"Nie zawsze szczepienie zapobiegnie zakażeniu, ale niemal zawsze będzie zapobiegało ciężkiej postaci choroby" - wyjaśniał dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski w wirtualnym studiu DGP. Nasz gość mówił o aktualnym stanie leczenia Covid-19, zapobieganiu zakażeniom oraz o nowych wariantach koronawirusa.

Powoli wchodzimy w trend wzrostowy - powiedział kilka dni temu o sytuacji z Covid-19 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. I choć liczba zachorowań, jak również zgonów jest nieporównywalnie mniejsza, niż w szczytowym okresie pandemii, to im bliżej jesieni, tym częściej zastanawiamy się, co dalej. To bowiem ta pora roku kojarzy nam się ze zwiększoną ilością infekcji i chorób.

Jesteśmy co prawda bogatsi o ponad półtora roku doświadczeń w zakresie zapobiegania i leczenia oraz uzbrojeni w szczepionki, ale konfrontowani będziemy z nowymi wariantami wirusa, poziom wyszczepienia polskiego społeczeństwa to tylko ok. 50%, a leku działającego na sam wirus nadal nie ma. Ponadto, jak zwraca uwagę nasz gość: Polski system opieki zdrowotnej przeżywa od lat zapaść, która w dobie Covid-19 nawet zawadza trochę o śmierć kliniczną.

Dlatego naszego gościa poprosiliśmy o przybliżenie w jakim punkcie jesteśmy jeśli chodzi o walkę z koronawirusem. W rozmowie z DGP doktor Dzieciątkowski wyjaśnia min.:

  • jakie zagrożenia niosą za sobą nowe warianty koronawirusa oraz czy powodują odmienny przebieg choroby
  • czy dotychczasowe szczepionki działają na nowe warianty wirusa oraz jaka jest ich skuteczność,
  • dlaczego Izrael podaje trzecią dawkę szczepionki i czy to rozwiązanie powinno się wprowadzić również w Polsce,
  • czy należy szczepić dzieci i jak wyglądają prace nad dopuszczeniem szczepionki dla młodszych grup wiekowych,
  • jak obecnie przebiega leczenie w przypadku Covid-19 oraz jakie leki i jaką metodykę się stosuje,
  • czy nadchodzący okres jesienno-zimowy może może mieć wpływ na zwiększoną zachorowalność na Covid-19,
  • w jaki sposób możemy chronić się przed zakażeniem koronawirusem, w tym jaka jest rola - obok maseczek, dezynfekcji i dystansu - zażywania witaminy D i robienia sobie testów.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.