lat od ukończenia studiówźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego twierdzi, że dzięki nowej ustawie 2.0 więcej osób będzie mogło ubiegać się o kredyty studenckie. Jednak część na planach resortu straci.

Obecnie o preferencyjną pożyczkę na kształcenie mogą starać się osoby, które rozpoczęły studia przed 25. rokiem życia. Oznacza to, że kredyt zostanie przyznany również np. 31-latkowi, który udowodni, że rozpoczął ten etap edukacji w odpowiednim wieku. MNiSW chce przesunąć tę granicę i doprecyzować przepis.

Tylko do trzydziestki

W projekcie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ministerstwo proponuje, aby kredyt mogli otrzymać studenci, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Ci, którzy przekroczyli tę granicę, nie będą już mieli do niego prawa, nawet jeżeli studia rozpoczęli wcześniej.

– Celem tej zmiany było objęcie systemem kredytów dodatkowej grupy ok. 177 tys. osób w wieku 25–29 lat, które do tej pory – w większości – nie miały prawa do pożyczki – wylicza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w odpowiedzi dla DGP. Chodzi o tych, którzy rozpoczęli studia po 25. roku życia.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane