Europarlament zawetował w czwartek przygotowywane przez Komisję Europejską przepisy legalizujące napoje energetyczne jako wzmacniające uwagę i poprawiające koncentrację. Takie hasła mogą promować wśród młodych spożycie cukru - uważają europosłowie.

Zdaniem europosłów prezentowanie w taki sposób słodkich napojów i drinków energetycznych, zawierających kofeinę jest szkodliwe, ponieważ promuje wśród młodzieży spożycie cukru. A to głównie młodzi ludzie są największą grupą konsumentów napojów energetycznych. Statystyki pokazują że 68 proc. nastolatków i 18 proc. dzieci spożywa je regularnie. A aż 25 proc. nastolatków wypija nawet trzy puszki tego typu napoju dziennie.

„Nie mówimy tu tylko o kofeinie, ale i cukrze który jest szkodliwy dla młodych ludzi” – mówiła przed głosowaniem duńska europosłanka Christel Schaldemose z grupy socjalistów.

Posłowie zwrócili także uwagę na fakt, że puszka napoju energetycznego o pojemności 250 ml może zawierać nawet 27 g cukru i 80 mg kofeiny. Tymczasem, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorośli i dzieci powinni czerpać nie więcej niż 10 proc. dziennej energii z cukrów, oznacza to że dzienne spożycie tej substancji powinno wynosić nie więcej niż 50 g. Jak jednak mówią naukowcy, ograniczenie tej porcji o połowę, czyli do ok. 25 g dziennie, przyniosłoby świetne rezultaty zdrowotne.

W czwartkowej rezolucji europosłowie wytknęli także KE sprzeczność. Wynika ona z faktu, że sama KE przygotowując techniczny projekt rozporządzenia, przyznała że informacje, według których kofeina pomaga zwiększyć czujność i poprawia koncentrację (tzw. oświadczenia zdrowotne) nie powinny być propagowane w przypadku żywności skierowanej do dzieci i młodzieży.

„I dlatego nie wydaje nam się, że tego rodzaje napoje powinny być opatrzone oświadczeniami zdrowotnymi. Nie zamierzamy mówić dorosłym, że nie powinni pić kawy lub napojów energetycznych. Po prostu nie chcemy pomagać producentom w zarabianiu dużych pieniędzy na promowaniu produktów, które naszym zdaniem nie są dla dzieci” – dodaje duńska europosłanka.

Parlament wezwał także państwa członkowskie UE, aby rozważyły wprowadzenie przepisów regulujących sprzedaż napojów lub żywności z dodatkiem kofeiny dla dzieci i młodzieży. Regularne picie napojów energetycznych może wywoływać u dzieci bóle głowy i problemy z zasypianiem. Co trzecie dziecko w Europie cierpi na nadwagę lub otyłość.