- Musimy otworzyć się systemowo na nowoczesne rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne – podkreślił w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną podczas VIII Forum Wyzwań Zdrowotnych Arkadiusz Grądkowski, prezes POLMED. Wskazał też, że nowe technologie w zakresie diagnostyki są już dostępne w Polsce, płatnik boi się jednak otworzyć na takie rozwiązania z uwagi na koszty.

- Jeżeli popatrzymy na stronę szpitalna, to zależy nam na tym, żeby polski pacjent mógł korzystać z najnowszych rozwiązań, które są na świecie. Firmy mają te rozwiązania już w Polsce dostępne, ale wdrożenie tych technologii jest blokowane na poziomie ścieżki prawnej. Polski płatnik boi się otworzyć drogę na te nowe rozwiązania, bo to często więcej kosztuje - jednorazowo, na początku, ale dla systemu, dla pacjenta jest to dużo lepsze i może się okazać, że dla systemu to jest dużo tańsze rozwiązanie, jeżeli popatrzymy na całość, bo pacjent szybciej wróci do pracy, szybciej wyzdrowieje – mówił Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Postulował też wprowadzenie mapy nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych w Polsce, co ułatwiłoby pacjentom poszukiwanie placówek oferujących konkretne badania.