PiS nacjonalizuje karetki, Falck wychodzi z Polski

autor: Aleksandra Kurowska24.10.2016, 07:46; Aktualizacja: 24.10.2016, 08:04
Przedsiębiorcy nie kryją zaskoczenia. Przez lata inwestowali miliony złotych w zakup karetek i wyposażenia, szkolenia i edukację pracowników oraz wprowadzenie systemów ISO w celu podniesienia jakości.

Przedsiębiorcy nie kryją zaskoczenia. Przez lata inwestowali miliony złotych w zakup karetek i wyposażenia, szkolenia i edukację pracowników oraz wprowadzenie systemów ISO w celu podniesienia jakości.źródło: ShutterStock

Jeden na 10 ambulansów przyjeżdżających na wezwanie należy do prywatnych firm. Ich właściciele będą zmuszeni do wyprzedania floty aut

– Mamy takie podejście, żeby system ochrony zdrowia nie funkcjonował dla zarobku. Dla wyprowadzania zarobionych pieniędzy z firm, tylko by wszystko zostawało w systemie – mówi DGP wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. – Pełną gwarancję tego zapewnia system publiczny – dodaje.

Przypomina, że ustawa o działalności leczniczej, która w nowym kształcie obowiązuje od lipca tego roku, została zmieniona właśnie w tym kierunku. – Pokazała, że nie zgadzamy się na to, aby dywidendy, czyli środki wyprowadzane z systemu ochrony zdrowia, szły do prywatnych właścicieli – mówi wiceminister. – Jedynym sposobem, by zagwarantować to w systemie ratownictwa medycznego, jest opisana przez nas próba upaństwowienia – tłumaczy Tombarkiewicz.

Jednak ustawa o działalności leczniczej nie eliminuje z rynku prywatnych szpitali, np. powiatowych, czy poradni specjalistycznych. Zakazuje za to wypłaty dywidendy oraz sprzedaży więcej niż 49 proc. udziałów w placówce należącej do samorządu lub instytucji publicznej w prywatne ręce. Większość z nich cały zysk, o ile udawało się go osiągnąć, inwestowała np. w nowoczesny sprzęt medyczny czy modernizację budynków.

Walka o 1,8 mld zł


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

 • Gość(2016-11-02 17:46) Zgłoś naruszenie 01

  Brak słów co ten PIS wyprawia boją się konkurencji więc ja likwidują to S.........y.

  Odpowiedz
 • nik(2016-11-02 18:39) Zgłoś naruszenie 10

  W pierwszej kolejności odebrać cwaniakom laboratoria szpitalne przejęte przez prywaciarzy, którzy obcieli stanowiska i robią kasę na sprzęcie szpitalnym. Można by wymieniać wiele furtek przez które uciekają pieniądze państwowe czuli z naszych podatków.

  Odpowiedz
 • WIN-KOR(2016-11-02 22:42) Zgłoś naruszenie 00

  Co za bzdury. I jak zwykle od **** strony gadanie i robienie. Skoro tak PISowi leży na sercu to co polskie, to dlaczego nie bronią polskich producentów i polskich firm przed zalewem zachodniej konkurencji, która wlewa się do Polski na takich warunkach, o jakich polski przedsiębiorca może sobie tylko pomarzyć. To co robią teraz, to tylko wstęp do głębszej ingerencji w gospodarkę i jej nacjonalizowanie, pod pretekstem; bla, bla, bla - nie ma problemu wcisną kolejną bzdurę ciemnemu narodowi. Zagłosowaliście na PIS to teraz nim rzygajcie!

  Odpowiedz
 • RM (2016-11-03 08:16) Zgłoś naruszenie 50

  Falck to banda kolesi

  Odpowiedz
 • berta(2016-11-03 18:34) Zgłoś naruszenie 00

  juz bylo panstwowe i pis jak komunisci doprowadza kraj do ruiny

  Odpowiedz
 • r(2016-11-03 20:09) Zgłoś naruszenie 40

  Wreszcie będzie porządek z falkiem i nasze pieniądze zostaną u nas a nie do Dani

  Odpowiedz
 • r(2016-11-03 20:11) Zgłoś naruszenie 62

  Precz z flakiem

  Odpowiedz
 • Takaprawda(2016-11-07 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Ministrowie zdrowia powinni dostać po pysku tak jak to Korin jednemu zrobił. Robicie z ratowania życia ludzkiego cyrk! Gardzicie życiem innych koryciarze! Tfu!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane