statystyki

Rafał Baniak: Jak nie złapać szpitali w sieć!

autor: Rafał Baniak05.12.2016, 07:34; Aktualizacja: 05.12.2016, 10:01
Zdrowie

Można by wziąć projekt przygotowany przez prof. Zbigniewa Religę i po drobnych poprawkach wprowadzić w życie. Nie ma wad, któtych ten jest pełenźródło: ShutterStock

Otwieranie konfliktów z wieloma interesariuszami i beneficjentami systemu ochrony zdrowia oraz przygotowanie zupełnie irracjonalnego rozwiązania, budującego ułomną sieć szpitali jest aktem bardzo ryzykownym dla rządzących.

A przecież za czasów rządów PiS, kiedy ministrem zdrowia był prof. Zbigniew Religa, powstały rozwiązania sensowne dla państwa i korzystne dla pacjentów.

Projekt ustawy autorstwa obecnego resortu zdrowia zakłada, że od 1 lipca 2017 r. zacznie działać tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. W praktyce oznacza to zmianę zasad ich finansowania: szpitale zamiast umów określających wartość kontraktu wynikającą z faktycznie wykonanych procedur będą dostawać pieniądze w formie ryczałtu. To szczególnie niebezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za nietrzymanie dyscypliny finansowej. Wiele problemów będzie rodzić wchodzenie do tej sieci samych oddziałów, a nie całych placówek. Bez odpowiednio wysokiego poziomu kontraktu szpital będzie musiał być restrukturyzowany lub wręcz zamykany. Ośrodki prywatne, z nielicznymi wyjątkami, pozostaną poza systemem podstawowego zabezpieczenia szpitalnego. Prawnicy twierdzą, że zapisy ustawy budzą poważne wątpliwości co do zgodności proponowanych rozwiązań z Konstytucją RP oraz prawem europejskim. Plan resortu nie uwzględnia także przygotowywanych map potrzeb zdrowotnych (dopasowanie liczby łóżek szpitalnych do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa), których stosowanie jest warunkiem koniecznym otrzymania miliardów z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronie zdrowia.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane