statystyki

Rafał Baniak: Jak nie złapać szpitali w sieć!

autor: Rafał Baniak05.12.2016, 07:34; Aktualizacja: 05.12.2016, 10:01
Zdrowie

Można by wziąć projekt przygotowany przez prof. Zbigniewa Religę i po drobnych poprawkach wprowadzić w życie. Nie ma wad, któtych ten jest pełenźródło: ShutterStock

Otwieranie konfliktów z wieloma interesariuszami i beneficjentami systemu ochrony zdrowia oraz przygotowanie zupełnie irracjonalnego rozwiązania, budującego ułomną sieć szpitali jest aktem bardzo ryzykownym dla rządzących.

A przecież za czasów rządów PiS, kiedy ministrem zdrowia był prof. Zbigniew Religa, powstały rozwiązania sensowne dla państwa i korzystne dla pacjentów.

Projekt ustawy autorstwa obecnego resortu zdrowia zakłada, że od 1 lipca 2017 r. zacznie działać tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. W praktyce oznacza to zmianę zasad ich finansowania: szpitale zamiast umów określających wartość kontraktu wynikającą z faktycznie wykonanych procedur będą dostawać pieniądze w formie ryczałtu. To szczególnie niebezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za nietrzymanie dyscypliny finansowej. Wiele problemów będzie rodzić wchodzenie do tej sieci samych oddziałów, a nie całych placówek. Bez odpowiednio wysokiego poziomu kontraktu szpital będzie musiał być restrukturyzowany lub wręcz zamykany. Ośrodki prywatne, z nielicznymi wyjątkami, pozostaną poza systemem podstawowego zabezpieczenia szpitalnego. Prawnicy twierdzą, że zapisy ustawy budzą poważne wątpliwości co do zgodności proponowanych rozwiązań z Konstytucją RP oraz prawem europejskim. Plan resortu nie uwzględnia także przygotowywanych map potrzeb zdrowotnych (dopasowanie liczby łóżek szpitalnych do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa), których stosowanie jest warunkiem koniecznym otrzymania miliardów z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronie zdrowia.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane