statystyki

Miesiąc do egzaminów adwokackich i radcowskich. Wciąż nie wiadomo czy będzie obowiązywał kontradyktoryjny proces karny

autor: Anna Krzyżanowska02.02.2015, 07:22; Aktualizacja: 02.02.2015, 09:31
Prawnik

Na pytanie, czy nowelizacja kodeksu postępowania karnego wchodzi w zakres tegorocznych egzaminów zawodowych, czytelnej odpowiedzi nie udziela Ministerstwo Sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Nieco ponad miesiąc przed egzaminami adwokackimi i radcowskimi wciąż nie jest pewne, czy w ich zakres wejdzie jedna z najdonioślejszych reform ostatnich lat: kontradyktoryjny proces karny

Reklama


Reklama


Od 11 do 13 marca będą trwały tegoroczne prawnicze egzaminy zawodowe. Szacuje się, że tym roku przystąpi do nich około 6 tysięcy osób. Czy pierwszy dzień egzaminu z prawa karnego powinien sprawdzać ich wiedzę z nowej procedury karnej, tak by po 1 lipca prawnicy potrafili właściwie reprezentować swoich klientów? Odpowiedź na to pytanie dzieli prawników. Nikt ze stuprocentową pewnością nie umie zdającym powiedzieć, z czego dokładnie będą egzaminowani.

– Z informacji, które są upubliczniane, wynika, że tegoroczny egzamin zarówno adwokacki, jak i radcowski z bloku prawa karnego opierać się będzie na obowiązujących regulacjach kodeksu postępowania karnego – mówi radca prawny Agata Rewerska, prowadząca Szkołę Prawa Procesowego Ad Exemplum, która przygotowuje aplikantów do egzaminów zawodowych.

Dodaje, że w taki też sposób uczeni są aplikanci podczas kursów w jej szkole. Poznają aktualny stan prawny – a więc ten, który za pięć miesięcy stanie się już nieaktualny.

Stan nerwowości

Egzamin adwokacki i radcowski A.D. 2015

Egzamin adwokacki i radcowski A.D. 2015

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na pytanie, czy nowelizacja kodeksu postępowania karnego wchodzi w zakres tegorocznych egzaminów zawodowych, czytelnej odpowiedzi nie udziela Ministerstwo Sprawiedliwości. Wioletta Olszewska z wydziału komunikacji społecznej resortu odpowiada, przytaczając art. 78d ust. 5 prawa o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 635 ze zm.) oraz art. 364 ust. 5 ustawy o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 637). Zgodnie z nimi pierwsza część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego (patrz: ramka). Przedstawicielka resortu podkreśla jednak, że treść zadań przygotowanych na najbliższy egzamin podlega ustawowej ochronie przed nieuprawnionym ujawnieniem.

– Ministerstwo powinno odpowiedzieć konkretnie, jaki jest zakres egzaminu. A tak wprowadza stan pewnej nerwowości. Aplikanci powinni mieć jasność, z czego będą egzaminowani – komentuje adwokat Roman Kusz, wicedziekan Okręgowej Izby Adwokackiej w Katowicach.

W jego ocenie egzamin opierać się winien jednak na obecnym brzmieniu k.p.k.

– Biorąc pod uwagę regulacje przejściowe do nowelizacji, egzaminowanie z aktualnych przepisów ma sens. Zgodnie z regułami intertemporalnymi o tym, czy zastosowanie w danej sprawie znajdzie nowa, czy stara procedura, decydować będzie bowiem data wniesienia aktu oskarżenia. I tak, jeśli prokurator wniesie akt oskarżenia do 30 czerwca, to obowiązywać będą stare przepisy; jeśli natomiast 1 lipca, wtedy w grę wchodzić będzie już nowy kodeks – wskazuje mecenas Kusz.

To zaś jego zdaniem spowoduje, że na samym początku obowiązywania nowych przepisów – przez około pół roku – większość spraw będzie jeszcze szła na starych zasadach.

– Trudno więc, aby aplikanci pisali egzamin na podstawie nowego kodeksu, który w praktyce zacznie obowiązywać później – podkreśla dziekan Kusz.

– Prawdą jest, że akt uchwalony i opublikowany w Dzienniku Ustaw, czekający tylko na wejście w życie, jest obowiązujący. Nie jest jednak stosowany do czasu, gdy nie upłynie vacatio legis. Egzamin pisany jest natomiast na prawie, które jest stosowane – wtóruje mecenas Rewerska.

Ale egzamin to jedno, wiedza zdobyta podczas aplikacji – drugie. Tam, zdaniem dziekana Kusza, powinna być przedstawiana i egzekwowana wiedza zarówno z obowiązującego, jak i czekającego na wejście w życie prawa.

– Tak też uczymy aplikantów w naszej radzie. Idziemy dwutorowo – zapewnia.

Podobnego zdania jest adwokat Zbigniew Krüger z kancelarii Krüger & Partnerzy Adwokaci.

– Musimy odróżnić program szkolenia na aplikacji adwokackiej i stan prawny obowiązujący na egzaminie adwokackim. Tu zasady muszą być jasne. Egzamin jest pisemny i opieramy się na obowiązującym stanie prawnym. Nawet gdyby egzamin miał się odbyć 30 czerwca, to musi być oparty na stanie prawnym obowiązującym w czasie jego przeprowadzania – akcentuje.

W jego ocenie to, że egzamin w obecnym kształcie nie pozwala na zweryfikowanie wiedzy z nowej procedury, jest wynikiem rezygnacji z egzaminu ustnego. – To właśnie egzamin ustny pozwalałby na weryfikację znajomości nowej procedury w sytuacji, jaką mamy w tym roku. Ustawodawca niestety z niego zrezygnował – mówi mecenas Krüger.

Ziemia nieznana

Wśród karnistów są jednak i tacy, dla których niezrozumiała byłaby sytuacja, gdyby tegoroczny egzamin nie uwzględniał tak istotnej zmiany, jak ta wchodząca 1 lipca.

– Gros instytucji procesowych w dotychczasowym k.p.k. nadal będzie obowiązywać i aplikanci powinni je znać. Natomiast wyraźna powinna być linia rozgraniczająca wiedzę historyczną od wiedzy aktualnej, gdyż to nowe przepisy będą wyznaczały standardy oraz wpływały na kształt linii orzeczniczej sądów – przekonuje adwokat Jolanta Turczynowicz–Kieryłło, prezes Akademii de Virion.

I choć – jak podkreśla – jest świadoma, że zmiany k.p.k. następują na tyle często, że każdy adwokat ze średnią praktyką zdążył już kilkakrotnie zmienić swój podręczny kodeks, to jednak tegoroczne zmiany nie mają charakteru kosmetycznego. Dotyczą samej wizji procesu i zasad prowadzenia sporu – i to fundamentalnego, bo sporu o niewinność.

– Zasadnicze zmiany w przebiegu postępowania dowodowego nie mogą stanowić dla przyszłych adwokatów terra incognito. Nawet jeśli były przedmiotem wykładów, wiedza ta jest tak niezbędna, że musi być zweryfikowana w toku egzaminu – uważa mecenas Turczynowicz–Kieryłło.

– Gdyby aplikanci adwokaccy zdający egzamin nie musieli znać przepisów, które już zostały uchwalone, a ich vacatio legis kończy się zaraz po egzaminie, to jaką zdany egzamin dawałby rękojmię właściwego przygotowania do zawodu – pyta adwokat.

DGP przypomina

W sierpniu 2013 r. weszły w życie przepisy, na mocy których zrezygnowano z pierwszej części egzaminu adwokackiego, polegającej na rozwiązaniu testu (100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa). W zmienianych przepisach znajdował się zapis o tym, że prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Obecnie takiego sformułowania już brak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Były aplikant(2015-02-02 23:03) Odpowiedz 20

  Droga Anno, odpowiedź jest dosyć oczywista - w dniu zdawania egzaminu (11-13 marca) stosuje się przepisy w tym dniu obowiązujące. Tak więc wszystko wiadomo.

 • alek(2015-02-03 09:19) Odpowiedz 10

  Myslę ze w Gazecie Prawnej taki artykuł nigdy nie powinien się pojawić.
  Czy ktoś w ogóle merytorycznie je analizuje?
  W dniu zdawania egzaminu (11-13 marca) stosuje się przepisy w tym dniu obowiązujące.

 • dziadek(2015-02-03 09:22) Odpowiedz 10

  A kto miałby egzaminować? Sami autorzy nowego kodeksu nie mają pojęcia jak będzie on działał.. (choć nie przeszkadza im to brać dużych pieniędzy za "wykłady")

 • i co co tu płakać?(2015-02-03 05:26) Odpowiedz 01

  A co za różnica? Chyba wszyscy patroni obecnych aplikantów uczyli się, kiedy obowiązywały inne przepisy. Teraz obowiązują inne. Jedyne co trzeba zrobić, to sobie przeczytać obowiązujące.
  W tym kraju prawo i wiele innych dziedzin są strasznie mitologizowane. Podczas gdy prawda jest prosta i zwyczajna. 90% pracy prawnika polega na czytaniu. Tą samą wiedzę, która ma prawnik mógłby nabyć każdy, kto by miał dość wytrwałości, żeby sobie przeczytać przepisy. Tak samo jest w innych dziedzinach teoretycznych.
  Prawo nie jest dziedziną praktyczną. To czysta teoria. Podpatrzona u starszych umiejętność bajerowania klienta, w żaden sposób nie wpływa na wartość treści prawniczych.
  Więc czym tu się przejmować, że się prawo zmienia. Egazmin, jak wszystkie egzaminy jest tylko rodzajem rytuału. Papuasi odtańczyliby jakiś taniec pogo, zjedliby świnie i rozeszli się do swoich zajęć. W Polsce jako rytuał przejścia robi się egzaminy. Tylko oprawa jest inna, człowiek w swoich pierwotnych pomysłach jest dalej ten sam.

 • pingu(2015-02-03 20:54) Odpowiedz 01

  Egzaminowac prawnika to powinien rynek a nie komisja egzaminacyjna. Co klienta obchodzi, że ktoś dostał ładną notkę z prawa karnego czy cywilnego, jak problem dotyczy na przykład własności intelektualne - a tego na egzaminie na przykład nie było.

 • kto sprawdza sprawdzającego(2015-02-03 08:11) Odpowiedz 01

  Prowadzenie egzaminów z prawa - nie ma większego sensu. Dowodem na są setki tysięcy apelacji, kasacji, skarg do trybunałów, rewizji nadzwyczajnych, glos przeciwnych, etc..etc..
  Skoro najwięksi w kraju profesjonaliści tworzą tezy, które ich koledzy uchylają czy po prostu wydają tezy dokładnie przeciwne - to znaczy, że nie ma uniwersalna i niepodważalna wykładnia przepisów nie istnieje. Jeśli nie istnieje, to jak można kogoś oceniać na podstawie tego jak rozumie przepisy, skoro w przypadku większości z nich nikt nie może zagwarantować ich prawidłowego rozumienia.
  Czy egzamin tego rodzaju nie jest ćwiczeniem z telepatii? Zdający ma odgadnąć co lubi sprawdzający.
  Jak napisał przedmówca, prawo to nauka całkowicie teoretyczna. Opiera się na czysto subiektywnych twierdzeniach, których interpretacje przeprowadza się za pomocą nieoficjalnych reguł. Reguły te zależą natomiast od osobistych preferencji teoretycznych interpretującego. No, obiektywność maksymalna! :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama