Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zostanie zlikwidowane. Zadania tej jednostki przejmie Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Pielęgniarki i położne będą tam miały przedstawiciela swojej profesji.
Tak zakłada najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Dzisiaj zajmie się nim Rada Ministrów.
Projekt zakłada utworzenie jednej instytucji podnoszącej kwalifikacje kadr medycznych. Obecnie zadania dotyczące kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych są realizowane przez dwa podmioty. Nauczanie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, natomiast za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
„Mając na uwadze zmieniające się wymagania w zakresie jakości, dostępności, specyfiki i metod kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego, uwzględniając potrzeby epidemiologiczne i zmiany demograficzne zachodzące w społeczeństwie, konieczne jest zapewnienie pielęgniarkom i położnym odpowiednich warunków do dalszego kształcenia i rozwoju, analogicznych do tych, jakie mają przedstawiciele pozostałych zawodów medycznych” – uważa MZ.
Dodaje, że odrębne funkcjonowanie dwóch jednostek zajmujących się kształceniem podyplomowym w tych profesjach jest zbędne i wydaje się problematyczne wobec konieczności konsolidacji wszystkich zawodów medycznych oraz zapewnienia ich współpracy. Resort przekonuje, że dotychczasowy podział tych jednostek utrudnia grupie zawodowej pielęgniarek i położnych dostęp do osiągnieć naukowych w dziedzinie nauk medycznych i o zdrowiu, wymianę doświadczeń i integrację przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, a tym samym ogranicza możliwość rozwoju zawodowego.
W ocenie resortu obecny model nie gwarantuje wystarczająco wysokiego poziomu kształcenia.
„W celu zapewnienia jednolitego, wysokiego standardu szkoleń dla wszystkich zawodów medycznych działających w sektorze ochrony zdrowia zasadnym jest utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego” – podkreśla MZ. Dlatego projekt zakłada likwidację Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz przeniesienie realizowanych przez tę placówkę zadań do CMKP.
239,3 tys. tyle jest pielęgniarek w Polsce
29,9 tys. tyle położnych jest w Polsce
Prace nad kształtem nowych przepisów trwają już od kwietnia. Uwagi do projektu mieli m.in. przedstawiciele Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) czy konsultanci krajowi i wojewódzcy. Były to zastrzeżenia głównie proceduralne. Wiele z nich zostało uwzględnionych przez resort zdrowia. Przykładowo eksperci postulowali, aby w strukturze organizacyjnej CMKP funkcjonował prorektor ds. pielęgniarstwa i położnictwa. Argumentowali, że skoro rozszerzy się zakres zadań przekształconego centrum również o te związane z realizacją kształcenia podyplomowego licznej grupy pracowników medycznych, jakimi są pielęgniarki i położne, to jest zasadne, by statut określił zasady (w tym długość kadencji) oraz tryb powoływania osoby, która będzie reprezentowała przedstawicieli tej profesji. Zaproponował, aby pierwszego prorektora ustanowić w przepisach przejściowych i dostosowawczych. Ponadto konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego sugerował, aby został nim dotychczasowy dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Resort uwzględnił tę uwagę. Zgodnie z proponowanym przepisem dyrektor będzie powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na kadencję trwającą cztery lata. Ta sama osoba będzie mogła pełnić tę funkcję przez maksymalnie dwie kadencje.
NIPiP zwróciła też uwagę, że w obowiązujących przepisach ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 814 ze zm.) nie przewidziano sankcji dla podmiotu, który prowadziłby kształcenie bez wymaganych uprawnień, a taki przypadek ma obecnie miejsce. Dlatego izba zaproponowała dodanie artykułu, zgodnie z którym: „Kto bez wymaganych uprawnień prowadzi kształcenie podyplomowe, podlega całkowitemu zakazowi prowadzenia działalności w powyższym zakresie na okres 5 lat”. Resort zdrowia nie wyklucza wprowadzenia takiej zmiany, ale jeszcze nie teraz.
„Kwestia ta wymaga wypracowania procedury postępowania w takim przypadku i będzie przedmiotem prac przy nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej” – wskazuje MZ w odpowiedzi na postulat NIPiP. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów