statystyki

„Za życiem” bardziej konkretnie: Co rząd oferuje rodzicom, którzy nie zdecydują się na aborcję

autor: Klara Klinger30.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2016, 07:51
ciąża

NFZ zapewni kompleksową opiekę dzieciom niepełnosprawnym, których rodzice nie zdecydują się na aborcję. Przynajmniej teoretycznie.źródło: ShutterStock

Nielimitowana rehabilitacja poza kolejnością oraz kompleksowa opieka lekarska – takie świadczenia rząd zagwarantuje dzieciom urodzonym po ciążach dziś często kończących się legalną aborcją.

Znamy szczegóły rządowego wsparcia dla rodziców objętych programem „Za życiem”. Przygotował je NFZ. Nowy rodzaj opieki zostanie skierowany do bardzo wąskiej grupy osób. Otrzymają ją kobiety z powikłaną ciążą oraz urodzone już dzieci z poważnymi wrodzonymi wadami, a także wcześniaki. Na to wsparcie rocznie będzie co najmniej 100 mln zł.

W praktyce będzie tak: jeśli ginekolog wykryje wadę płodu, szybko skieruje ciężarną do szpitala, który ma doświadczenie w tego rodzaju opiece. Tam powinna otrzymać wsparcie psychologa lub psychiatry. Jeżeli płód będzie mógł być operowany jeszcze przed porodem, zabieg zostanie przeprowadzony i sfinansowany przez NFZ. Jeśli nie – matka i dziecko zostaną objęci kompleksową opieką neonatologa i innych specjalistów, a jeśli zajdzie potrzeba, także rehabilitantów. NFZ zakłada, że cała pomoc zostanie udzielona w jednym miejscu, dzięki czemu rodzice nie będą musieli szukać wsparcia na własną rękę.

Eksperci są zgodni: projekt wygląda obiecująco. Jest tylko jeden problem. Jak tłumaczy NFZ, opieka ma być przeznaczona dla dzieci do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Ale tylko dla tych, u których wady powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, lub urodzonych przed 33. tygodniem ciąży.

– To znaczy, że systemowo omijamy dzieci z chorobami, które pojawiły się jakiś czas po porodzie. W ten sposób pogłębia się nierówności w dostępie do opieki – uważa Małgorzata Sobotka, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego. Ma też obawy dotyczące źródła finansowania. – Jeżeli będą to pieniądze z NFZ, bez dodatkowego wsparcia z budżetu, może zostać zmniejszona pula finansowa na nadwykonania w szpitalach (świadczenia udzielane ponad limit określony w kontrakcie z NFZ – red.) – dodaje.

Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik NFZ, uspokaja, że pieniądze są już zabezpieczone w planie finansowym na 2017 r. i nie ma obaw, że będą zabrane innym pacjentom.

Nowy rodzaj opieki zostanie skierowany do bardzo wąskiej grupy osób


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Mural(2016-11-30 08:27) Zgłoś naruszenie 181

  To o taką demografię chodziło rządowi???A ja myślałam, ze chodziło to, aby była zmiana pokoleń i ktoś płacił składki na nas, przyszłych emerytów. Jak my płacimy na obecnych. Bo to podobno był główny problem. Teraz jasne, że przywrócono poprzednie zasady emerytalne/od 1.10.2017/ ale straszy się, jak będą niskie emerytury. Więc możesz, ale pracuj nadal na hojne rozdawnictwo rządu. Bulwersuje was, co piszę? Niestety w planach rządów nie ma zachwytów, jaka to urocza babcia emerytka/dziadek emeryt. Tylko twarde prawa rynku. Tyle jesteś wart, jak długo pracujesz. Nie pracujesz, nie jesz. Tylko dlaczego to nie ma przełożenia na kolejne rozdawnicze akcje rządu? Bo teraz obowiązuje: "nie sieje nie orze ,a zbiera." Po co pracować, skoro rząd nie zostawi nikogo bez środków do życia?????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • opiekunka(2016-11-30 11:49) Zgłoś naruszenie 130

  A ile warta jest opieka nad dorosłym niepełnosprawnym w tym kraju?????????? Całe 520,00 zł zasiłku na miesiąc. Czy to jest ochrona życia od poczęcia aż do śmierci??????

  Odpowiedz
 • Grtgdtvh(2016-11-30 10:55) Zgłoś naruszenie 90

  Pomoc chorym dzieciom sie nalezy to dla mnie oczywiste, ale wszystkim.

  Odpowiedz
 • Maniek(2016-11-30 09:35) Zgłoś naruszenie 31

  Paranoja.

  Odpowiedz
 • Tusk(2016-11-30 08:19) Zgłoś naruszenie 22

  figę....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane