statystyki

Lekarze mogą pozostać w karetkach. Nielicznych

autor: Aleksandra Kurowska06.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.12.2016, 08:53
1,87 mld zł - tyle NFZ przekaże zespołom ratownictwa w 2017 r.

1,87 mld zł - tyle NFZ przekaże zespołom ratownictwa w 2017 r.źródło: Bloomberg

Resort zdrowia może zrezygnować ze swojego pomysłu, by od 2020 r. w karetkach jeździli tylko ratownicy medyczni oraz pielęgniarki systemu ratownictwa.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2013 r. poz. 757, z późn. zm.), który wprowadza wiele poważnych zmian, jest już po konsultacjach społecznych. Przewiduje on m.in., że zespoły ratownicze mają składać się z trzech osób o kwalifikacjach wymaganych dla ratownika medycznego lub pielęgniarki PRM. Teraz 75 proc. zespołów podstawowych (bez lekarza) jeździ w składzie dwuosobowym, a te z lekarzem zwykle w trzyosobowych. Po zmianach z ambulansów zniknąć mają kierowcy nieposiadający dodatkowych uprawnień oraz medycy. Zmiana dotycząca lekarzy spotkała się jednak z krytyką części środowiska medycznego.

Naczelna Izba Lekarska oraz część ekspertów zwracają uwagę, że w niektórych sytuacjach na miejscu zdarzenia od razu powinien pojawić się zespół z lekarzem. Ponadto zdaniem NIL po wejściu w życie nowych przepisów więcej osób może trafiać na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) i izby przyjęć. Powód jest oczywisty: nie otrzymają już pomocy lekarskiej na miejscu zdarzenia lub w karetce.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, uważa jednak, że takiego zagrożenia nie będzie. Projekt przewiduje bowiem wprowadzenie w szpitalach na SOR obowiązkowej segregacji pacjentów. – Będzie ona rozdzielała pacjentów wymagających pomocy na poziomie szpitalnego oddziału ratunkowego i tych, którym pomocy udzielić może podstawowa opieka zdrowotna lub nocna i świąteczna pomoc medyczna – wyjaśnia wiceminister.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Rat(2016-12-07 13:13) Zgłoś naruszenie 20

  Przytoczcie przykłady, statystyki w których to udowodniono ze lekarze z zesp S udzielają, procentowo wiecej pomocy w miejscu zdarzenia niż ratownicy medyczni. Poza tym ustawa o PRM mówi ze ZRM jeżdżą do stanów zagrożenia życia czyli automatycznie wyjazd równa się przewoz do szpitala. A że do zespołów trafiają zlecenia z pogranicza śmiechu i żalu, czyja to wina? Zespołów? PS Znam wielu lekarzy którzy sprawdzają się w systemie RM, świetnie sobie radzą w stanach nagłych, a i ******** przewoza do SORów.

  Odpowiedz
 • maciek(2016-12-06 23:06) Zgłoś naruszenie 10

  Zmiany Pisu w sluzbie zdrowie to jedna wielka porazka i oszczednosci na kazdej mozliwej dziedzinie pod przykrywka reform

  Odpowiedz
 • Mruk(2016-12-06 16:08) Zgłoś naruszenie 00

  Ratownik medyczny także jest medykiem zgodnie z ustawa i po nowelizacji tylko z wyższym wykształceniem PISMAKU!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zfrontu(2017-02-07 23:22) Zgłoś naruszenie 00

  Projekt przewiduje wprowadzenie segregacji,ktora bedzie rozdzielala na tych ,ktorzy wymagaja SORu i na tych ,ktorzy moga gdzie indziej(niewystarczajaco chorzy),az osiagna odpowiedni(wymagany) dla SORu poziom ?/ Czy te oddzialy to miejsca katastrof czy pobojowiska(chociaz pewnie czasami tak sie moga prezentowac)?Czy to przygrywk do jakiejs wojny moze?//Student medycyny jest w stanie uzupelnic swoje wyksztalcenie o licencjat ratownika po ukonczeniu studiow,powstrzymujac sie na konieczny czas od podjecia wykonywania swojego wyuczonego zawodu i odwrotnie,ratownik moze kontynuowac swoje wyksztalcenie na wydziale lekarskim.//Podstawa wlasciwie udzielonego swiadczenia medycznego jest prawidlowo postawiona diagnoza.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane