Praca lekarza wymaga wiedzy, kwalifikacji i uprawnień potwierdzonych dokumentami. Prowadzenie zakładu opieki zdrowotnej z kolei wymaga niezbędnej ewidencji. Co grozi za niespełnienie tych warunków i leczenie "na własną rękę"?
.
1 Prawo do wykonywania zawodu lekarza przyznaje okręgowa rada lekarska. Zawód może wykonywać osoba, która jest obywatelem polskim, lub obywatelem jednego z państw UE i posiada dyplom lekarza, lub dokument potwierdzający kwalifikacje i spełnienie minimalnych wymogów kształcenia. Lekarz musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, posiadać zdrowie pozwalające na wykonywanie zawodu a także wykazywać nienaganną postawę etyczną. Po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu, lekarz wpisywany jest do rejestru okręgowej rady lekarskiej. Wykwalifikowany lekarz posiadający uprawnienia za granicą, może w Polsce prowadzić nauczanie zawodu lub brać udział w konsylium i w określonych sytuacjach wykonywać zabiegi wynikające z programu nauczania.
ShutterStock
2 Leczenie bez uprawnień jest wykroczeniem. W takiej sytuacji policja najczęściej kieruje sprawę do sądu grockiego. Np. kobiecie z Sandomierza, która bez uprawnień świadczyła usługi dentystyczne postawiono zarzut wprowadzania pacjentów w błąd, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kluczowy w tym przypadku był jednak przypadek poszkodowanego klienta, w przypadku którego postawiono zarzut nieumyślnego uszkodzenia ciała. Istotna była także sprawa prawdziwej dentystki, w której placówce kobieta pracowała jako asystentka, a jej działalność miała mieć przyzwolenie lekarki. Za podżeganie do przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Ściganie przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego.
ShutterStock
3 Zgodnie z art. 160 kodeksu karnego, Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Taki zarzut postawiono energoterapeucie z Torunia, który diagnozował pacjentów i podawał im leki. Jego terapia nie pomogła jednej z małoletnich pacjentek, a w efekcie jego działań stan dziewczynki się pogorszył. Nielegalne leki rozprowadzał także obywatel Mongolii działający w Krakowie. Za czyn groziło mu do dwóch lat więzienia. Inaczej potoczyła się sprawa kierowniczki Izby Wytrzeźwień w Poznaniu, która podszywała się pod lekarza aby nie stracić pracy. Ostatecznie sprawę umożono ze względu na niską szkodliwość czynu.
ShutterStock
4 Ustawa o zawodzach lekarza i lekarza dentysty jasno precyzuje odpowiedzialność karną za udzielanie świadczeń zdrowotnych bez wymaganych prawnień. Za taką działalność grozi przede wszystkim kara grzywny. Jeżeli sprawca czynu działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej może zostać pozbawiony wolności do roku. Postępowanie w sprawach opisanych w art. 48 ustawy toczy się według przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję