statystyki

NFZ nie będzie już żądał opłat za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu

autor: Klara Klinger15.09.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:44
lekarz, badanie, medycyna

Projektowane przepisy nie obejmą refundacji leków.źródło: ShutterStock

Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już żądał od osób nieubezpieczonych opłaty za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Zaledwie 78,7 tys. zł z 258,5 tys. zł – tyle Narodowy Fundusz Zdrowia ma szansę odzyskać od pacjentów korzystających bez uprawnień z porad medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. To kwota wyliczona za wizyty w latach 2013–2015. Dlaczego tak mało? Otóż roszczenia za wizyty z POZ w większości przypadków są umarzane, gdyż windykowane kwoty nie przekraczają najczęściej 100 zł. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2018 r. NFZ w ogóle przestanie dochodzić roszczeń od nieubezpieczonych pacjentów. Tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który został już pozytywnie przyjęty przez rząd i wkrótce trafi do konsultacji społecznych.

Będzie taniej

Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zniesienie ograniczeń w dostępie do lekarza jest słuszne z kilku powodów. Po pierwsze, konstytucyjnie gwarantowane powszechne prawo do opieki medycznej do tej pory było fikcją. Po drugie, długofalowo może przynieść oszczędności z jednej strony, dlatego że ściganie tych, którzy bezprawnie byli na wizycie lekarskiej, jest droższe niż brak jakichkolwiek działań. I wreszcie po trzecie przyniesie wymierne efekty zdrowotne. – Nieuprawnieni to osoby niezamożne i dla nich brak ubezpieczenia stanowi barierę dostępu do pomocy medycznej – tłumaczy Konstanty Radziwiłł.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane